Dział Linux - propozycje i sugestie

Nie uważasz że spece z dp napiszą to wiele bardziej przejrzyście ?

Ze swej strony pragnę napisać iż na sam początek wystarczą podstawy jak się w ogóle zabrać do pracy z tym systemem.

Bo z własnego przykładu wiem iż jest to niewiarygodna mordęga aby się połapać w linuxie :evil:

Skąd przekonanie o wyższości DP nad resztą internetu?

Choćby z demonstracji na vortalu które najlepiej wszystko wytłumaczają. Przynajmniej nie znalazłem lepiej wytłumaczonych zagadnień necie.

Wystarczy spojrzeć na ładny design vortalu, ciągłe ganianie za “trollami”, bardzo częste aktualizacje, szczegółowe opisy różnych programów, gier, są organizowane konukrsy itp. itd <— Nie ma wątpliwości, że ktoś kto to robił zna się na rzeczy 8)

A swoją drogą czy ktoś kto tutaj pracuje nad działem “Linux” mógłby przybliżyć termin ostatecznego “Wejścia Pingiwnka” na vortalu dobreprogramy.pl?? :mrgreen:

No tez byłbym rad znajac w przyblizeniu termin powstania tego dzialu… :x

Nieliczcie, że będzie to przed prmierą nowej wersji forum i vortalu, nie stety data takowej nie jest jeszcze znana, ale prace trwają :wink:

może krok po kroku opisy instalacji popularnych linuksów, porównanie linux - windows, sonda, która będzie rozstrzygała która dystrybucja będzie dla kogoś najlepsza i wszystko co jest na http://www.jakilinux.org

OTy -kosmos.JNJN

Popieram Robinhio. Takie działy napewno się przydadzą.

Programy proponowałbym umieszczać w wersjach: źródła, rpm’y lub deb’y dla SuSE, Ubuntu i np. Auroxa (tak żeby promować polską twórczość;), dla dwóch ostatnich wersji danej distro, np. tak jak w tej chwili dla SuSE 10.0 i 10.1. To tyle odemnie :slight_smile:

też jestem na pobieraniem gotowych kompilacji plików *.deb oraz *.rpm bo to troche ułatwe sprawe idzieki temu użytkownicy zaoszczędzom troche czasu.

Przydała by się też lista zamienników programów z Windows, istnieje już jedna, ale data ostatniej aktualizacji mówi sama za siebie.

Mam nadzieje ze ten dzial bedzie konkurencyjny a nawet lepszy od tego na idg.pl :slight_smile:

dawidmo popieram.

Własnie dobre by było cos takiego, że jes podany np. winamp i najlepszy jego linuxowy zamiennik, to by było dobre.

Nie warto jednak umieszczać większości programów, bo są one dostępne w repozytoriach dystrybucji, a jak będą to trzeba by to było zrobić w formie repozytorium i oczywiście napisać jak to skonfigurować.

Kolejnym problemem jest to że RPM-y z np SuSE, nie są kompatybilne z w większości przypadków z np Mendrivą, i mogą być z tym różne problemy.

Jeśli o chodzie DEB-y, to pierwszy autor Debiana, miał zastrzeżenia do autorów Ubuntu że ich pakiety powoli przestają być kompatybilne z Debianem, i zaczynają przypominać problemy z RPM-ami, gdzie do każdej dystrybucji korzystającej z tych pakietów trzeba było mieć inną wersje.

Popieram wszelkie pomyly jakie tu padły.

Złączono Posta : 23.07.2006 (Nie) 13:46

a moze nalezy dac uzytkownikom mozliwosc dodawania linkow do dystrybucji.??

Mógłbym zająć się zagadnieniami zwiazanymi z Ubuntu i jemu pochodnymi (Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, nUbuntu, Mepis?). Mogę stworzyć temat z uporzadkowanym zbiorem linków dla początkujacego użytkownika lub napisać całkowity tutorial od znalezienia obrazów iso, sprawdzeniu sum kontrolnych poprzez instalację, ogólne problemy poinstalacyjne do skonfigurowania systemu do swoich potrzeb dla różnych “profesji” tj. muzyków, grafików itp.

Potrzebuję tylko zgłoszenie od moderatora na zapotrzebowanie takiego topicu na forum.

//EDIT widzę, że trochę pospieszyłem się ze swoją wypowiedzią :P. Tutaj chodzi o ten ‘słynny’ dział na Vortalu Dobreprogramy, ja niestety zrozumiałem, że tu chodzi o forum. Jestem “za cienki w uszach”, ażeby pisać dla tak dobrego Vortalu (bez ironii). Za pomyłkę i wprowadzanie w błąd wszystkich serdecznie przepraszam.

Pisząc już na temat proponuję stworzyć artukuł dla zupełnie zielonych, krótki, zwięły ale treściwy: co to jest ten linux, jaką dystrybucję wybrać, co z partycjonowaniem, jak zainstalować, pierwsze kroki w systemie czyli instalacja oprogramowania z repozytoriów i konfiguracja poinstalacyjna (czyli co robić kiedy mi coś nie działa?).

Ja proponuję żeby napisać też coś o instalacji ze źródeł - bo to prędzej czy później czeka każdego użytkownika Linuxa. Czyli np. o co chodzi z plikami Makefile, jak radzić sobie z brakującymi bibliotekami, zależnościami itp. Poza tym jakiś dział Tips & Tricks, czy Jak To Zrobić, z podziałem na kategorie tematyczne.

PS: Kiedy możemy się spodziewać premiery tego działu?

Ale czemu nie napisz cos takiego na forum, z pewnoscia wielu osobom bardzo sie to przyda…pomysł dobry tylko jeszcze zeby wykonanie było tak dobre ;]

docamon nikt Ci nie broni, a powiem, że wręcz porządane jest publikowanie wartościowych poradników - jeśli czujesz się na siłach - twórz

mi chodzi o linuxa ktory ma male wymagania i zawiera w sobie pakiety darmowych programow i kompilatorow takich jak c++ , C , assembler i pascal ktory z linuxow by sie do tego nadawal.

w kwestje wchodzi slaby sprzet.