Dyski twarde Sata II i ATA

Siema! Kumpel przyniósł mi dane na swoim dysku ATA. Ja mam pod kompa podłączony SATA 2 . przy podłączeniu dysku kumpla wyskakiwał jakiś komunikat 0o braku jakiegoś pliku. widocznie z niego chciało czytać…

Czy wystarczy przestawić u mnie zworkę , aby działały one razem lecz czytało z mojego dysku iż na kumpla są tylko same dane.

wystarczy że zmienisz priorytet dysku z którego ma się bootować system.

Mógłbyś napisać jak to zrobić :o :slight_smile:

BIOS -> HDD BOOT PRIORITY (lub podobnie) -> na górę przesuń swój dysk.

No super wielkie dzięki śmiga jak ta lala :D:D

Tak myślałem że nie muszę się w tą zworkę bawić.

zworka w dyskach ide służy do ustalania trybu pracy (a dokładnie rodzaju kanału) master/slave/cs.

w płytach głównych jest tak że POST w celu rozpoczęcia uruchamiania systemu szuka sektora rozruchowego na dyskach IDE potem dopiero SATA. w momencie podłączenia dysku IDE automatycznie bios ustawia go jako 1go :wink: dysk ide który podłączyłeś ma partycję w flagą aktywna (jakbyś ją skasował) to nic byś nie musiał czynić by system odpalił się z dysku SATA.

tak na zakończenie tematu co to jest ten tryb pracy “cs”? slave i master wiem co to za tryby ale cs…?

CS - cable select, inaczej autowybór trybu pracy, ale czasami są z tym problemy. U mnie kiedyś tak miałem, czasami dysk mi na tym ustawieniu nie startował, także lepiej wybrać master lub slave.