Dystrybucja dla początkującego

Witam.

Chce się przenieść z win xp na linuxa ale nie wiem na jaką dystrybucje.

I tu mam pytania jaka jest najlepsza dystrybucja dla nowicjuszy ?

Jeśli chodzi o odp to proszę podawać jakieś przykłady z własnych doświadczeń, jaka względem was była dobra na początek itp.

Proszę nie podawać jakiś gotowych tematów bo mnie one nie interesują albo np: http://www.jakilinux.org - jak tam wszedłem i i poczytałem trochę o dystrybucjach to mi się odechciało ta strona robi za duży mętlik w głowie jak dla mnie po niej miałem jeszcze gorzej się zdecydować :confused:

Chodzi mi o taką, żeby była ładna, przyjazna, żeby było łatwo zainstalować neostradę wi-fi no i oczywiście żebym mógł na niej grać :wink:

Ubuntu, duże wsparcie, jak nie wiesz to piszesz tutaj albo na forum.ubuntu.pl i dostajesz odpowiedz…

… no dobra ubuntu a z czym on jest lepszy od auroxa ?

plz poradzcie m bo ja sie na tym zupełnie nie znam ;(

Spróbuj mandrivy 2007

Z tego co czytałem to jest to system najbardziej przyjazny początkującym użytkownikom.

Chociaż jak wiadomo Linux jako system i tak będzie stwarzał problemy tym którzy myślą że można łatwo przesiąść się z Wina

Wiem, że nie jest łatwo bo miałem już 3 linuxy na kompie: ubuntu, kubutu i mandrive 2007. Używałem ich bardzo mało ponieważ nie wiedziałem jak sie tam gra i jak skonfigurować NET. Co do mandrivy to mam mieszane uczucia ponieważ podoba mi sie ona wyglądem ;p ale po zresetowaniu systemu już sie nie chciała uruchomić :confused:

We wszystkim, uwierz. 8)

Ja Ci powiem tak.

Zaczynałem od Ubuntu (5.10) nie było zbyt proste (teraz 7.04 jest już dużo proste) dzieki temu się na ubuntu sporo nauczyłem.

Polecam Ci Ubuntu, Fedora

Więc tak…

Osobiście nie uważam, że ta strona robi mędlik w głowie. Warto trochę poczytać…skorzystać z QUIZ’u, który jest tam zawarty. Gdy sam zaczynałem na najpierw czytałem, potem działałem.

Otóż myślę, że Ubuntu ma lepsze wsparcie. Moim pierwszym Linuksem także był Aurox, ale podobnie jak tobie nie przypadł mi do gustu.

Osobiście na początek polecam Ci instalację openSUSE, albo ewentualnie jakąś dystrybucję LiveCD/LiveDVD, żeby się wczuć. Pozatym openSUSE ma przepięknie zbudowany graficznie instalator. Wszędzie masz możliwość zmiany trybu. Sam wybierasz aplikacje jakie chcesz zainstalować.

Do tego dałbym środowisko KDE, gdyż jak to już mówił Michał Śliwa jest najbardziej podobne do Microsoft Windows oraz najłatwiej się w nim odnaleść.

Nie zgodzę się z tym. Otóż mi było bardzo prosto przerzucić sie na Linuksa z Windowsa. Powiem więcej, szybciej wyrzuciłem Windowsa, niż mój kolega, który mnie tym zaszczepił(pomimo, że posiadam oryginalną wersję Windows Professional XP). Chodzi o motywację. Trochę artykułów itd. i można rozpocząć pracę. Myśląc czysto teoretycznie osoba(nigdy nie widząca Windowsa), która podczas otrzymania komputera ma zainstalowany Linux, podczas przesiadki na Windowsa będzie jej równie trudno, jak zwyłemu Windowsowcowi na Linux

Ja polecam ubuntu 7.04

Dla mnie jest najłatwiejsze i najfajniejsze :wink:

U mnie to samo…

Ubuntu, Kubuntu lub Mandriva. :slight_smile:

Mandriva 2007 i Ubnuntu 7.04 !!

LinuxMint , SimplyMepis, - całkowicie bezstresowe (i darmowe) wejscie w swiat linuksa dla nowicjuszy, oparte na ubuntu. Prosciej sie nie da :slight_smile:

Edit - a do neostrady to ubuntu plus ubuneo chyba. w mandrivie i suse tez banalnie sie ją konfiguruje.

A właśnie, że się da :slight_smile: Przypomniało mi się, że jest jeszcze takie coś jak Freespire, można by to śmiło nazwać nie linuksem a takim darmowym windowsem zrobionym z linuksa :slight_smile: W końcu komercyjna wersja (Linspire) nosiła nazwę Lindows do czasu kiedy microsoftowi zaczęła ta nazwa przeszkadzać :slight_smile:

System (na moim kompie) instalował się dosłownie 5 minut, po instalacji w ogóle nie konfigurowałem neta, sam się skonfigurował. Natomiast nie wiem jak to wygląda z neo, gdyż mam szczęście nie korzystać z tego “cuda” :lol:

System ten jest prosty w obsłudze głównie dzięki usłudze CNR (Click’N’Run), czyli kliknij i instaluj.

System ten jednak jest równie mało bezpieczny jak windows, zresztą system ten jest z założenia uproszczony do poziomu windowsa (wydaje mi się, że stworzony dla totalnych ciemniaków, którzy chcą mieć darmowego windowsa) chociażby dlatego, że wszystko instaluje się bez żadnych zabezpieczeń i podawania haseł :slight_smile:

Pozdrawiam!

No właśnie co do tych gier to czy da rade np. zagrać w gothic III ?

Złączono Posta : 23.05.2007 (Sro) 22:01

Czy mógł byś mi dać link do zdjęcia z twoim pulpitem i np zdjęcie GNOME ?

Złączono Posta : 23.05.2007 (Sro) 22:04

No i jeszcze mam pytanie apropo instalacji np. aktualizacji linuxa albo jakiś dodatkowych paczek z neta, z kąd ja mam brać do tego komendy i czy za każdym razem muszę sie na konto root logować ? dodatkowo czy np. chce skopiować jakiś plik np. z jednego folderu do drugiego to też muszę to robić przez konsole ?

Byczy czy ty przypadkiem nie przeginasz? Robi sie juz pamietnik i blog z tego tematu…pod tytyłem “chciałbym ale sie wacham”

Nie wspominajac o tym ze forum nie przeszukales i do przyklejonych tematów tez oczywiscie nie zajzales gdzie sa odpowiedzi na wszystkie twoje pytania.

Takich tematów byly setki !

a no i jeszcze mam pytanie jaka jest różnica w pożeraniu procka i ram pomiędzy winem a linuxem ?

Jeżeli chodzi o Auroksa to projekt był zawieszony i jak się nie mylę to tak dalej jest(czyli brak wsparcia).

A jeśli zdecydujesz się na Ubuntu to proponuję poczekać na 7.05(ma być w maju, a kiedy dokładnie to już miłośnicy Ubuntu niech podpowiedzą)

To jest spolszczona i okodekowana wersja 7.04 z wieloma udogodnieniami. Pewnie na tej wersji łatwiej będzie zacząć.

Knopik żeby odszukać odpowiedzi na wszystkie moje pytania poprzez funkcje szukaj potrzebował bym co najmniej 5h a tak to robie temat a użytkownicy którzy obsługują linuxa mi pomagają i jeśli w między czasie przyjdzie mi jakieś pytanie do głowy to pytam …

Złączono Posta : 23.05.2007 (Sro) 22:12

No i mam kolejne pytanie jaka jest główna różnica pomiędzy GNOME a KDE ?

aktualizacje sa półautopatyczne, mozesz np. wybierac co chcesz aktualizowac.

co do komend najlepiej przeczytaj przewodnik http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Feisty_pl

nie bedziesz sie logowal na roota bo w ubuntu jest troche inaczej niz w wiekszosci linuksów. Zeby miec uprawnienia uzywasz sudo.

hehe nie :wink:

Co do gothic III to zobacz czy jest wspierany przez cedegę i wine

W ogóle zacznij od przeczytania przewodnika co ci tu dalem.

Proszę bardzo :slight_smile: tutaj zobbaczysz ubuntu zaraz poinstalacji z czystym Gnome a tak wygląda mój pulpit po lekkim tuningu :slight_smile:

Nie, jeśli nie kopiujesz nic na partycję główną (root). Ale zawsze możesz używać midnight comandera lub krusadera:)

Pozdrawiam!