Dział x64


(Amadek) #1

Wprowadzenie jakiś czas temu przez producentów procesorów o 64 bitowej konstrukcji spotkało się z pozytywnym odzewem. Linuxa bez problemu można było skompilować na platformę x64. Pojawiła się też 64bitowa wersja systemu Windows XP. Pierwsze programy oraz sterowniki (głównie dla kart graficznych) x64 można już znaleźć w internecie, np: VirtualDub.

Część użytkowników pamięta napewno wprowadzenie przez firmę Intel w procesorach 386 32bitowych rejestrów - była to jedna z największych zmian w architekturze procesorów. Dziś coraz trudniej wycisnąć większą wydajność z pojedyńczego procesora (przykładem może być nieudany układ Pentium 4). Dlatego pojawiły się na rynku procesory z technologią HT lub procesory wielojądrowe. Obecne rozwiązania stosowane w procesorach przestają wystarczać - przykładem może być procesor zaprojektowany przez inżynierów HP i Intela o nazwie Itanium. Obecnie dzięki zachowanej zgodności w stecz na platformach 64bitowych instaluje się oprogramowanie 32 bitowe.

Dla użytkownika wykorzystującego komputer głównie do gier nie ma różnicy pomiędzy x64 a x32. Jednak obgrabiając materiał video, muzykę lub projektując grafikę 3D różnica będzie zauważalna.

Apeluję do administratorów serwisu Dobre Programy, aby utworzyli specjalny dział na stronie w którym znajdować się bedą informacje o dostępnym oprogramowaniu x64 oraz tym które niebawem ukaże się na rynku.


(fiesta) #2

Nie widzę sensu w zakładaniu osobnego działu. W wymaganiach wystarczy podać że program jest przeznaczony na platformy 64 bit.


(Amadek) #3

Problem w tym że jak wpisze w wyszukiwarce x64 to nic nie znajduje.

Nie trzeba tworzyć osobnego działu ale stworzyć jakaś listę chociarz oprogramowania x64. Jakoś to zaznaczyć żeby użytkownik który chce znaleźć oprogramowanie na swojego kompa mógł dowiedzieć się jakie oprogramowanie może na swoją platformę sprzętową zainstalować.


(Cebula) #4

Jak zapewne wiecie stale pracujemy nad nową wersją dobrychprogramów, zawierających również dział Linux. Na dziale Linux jednak zmiany się nie skończą, silnik serwisu jest pisany od nowa i będzie wyposażony w pewne funkcjonalności, których obecnie brak. W przypadku wersji 64 bit. trudno mówić o funkcjonalności ale mogę powiedzieć, że wzięliśmy pod uwagę sprawę 64 bitów i mamy nadzieję, że nowy sposób prezentacji programów będzie wygodny również dla osób poszukujących aplikacji na x64.

O terminie nie chcę mówić, żebyśmy nie musieli analogicznie do MS i Visty stale go przesuwać :wink: W każdym razie spieszymy się...


(Amadek) #5

Rynek oprogramowania x64 widać że powoli się rozkręca.

Chociarzby ostatnia wersja Mathworks Matlab 2006 x64.

Generalnie są to narzędzia o których mało się mówi, dlatego uwazam że taki dział przyda sie.


(McDracullo) #6

Jesteś na forum tak długo że faktycznie wiesz co sie przyda i czego brakuje... sądze że nie ma powodu wprowadzać kolejnych działów... ;]


(Monczkin) #7

McDracullo poczytaj to wszystko od początku ze zrozumieniem. Tu nie chodzi o dział na forum... :?


(McDracullo) #8

Sory.. :stuck_out_tongue: Czytanie ze zrozumieniem sie kłania... Mój błąd chyba ze zmęczenia :stuck_out_tongue:


(WODZU) #9

Przyłączam się do pomysłu utworzenia tematu (najlepiej przyklejonego i moderowanego) o programach na platformę x64.

Na dobry początek podaję dwie propozycje:

7-zip v4.33 świetny program do kompresji plików

Licencja: bezpłatna (GNU Lesser General Public License)

Pobierz: http://prdownloads.sourceforge.net/sevenzip/7z433-x64.exe

Strona domowa: http://www.7-zip.org/pl/

VirtualDub edycja video

Licencja: bezpłatna (GNU General Public License)

Pobierz: http://prdownloads.sourceforge.net/virtualdub/VirtualDub-1.6.14-AMD64.zip

Strona domowa: http://www.virtualdub.org/

Myślę że to pomoże wielu użytkownikom, a te dwa programy wyjątkowo potrzebują mocy obliczeniowej którą dają 64 bitowe procesory. Nie wiem jak jest z VirtualDub'em ale 7-zip dodatkowo potrafi pracować w trybie wielowątkowym co szczegulnie ucieszy posiadaczy procesorów x64 z dwoma rdzeniami.


(Monczkin) #10

Niestety musimy wstrzymać się polecaniem programów do czasu, aż ukaże się nowa wersja vortalu. Jeżeli oczywiście taki dział powstanie.


(WODZU) #11

Myślę że to sie przyda:

http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows_64-bit_applications

Dodatkowo można przyczynić się do rozwoju tematu na Wiki zamiast tutaj.