Dyski SATA a sterowniki?

(Kamyks1) #1

Witam, mam pytanie ponieważ planuje za 3 miesiace składać PC samemu. Nie wiem czy dyski SATA wymagają jakis dodatkowych sterów czyli jak zaczne juz instalować windowsa czy wszystko powinno byc ok ?

(Lasinski Jacek) #2

kamoreks , jeśli masz XP z SP2, to przy instalacji nie powinno być problemu. Słyszałem że przy XP SP1, czasami instalator nie widział dysków.

(Daris91) #3

Nie byłbym tego taki pewien - bo na SP2 nie wykrywa mi dysku i trzeba zainstalować sterowniki

(Kamyks1) #4

Mam Sp2 a dyst to chyba będzie SATA II... no i teraz jak włącze instalator to normalnie wykryje dysk czy będzie trzeba wciśnąć F6 i coś chyba zainstalować?

A wogóle to jak partycjonować ten dysk z syskietki normalnie będe musiał czy przy SATA jakoś inaczej jest?

(mktos) #5

Trzeba będzie wcisnąć F6 i zainstalować sterowniki SATA. Z dyskietki. Partycjonowanie wygląda tak samo.

Aczkolwiek jeżeli będziesz instalował Vistę to albo problemu nie będzie albo sterowniki będzie można z normalnego jakiegoś nośnika wczytać.

(Mlynek) #6

Jeśli kontroler SATA II będzi zintegrowany z chipsetem płyty głównej to nie potrzeba żadnej dyskietki.

(Kamyks1) #7

Może podam wam modele płyt:

Będe instalował Xpka raczej na 95%. Z SP2... szkoda mi pieniędzy pieniędzy na tą "super" Vistę. Może za rok, dwa.

1 płyta

2 płyta

(Mlynek) #8

Z tego co wiem dla płyt z chipsetem intela nie potrzeba żadnych sterowników, poniważ ten chipset ma w sobie kontroler SATA II (ale to obowiązuje zdaje się tylko dla dysków SATAII dla SATAI już nie), a jaką maxymalną kwotę chcesz przeznaczyć na płytę, może mógłbym doradzić coś lepszego?

Z tej klasy cenowej wybrałbym Abita

http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/ ... ,id,31940/

są robione na bardzo dobrej jakości japońskich kondensatorach, w każdym razie jak będziesz wybierał to proponuje Abita lub Asusa, no chyba że możesz sobie pozwolić na coś droższego?

(Kamyks1) #9

Mam teraz MSI działa 5 lat i jeszcze pewnie podziała...Nie wiem jak ABIT czy ASUS. O abicie to w sumie prawie nic nie słyszałem tylko o asusie.

Mam pytanie o co chodzi z tymi RAIDAMI np: pisze o tym w manualu od Abita? Są gniazda SATA 1~6 dostepny dla RAID 0,1,5,10

SATA 8-9 dla RAID 0 i 1 i jakiegoś JBOD

SATA 7 i eSATA dla RAID 0 i 1

(Mlynek) #10

RAID dla przecietnego użytkownika jest niepotrzebny.

Przykładowo RAID 1 powoduje że na dwóch identycznych dyskach (koniecznie te same modele) mamy tą samą zawartość, zapis odbywa się równocześnie na jednym i drugim dysku.

Zaletą jest to że mamy kopię całego dysku na drugim dysku w razie awarii, ale moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest po prostu dysk zewnętrzny, oczywiście to moja opinia, każdy ma inne zdanie na ten temat.

więcej tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID_(informatyka

(Kamyks1) #11

Czyli co należało by w biosie ustawić? Żeby raidu nie obsługiwał? I nie będzie różnicy czy podłącze do gniazda 1-szego czy szóstego?

A może trzeba podłączyć do tego z JBOD?

(Mlynek) #12

Standardowo RAID jest wyłączony, w biosie bez problemu znajdziesz opcję do jego włączenia, a gdzie ona jest to już zależy od producenta płyty głównej i rodzaju biosu, w instrukcji płyty będziesz miał podane.

Ja zawsze podłączałem dysk do gniazda pierwszego, ale prawdopodobnie jeśli podepniesz pod np. 6 to dysk też ruszy, niemniej zawsze idzie się po kolei w podłaczaniu, czyli najpierw 1, potem 2, 3 itd.

JBOD to odmiana RAIDa więc raczej Cię to nie interesuje :slight_smile:

Jak będziesz kupował dysk do tego komputera to lepiej coś innego niż WD, najlepiej Seagate lub Hitachi, a to dlatego że miałem kilka sytuacji że w komputerach w których był dysk WD trzeba było mieć sterowniki SATA, mimo że płyta wskazywałaby na możliwość instalacji bez sterowników.

(Kamyks1) #13

Dysk to na 100wkę SEAGATE teraz mam SEAGATE 5 lat 7200 obrotów i jest wszystko OK. A jeszcze z napędami się zapytam....jak kupie nagrywarkę DVD to ją trzeba przez SATA podłączyć? Czy normalnie IDE?

(Mlynek) #14

To już zalezy jaką nagrywarkę kupisz bo jakiś czas temu widzaiłem gdzieś nagrywarkę SATA tylko nie pamiętam gdzie, zdecydowana większośc jest na ATA.