Dystrybucje systemów

Cześć

Wczoraj porównałem pracę komputera z win xp rocznym a świeżym. Chodzi szybciej. Tylko że WIN XP już mi się znudził.

Zna ktoś z was Dobre dystrybucje linuxa (Komputer nie jest za mocny, 1 rdzeniak.) do starszych gier (rzadko.) i do przeglądania neta oraz jakiejś pracy w photoshopie. Zastanawiałem się też na dystrybucjach typu Win Xp Black, Win XP turbo. Zna ktoś więcej takich systemów albo któryś poleca?

Kolego totalną mieszaninę robisz.

Po pierwsze firma Microsoft wydała jak dotąd wiele systemów w tym Windows XP, Windows 7, Windows 8. Możesz je kupić za kilkaset złotych.

Po drugie systemy typu Windows XP Black lub Turbo to systemy spiracone przez nie wiadomo kogo, z wgranymi róźnymi dodatkowymi programami. Ja bym się bał to używać bo kto wie komu i co te systemy wysyłają o mnie :smiley:

Po trzecie istnieją systemy z jądrem Linuksa. Linux to jądro systemu (odpowiedzialne za obsługę sprzętu i innych niskopoziomowych spraw). Do tego Linuksa dołącza się programy np. z projektu GNU i tworzy tak zwane dystrybucje GNU/Linux. Cechę dystrybucji GNU/LInux jest to że są pisane przez ludzi z całego świata za darmo i za darmo można je pobierać, są bezpieczne ze względu że ich kod źródłowy może czytać każdy nie tak jak w przypadku Windowsa. Najpopularniejsze dystrybucje z jądrem Linux to: Debian, Fedora, Mint, Open Suse, Ubuntu (chociaż ten system coraz bardziej odcina się od Linuksa). Dystrubucje te zasadniczo różnią się środowiskiem graficznym. W świecie GNU/Linuxa powstało wiele środowisk graficznych. Różnią się one wydajnością efektami, możliwościami konfiguracji. Najpopularniejsze z tych środowisk to XFCE, GNOME, KDE, LXDE i wiele wiele innych. Najlepiej powpisywać w google.pl i pooglądać screeny.

Po czwarte na Linuksie nie spodziewaj się raczej uruchomić Photoshopa. Ale za to jest darmowy i wolny dla każdego GIMP i moim zdaniem jeżeli nie jesteś grafikiem to nie warto wydawać tysięcy złotych na Photoshopa.

Dzięki

Co do pierwszego:

Właśnie z tym jest problem bo Win XP mam orginalny, vista podobno sknocona a 7 to nawet nie marzę na takim sprzęcie:D.

Do drugiego:

Rozumiem, sam nie jestem zwolennikiem piracenia ale skoro mam orginalną kopię na płycie oraz ma mi szybciej pirat chodzić to wole pirata.

Do trzeciego i czwartego:

Czaje, chociaż nie miałem nigdy linuxa. Jak dla mnie to może być bez GUI. Dość szybko uczę się języków (Angielski na poziomie zaawansowanym w 2 lata państwowej szkoły:)) Choć wolał bym z GUI tylko że pytam bo różne są zdania na temat stabilności poszczególnych dystrybucji. Photoshop aż nie tak ważny, bardziej mi zależy na dostępności większości programów z Win XP.

A to jakich dokładniej programów ? Bo są darmowe zastępstwa pod Linuxem i niekiedy nawet lepsze od Windowsowych wydań.

Ale osoba która to “piraciła” najprawdopodobniej zrobiła to by ukraść jakieś twoje hasła lub dla jeszcze innych niecnych celów. Czasem są wyjątki, ale by to wiedzieć to by się Ci przydała ok 20 letnia wiedza “informatyczna”

A co ma nauka angielskiego do obsługi systemu bez GUI (oprócz tego że większość to skróty angielskich słów)? :smiley: Skoro do tej pory pracowałeś tylko na XP-eku to raczej konsola Ci nie wystarczy. Co prawda linuksowa konsola jest wspaniałym narzędziem pracy, przyśpieszającym wszystko, ale trzeba spędzić lata nad treningiem i poznać składnię.

@mozilla007

Chodzi mi o chrome, jakiś dobry odtwarzacz muzyki, Ccleaner, Plants vs zombies :slight_smile:

@michal_93

Chodzi mnie o to że tam angielski dominuje i to że szybko się uczę języków. Jak uważasz że nie dam rady, to jeśli używasz Linuxa i dobrze ci się sprawuje to poleć mi jakąś dystrybucję.

P.S: Coś linux ma wspólnego ( oprócz budowy) w obsłudze z androidem?

Chrome jest na Linuksie, CCleaner jest niepotrzebny, odtwarzaczy jest sporo. Plants vs Zombie nie wiem :smiley:

Najważniejsze jest byś wybrał środowisko graficzne, oglądnij sobie na youtube wszystkie podane niżej:

XFCE, GNOME, KDE, LXDE, Unity

To jaka dystrybucja nie ma większego na razie dla Ciebie znaczenia, patrz aby miała:

  • graficzny instalator

  • dobre wsparcie na forach w internecie (tu króluje Debian, Ubuntu, XUbuntu)

  • aktualne pakiety (czyli programy)

Osobiście polecałbym http://xubuntu.org/ ale pamiętaj że jest to distro dobre do nauki, wiedz też, że w sieci zbierają się nad Ubuntu czarne chmury. Distro to zaczyna odcinać się od GNU/Linuksa udaje niezależny system, wprowadza własne rozwiązania często niekompatybilne z zastosowanymi w innych dystrybucjach. Np. Cały Linuksowy świat przenosi się na systemd, a Ubuntu tworzy upstart, cały świat Linuksowy tworzy Waylanda, a Ubuntu zaczyna tworzyć projekt konkurencyjny. Jest to nie mile widziane bo biorą a nie pomagają rozwijać softu, są trochę jak pasożyt :smiley:

No ale Ciebie może to zainteresuje za kilka lat gdy nabierzesz wprawy :smiley:

Ok, dzięki:). Taka lama totalna nie jestem:D (umiałem sb odblokować narzędzia administracyjne :D). Spróbuję. A z notepadem++ bdzie śmigać?

To większość nowych będzie pasować, Chrome jest dostępne chyba na każdy system, odtwarzacz multimedialny to VLC, bo ja osobiście tylko tego używam do muzyki i filmów, a na słuchawkach to na fonie słucham. Ccleaner raczej do Linuxa nie jest potrzebny, bo system sam od siebie się nie zapycha. Co do gry to nie wiem czy jest Online czy nie, ale jak Online to przeglądarka starczy z Flashem.

A od kiedy w Windowsie Narzędzia Administracyjne są zablokowane? :open_mouth:

Pamiętaj Linuks to filozofia… :smiley:

Yyy, no nie wiem, zablokowane albo ukryte:). Zdecydowałem się na Xubuntu choć widać że producent stawia na Tablety.

Bez przesady. Wystarczy że będzie mieć instalator. Co za różnica, czy graficzny, czy tekstowy. Archa (który od paru miesięcy nie posiada instalatora) nie polecałbym zupełnie zielonej osobie, bez żadnego doświadczenia z Linuksami. Ale jakąś dystrybucję wyposażoną w tekstowy instalator już tak. Choć nawet Debian od jakichś trzech lat jest wyposażony w instalator graficzny.

Xubuntu nie będzie złym wyborem - z Ubuntu i jego mutacjami poradzi sobie praktycznie każdy, nawet osoba nie mająca pojęcia, co to system operacyjny. Jak się już trochę z Linuksem zapoznasz, oswoisz się z tekstowym terminalem (w Ubuntu można sobie poradzić bez niego, ale naprawdę warto opanować jego obsługę) i będziesz chciał spróbować czegoś więcej, zainstaluj wtedy Debiana.