Dyski sieciowe na hasło

Witam,

W firmie został zakupiony dysk 500 GB, podłączany jest za pomocą kieszeni do komputera który prawie cały jest włączony. Chodzi o to aby każdy pracownik miał swój folder. Mapowanie odpada ponieważ pracownicy korzystają z różnych komputerów podczas zwykłego dnia pracy. Jedyne co mi przyszło do głowy do pozakładać katalogi na hasło. Wie ktoś jak to zrobić? Używane są Windowsy XP, oraz laptop z Vistą. Jak to zrobić? I czy można taki dysk zaszyfrować?

Pozdrawiam.

Myślę, że najpierw trzeba się zastanowić, jak to zrobić z głową - żeby np. potem Ci łba nie urwali za stracone dane :wink:

Co do pytania, jest kilka możliwości:

  • jak macie AD, to wykorzystać dysk jako foldery użytkowników,

  • jak nie ma AD - można pozakładać na komputerze z tym dyskiem (jaki to OS?) użytkowników + hasło i wtedy nadać uprawnienia na poszczególne foldery (wyłączyć proste udostępnianie, nadać uprawnienia odpowiednim użytkownikom).

p.s. mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że WindowsXP/Vista to nie serwer i ma nałożone pewne ograniczenia, które skutecznie potrafią utrudnić np. udostępnianie zasobów kilku użytkownikom jednocześnie?

Tak wiem, że XP to nie na serwer, ale tak musi być (serwerowe Windowsy to kwestia kilku tysięcy).

Na komputerze jest zainstalowany XP, jest używany normalnie do pracy. Musi być Windows, ponieważ używana jest baza MS SQL.

Być może uda się załatwić dofinansowanie na sprzęt i oprogramowanie, ale na razie musi być tak.

Komputerów jest 4 (razem z tym głównym pseudo serwerem), prawdopodobnie będzie piąty, więc XP Pro (chyba pro) powinien dać sobie radę.

Macie pomysł jak by zrobić? Mogą być używane zewnętrze programy (byle licencja pozwalała na używanie komercyjne). Chodzi tylko o to żeby pracownicy zapisywali sobie tam jakieś dokumenty (nie mogą mieć wglądu do cudzych plików) i żeby tam przenieść tą bazę z programem(nie wiem po co, teraz jest dobrze). Z tym programem co używa bazy to nie jest problem, udostępnia się folder, i ustawieniach wybiera, że ma pobierać z tej lokalizacji i już.

Jak się uda załatwić pieniądze to zrobimy coś na wzór tego co jest w szkołach, ale chwilowo musi się znaleźć jakieś rozwiązanie.

Rozwiązanie Ci już podałem:

  • partycja NTFS

  • załóż te 4 foldery, np. struktura: Uzytkownicy: Ksiegowa, Dyrektor, Biblioteka, Stefan.

Na tym XP (najlepiej Prof.) załóż użytkowników z hasłami, potem nadaj do poszczególnych folderów uprawnienia.