Dystrybucja dla początkującego

To zalezy w jakim srodowisku graficznym, ale w kazdym ciagnie i tak mniej pamięci niz windows. Z prockiem jest tak samo skoro ma mniejsze wymagania od windows xp.

Przede wszystkim wyglądem, sposobem konfiguracji systemu i wielu wielu innych.

Podstawowa różnica to wygląd i to, że KDE ma więcej kreatorów konfiguracyjnych niż Gnome, czyli na KDE wszystko zrobisz myszką, natomiast w Gnome bez konsoli czasami się nie obejdzie :slight_smile: Druga podstawowa różnica to, że Gnome jest lżejszym środowiskiem graficznym od KDE.

Oczywiście środowisk graficznych powstaje mnóstwo. KDE i Gnome są jednak najpopularniejsze i najczęściej używane. Oprócz tych dwóch są jeszcze:

XFCE - podobny do gnome, jednak jeszcze lżejszy (taki ma być z założenia), zalecany na słabsze sprzętowo komputery.

Fluxbox

Enleightment

IceWM

WindowMaker

I jeszcze jest ich sporo niestety wszystkich nazw nie znam lub nie pamiętam :slight_smile:

Pod linkami znajdziesz dokładne informacje na temat KDE, a tu o Gnome.

Pozdrawiam!

Złączono Posta : 23.05.2007 (Sro) 22:43

tylko uważaj, żeby Ci moderator uwagi nie zwrócił. Poza tym nie rób z tematu OT, bo i tak poleci do śmietnika i już nikt nie odpowie na twoje pytania, a po to jest stworzona opcja szukaj, żeby z niej korzystać.

Pozdrawiam!

eh sorry że tak was męczę ale mi zależy na tym linuxie i mam kolejne pytanie. Czy jest różnica w graniu np w takie gry jak counter -strike albo właśnie gothic. Czy coś się tnie albo czy ilość klatek na sekundę jest taka sama no i czy jakoś jest taka sama ?

Złączono Posta : 23.05.2007 (Sro) 22:52

no i mam kolejne pytanie. Ponieważ mi zależy bardzo żeby zacząć przygodę z linuxem jak najszybciej to czy jeśli sćiagne np ubuntu w wersji 7.04 to czy będę ją mógł zaktualizować do wersji 7.05 ?

Czy wersja 7.04 jest całkowicie spolszczona ?

Czy ubuntu posiada w ogóle GNOME czy tylko KDE?

Złączono Posta : 23.05.2007 (Sro) 23:01

a no i mam jeszcze takie pytanie czy np. zadziała gra która jest zainstalowana na dysku D: (ntfs) czy trzeba oddzielnie instalować ?

nie, bo wersja 7.05 to nie jest wersja ubuntu tylko polski mod tak jakby. Ale nie masz czego zalowac bo wiele ulatwien to do tak prostego systemu nie bedzie.

nie wiem jak te gry (counter chyba dobrze jest wspierany) ale np. w wow of warcfart pod cedegą gra sie bezstratnie.

nie, znajomosc angielskiego przyda sie czasem, ale w wiekszosci “miejsc” i programow jest po polsku. Tylko GNome

Niby jak? Za pomocą rejestru windowsa ? hehe :slight_smile: No to chyba jasne ze musisz dla innego systemu osobno instalowac. Aha i gra bedzie chodzic na linuksie tylko wtedy jak ma wersje na linuksa lub jest obslugiwana przez cedegę albo wine

Gnome o ile nie napiszesz

sudo apt-get install kde

Tak w ogóle to ja mam już 90% auroxa 12 (1 DVD) ścigam go właśnie dlatego że polecił mi go quzi z jakilinux.org i dodatkowo jest on całkowicie POLSKI :wink: jak mi sie nie spodoba to sprawdzę sobie suse, fedore, mandrive i ubuntu xD

Rzeczywiście nie jest spolszczona w całości, ale oczywiście można spolszczyć, wystarczy doinstalować odpowiednie pakiety, ja posiadam Ubuntu 7.04 całkowicie spolszczone, chyba Mandriva nawet tak spolszczona nie jest :slight_smile:

Pozdrawiam!

Wracając do gier to sobie obejrzyj ten filmik, jak widać jednoczesnie odpalone są 2 gry i chodzi wszystko normalnie

Możesz sobie na youtube poogladać jak gry windowsowe działają pod wine czy cedegą, są tez takie ktore mają linuksowe wersje i nie wymagają emulatora.

aurox jest beee, tak jak ten quiz na jakilinux.org :slight_smile: W ogóle nie masz sie co zabierac za te distro bo jest zatrzymane w rozwoju. Chyba ze jako ciekawostkę.

Ps: Musisz spbróbować wieeelu distr znanim znajdziesz tą jedyną :wink:

Tak, tylko ciekawe n jakim to sprzęcie było nagrywane.

Faktem jest, że gry odpalane poprzez Wine lub Cedegę mają mniejszą wydajnośc niż odpalone pod systemem na jaki zostały stworzone.

Tam pisze pod jakim sprzętem :wink:

E6600 w/2gb Ram

nVidia 7950GT

60FPS in WoW

No to nie dziwne ze tak ładnie chodzi:) Ja jednak wolę Medal of Honor Allied Assault Spearhead, która elegancko mi śmiga pod cedegą. Zacząłem sobie już odkładać kasę na pełną cedegę, bo demo cedegi juz mi nie działa :wink:

Pozdrawiam!

A czym się różni darmowa od płatnej cedegi ?

Darmową (nie mylić z demo) instaluje sie o wiele trudniej, jak rownierz konfiguruje oraz obsluguje mniej gier.

Cedega kosztuje już 35 zł więc to nie jest chyba duzy wydatek (cedega.pl)

To była cena promocyjna, którą aktywowało się kodem aktywacyjnym, który z tego co wiem już dawno stracił ważność, więc wydaję mi się, że ta cena jest nieaktualna, ale 80zl to też nie jest tragiczna cena w porównaniu z windowsem, który kosztuje minimum 400 złotych i na dodatek potrafi narobić tylko szkody!

CVS Cedega od komercyjnej różni się przede wszystkim tym, że brak w niej obsługi graficznej, czyli wszystko działa spod konsoli :slight_smile: W sumie czytałem, że niby istnieje nakładka graficzna pod CVS Cedegę :slight_smile:

Pozdrawiam!

Aha rozumie. Dla mnie 80 czy 90 zł to żaden problem ale nie chce wydawać pieniędzy za szybko ponieważ boje się że linux mnie przerośnie ;(

A tak apropo czy istnieje jakaś dystrybucja oprócz auroxa która j est w pełni po polsku ?

Byczy nie rób pamietnika, bloga jakich tu tysiace, pt chciałbym zainstalować “linuksa ale będe pytał w nieskończoność o podstawy, pozwierzam się”. Zainstaluj wreszcie jak ci tak zalezy i nie kontynuujmy juz tego topiku, od tego jest forum zeby zakladać jeden temat dla jednego problemu.

99% popularnych dystrybucji ma do wyboru j. polski, co daje spolszczenie wystarczające do pracy. Jedynie manuale moga być po angielsku itp.

Ps: Aurox jest najgorszym z mozliwych wyborem

W zależności od tego w jakim folderze znajduję się plik…

Jest komercyjny program nazwany Cedegą. Emuluje Windows dla gier.

Ze zrzutami…wpisując w google.pl znajdziemy mnóstwo. Wystarczy poszukać…

Poza tym temat powinien być zamknięty. Uwzględnia się tylko jeden problem, a nie kilka.

Mandriva 2007 Free jest w 100% po polsku zaraz po instalacji i nie trzeba nic doinstalowywać jak w przypadku Ubuntu czy innych :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dzięki chłopacy wielkie dzięki :wink: