Dyskusja na temat stworzenie systemu

Nom, o to chodzi, ale pomyślcie jaka satysfakcja pracować na własnym systemie :smiley: :smiley:

Pracować?

Sory, ale obawiam się, że nie dojdziesz do etapu gdzie system będzie nadawał się do pracy.

http://4programmers.net/OS_Programming/ … 9B%C4%87_1

http://4programmers.net/OS_Programming/ … 5e7770db3c

Jak chcesz, to możesz spróbować, ale nieciekawie będzie, gdy źle skorzystasz z Assemblera, możesz uwalić sprzęt.

Od tego mamy VPC…

O… to teraz mam okazję poruszyć pewien temat, który mnie od dawna zastanawia. Czy gdybym odpalił taki źle napisany kod w assemblerze na maszynie wirtualnej, to czy nie zniszczyłby on sprzętu? Mi się wydaje, że zniszczyłby, ponieważ przecież system na wirtualnej maszynie korzysta z fizycznego procesora, pamięci itd. nie są one jakoś softwareowo emulowane.

Pisząc fizycznego miałem na myśli tego, który znajduje się w obudowie.

W sumie to nie umiałbym celowo wywołać takiego błędu…

Choć myślę że BIOS ma jakieś hmm… Zabezpieczenia?

A tak wracając do tematu zmodyfikuj jakieś jajko lub napisz mu obudowę…

Mój mod FreeDOS’a zrobiony z 10 minut przed chwilką:

Wyświetlacz loga napisałem w C z użyciem conio.h, nawet efektowne :stuck_out_tongue:

Można jeszcze pożyczyć z Windowsa edit.exe i mamy notatnik xD

xeno.th.png

Fajna zabawka wyjdzie jakby ją trochu ulepszyć…

Chcesz to możemy połączyć siły autorze tego tematu tylko naucz się C lub C++ :slight_smile:

A jak kochacie GUI do jakiegoś GEM’a sie doda :stuck_out_tongue:

EDIT:

xenb.th.png

Mam nazwę do systemu… TandetaOS Enterprise - tak długo nad tym myślałem :smiley:

Skompletuj ikonki, kursory, tapetki i wygaszace ekranu i już maż kawalątek systemu.

Kiepska nazwa, ja bym nazwał HairsOS, to by była bardzo dziwna i śmieszna nazwa.

Marcin1147 - doskonale to zrobiłeś - podziw !!

A ja zostaje z nazwą Kado# x1 :smiley: , a dlaczego wy dodajecie na koniec tego OS-a ?? Co on oznacza, bo ja za bardzo to nie wiem :smiley: :smiley: , wiem, że jest MAC OS…

A i jeszcze przemek7525 : Czy w opowiadaniu, w dialogu napiszesz:

I wtedy Piotr powiedział:

  • Ale Ty jesteś śliczna…

  • Och… Dzięki - odpowiedziała Agnieszka…

Czy:

I wtedy Piotr powiedział:

  • Ale ty jesteś śliczna…

  • Och… Dzięki - odpowiedziała Agnieszka…

To nie chodzi o zwroty grzecznościowe: po prostu jeśli bezpośrednio zwracasz się do osoby, do której bezpośrednio piszesz, czyli na forum, może i też…

OS- Operating System.

Poza tym doszedłem do wniosku, że mało kto wie, co znaczy “hairs”, więc wytłumaczę. Nie jest to liczba mnoga od “hair”, ponieważ “hair” jest niepoliczalny. Hairs to oczywiście włosy, ale nie te na głowie.

Ale ja nic nie powiedziałem.

OS - Operating System…

Ciekawe na czym…

(kosmate myśli)

OS - Operating System - System Operacyjny.

Rozmowa z Tobą na ten temat nie ma najmniejszego sensu. Zwracasz się bezpośrednio do mnie, więc używasz wielkiej litery. Niby masz w podpisie “Piszę poprawnie po polsku!”, a jakoś się tego nie trzymasz, nie wiem, czy jesteś tego świadom, bo w Twoim ostatnim poście widzę co najmniej dwa błędy…

Z mojej strony finito, na następne takie posty nie odpowiadam.

Ja to podsumuję tak. Nauczyć się języka programowania to tak na prawdę pikuś, bo wszystko można wyklepać się na pamięć. W programowaniu najważniejsza jest matematyka czy fizyka, jeśli z tych przedmiotów nie jesteś mocny to lepiej nie bierz się za pisanie własnego systemu operacyjnego a co najwyżej jakieś proste programy.

Inna sprawa. Systemu operacyjnego sam nie napiszesz a na pewno nie w ciągu kilka lat, może w ciągu kilkudziesięciu. Jak już o tym myślisz poważnie to lepiej zbierz jakąś ekipę i piszcie system razem i niech każdy ma swoją działkę przy tworzeniu systemu, tzn. niech jedna grupa tworzy jądro inna grupa powłokę a kto inny jeszcze co innego. Gdy system dojdzie do etapu używalności chociaż w trybie tekstowym to można myśleć nad tworzeniem trybu graficznego i tu już by trzeba było do drużyny wziąć jeszcze najlepiej grafików co by to jakoś wyglądało i dało się w ogóle wygodnie używać.

Takich jak Ty, ambitnych programistów jest wielu. Niejeden tworzy własny system chociażby po to aby się sprawdzić ale większość z nich ma już jakieś doświadczenie i takie systemy tworzone są raczej dla zabawy. W kilka lat nie stworzysz nic wielkiego, do tego sam. Gdyby pisanie systemu operacyjnego było proste to Google przy tworzeniu Androida czy ChromeOS nie wykorzystałoby już istniejącego jądra Linux tylko pisałby wszystko od podstaw, zwłaszcza że Google nie narzeka na brak programistów. Syllable również zaprzestało rozwijania własnego jądra i przeszło na jądro Linux aby przyśpieszyć prace nad systemem. Windows też nie powstaje w rok czy 2 lata, na to potrzeba czasu i przede wszystkim ludzi.

Jeśli już chcesz stworzyć własny system to może zacznij na początek od stworzenia swojej własnej dystrybucji Linuksa całkowicie od podstaw przy pomocy Linux From Scratch. Cały system budujesz już z gotowego kodu źródłowego, wszystko musisz skompilować ręcznie. Możesz pisać również własne poprawki, możesz modyfikować kod źródłowy. Jeśli uda Ci się w ogóle stworzyć własną dystrybucję Linuksa to wtedy bierz się za pisanie własnego systemu. Niech to będzie sprawdzian dla Ciebie i twoich umiejętności. Tutaj też będziesz miał satysfakcję, że pracujesz na systemie stworzonym przez samego siebie od podstaw.

Podsumowanie: Jakbyś miał sam projektować i budować osiedla to do dziś ludzie nie mieliby gdzie mieszkać.

Pozdrawiam!

Wcale nie ma obowiązku pisania zwrotów grzecznościowych z wielkich liter, a tym bardziej do jakichś osób z forum czy do kolegi z na gg :o Pewnie masz zbyt wysoką samoocenę i nie możesz przeżyć, że ktoś ośmiela się zwracać do ciebie z małej litery.

A jak nie wierzysz(bo na pewno) to zobacz sobie wypowiedzi profesorów polonistyki.,…

infoR_96

Nie ma po co bawić się w pisanie system bo i tak ci się szybko znudzi. Jest tyle projektów HeleneOS, Haiku i siedzą kilka lat w niszy.

Również uważam, że lepiej wesprzeć już jakiś projekt, bo każda para rąk przy tworzeniu rozwijającego się już systemu bardziej się przyda niż powstanie kolejnego systemu, który nie wiadomo czy w ogóle się rozwinie albo jak już chcesz tworzyć systemy to ucz się programowania, zdobywaj doświadczenie osiągnięcia, wykaż się i staraj się dostać do firmy tworzącej systemy operacyjne, czyli do na przykład Novella, Red Hata, Google, Microsoftu, Apple lub innej.

Obowiązku owszem nie ma ale to świadczy o czyjejś kulturze i wychowaniu :slight_smile:

Pozdrawiam!

no to chyba już finał naszego tematu… Ostatecznie już wiadomo, że a) napisanie systemu jest trudne i wymaga pracy zespołu programistów b) logo systemu to najmniej ważna sprawa c) najlepiej zacząć od stworzenia własnej dystrybucji linuxa

co do ostatniej wypowiedzi roobal 'a :

No to hmmm… przyznam, że cząstka prawdy tu jest, choć to czy piszesz wyrazy grzecznościowe z małej czy z wielkiej , nie ma większego znaczenia, bo praktycznie w dzisiejszych czasach mało osób zwraca na takie sprawy uwagę (zwłaszcza na forum), ale faktycznie świadczy to o naszej kulturze, jednakże wypominanie tego, że ktoś nie napisał jest już nie na miejscu :confused: . Ode mnie to też finito !!

pozdro500

Czyli nie będzie systemu dla stuningowanego laptopa ? " !!

O co chodzi z tym stuningowanym laptopem? Czyżby coś mnie ominęło?

Chodzi o ironię … przeczytaj wszystkie posty użytkownika Informatyk96, obecnie InfoR_96 … znajdziesz… ::slight_smile: