Dyski SATA a sterowniki?

Witam, mam pytanie ponieważ planuje za 3 miesiace składać PC samemu. Nie wiem czy dyski SATA wymagają jakis dodatkowych sterów czyli jak zaczne juz instalować windowsa czy wszystko powinno byc ok ?

kamoreks , jeśli masz XP z SP2, to przy instalacji nie powinno być problemu. Słyszałem że przy XP SP1, czasami instalator nie widział dysków.

Nie byłbym tego taki pewien - bo na SP2 nie wykrywa mi dysku i trzeba zainstalować sterowniki

Mam Sp2 a dyst to chyba będzie SATA II… no i teraz jak włącze instalator to normalnie wykryje dysk czy będzie trzeba wciśnąć F6 i coś chyba zainstalować?

A wogóle to jak partycjonować ten dysk z syskietki normalnie będe musiał czy przy SATA jakoś inaczej jest?

Trzeba będzie wcisnąć F6 i zainstalować sterowniki SATA. Z dyskietki. Partycjonowanie wygląda tak samo.

Aczkolwiek jeżeli będziesz instalował Vistę to albo problemu nie będzie albo sterowniki będzie można z normalnego jakiegoś nośnika wczytać.

Jeśli kontroler SATA II będzi zintegrowany z chipsetem płyty głównej to nie potrzeba żadnej dyskietki.

Może podam wam modele płyt:

Będe instalował Xpka raczej na 95%. Z SP2… szkoda mi pieniędzy pieniędzy na tą “super” Vistę. Może za rok, dwa.

1 płyta

2 płyta

Z tego co wiem dla płyt z chipsetem intela nie potrzeba żadnych sterowników, poniważ ten chipset ma w sobie kontroler SATA II (ale to obowiązuje zdaje się tylko dla dysków SATAII dla SATAI już nie), a jaką maxymalną kwotę chcesz przeznaczyć na płytę, może mógłbym doradzić coś lepszego?

Z tej klasy cenowej wybrałbym Abita

http://www.komputronik.pl/Plyty_glowne/ … ,id,31940/

są robione na bardzo dobrej jakości japońskich kondensatorach, w każdym razie jak będziesz wybierał to proponuje Abita lub Asusa, no chyba że możesz sobie pozwolić na coś droższego?

Mam teraz MSI działa 5 lat i jeszcze pewnie podziała…Nie wiem jak ABIT czy ASUS. O abicie to w sumie prawie nic nie słyszałem tylko o asusie.

Mam pytanie o co chodzi z tymi RAIDAMI np: pisze o tym w manualu od Abita? Są gniazda SATA 1~6 dostepny dla RAID 0,1,5,10

SATA 8-9 dla RAID 0 i 1 i jakiegoś JBOD

SATA 7 i eSATA dla RAID 0 i 1

RAID dla przecietnego użytkownika jest niepotrzebny.

Przykładowo RAID 1 powoduje że na dwóch identycznych dyskach (koniecznie te same modele) mamy tą samą zawartość, zapis odbywa się równocześnie na jednym i drugim dysku.

Zaletą jest to że mamy kopię całego dysku na drugim dysku w razie awarii, ale moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest po prostu dysk zewnętrzny, oczywiście to moja opinia, każdy ma inne zdanie na ten temat.

więcej tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID_(informatyka

Czyli co należało by w biosie ustawić? Żeby raidu nie obsługiwał? I nie będzie różnicy czy podłącze do gniazda 1-szego czy szóstego?

A może trzeba podłączyć do tego z JBOD?

Standardowo RAID jest wyłączony, w biosie bez problemu znajdziesz opcję do jego włączenia, a gdzie ona jest to już zależy od producenta płyty głównej i rodzaju biosu, w instrukcji płyty będziesz miał podane.

Ja zawsze podłączałem dysk do gniazda pierwszego, ale prawdopodobnie jeśli podepniesz pod np. 6 to dysk też ruszy, niemniej zawsze idzie się po kolei w podłaczaniu, czyli najpierw 1, potem 2, 3 itd.

JBOD to odmiana RAIDa więc raczej Cię to nie interesuje :slight_smile:

http://pl.wikipedia.org/wiki/JBOD

Jak będziesz kupował dysk do tego komputera to lepiej coś innego niż WD, najlepiej Seagate lub Hitachi, a to dlatego że miałem kilka sytuacji że w komputerach w których był dysk WD trzeba było mieć sterowniki SATA, mimo że płyta wskazywałaby na możliwość instalacji bez sterowników.

Dysk to na 100wkę SEAGATE teraz mam SEAGATE 5 lat 7200 obrotów i jest wszystko OK. A jeszcze z napędami się zapytam…jak kupie nagrywarkę DVD to ją trzeba przez SATA podłączyć? Czy normalnie IDE?

To już zalezy jaką nagrywarkę kupisz bo jakiś czas temu widzaiłem gdzieś nagrywarkę SATA tylko nie pamiętam gdzie, zdecydowana większośc jest na ATA.