Działa tylko jedna słuchawka


(Michkied) #1

Witam,

 

Kiedy chcę posłuchać muzyki na laptopie nie działa mi jedna ze słuchawek (lewa) i nie wiem co zrobić :frowning: Podpiąłem je do telefonu i wszystko działa jak należy. To wina laptopa? Model asus X751L był kupiony we wrześniu 2015 r. i wszystko działało jak trzeba. Podczas konfiguracji w panelu sterowania, prawa słuchawka gra na  normalnym poziomie, natomiast kiedy klikam, aby puścił dźwięk z lewej słuchawki, on leci na prawej z tym, że cicho. Podpiąłem również inne słuchawki, ale problem nie ustał. Dodam, że mam dobrze ustawiony balans.


(Veers) #2

Coś mi mówi, że jack w twoich słuchawkach nie chce do końca się dopasować do uniwersalnego gniazda jack w laptopie (żeby potwierdzić - włącz rejestrator dźwięku przy podpiętych słuchawkach i sprawdź czy przypadkiem ta której nie słychać nie działa jak mikrofon).


(Michkied) #3

Nie, nie działa jak mikrofon, choć przy tej słuchawce mam wejście do mikrofonu którego nie używam

 


(Veers) #4

Weź zwykłe słuchawki stereo i zobacz.


(Michkied) #5

“zwykłe słuchawki” (douszne) też działają tylko na jedno ucho


(Veers) #6

Zrób test “mikrofon ze słuchawki”. Jak zadziała - to znaczy że potrzebujesz słuchawek z innym złączem. Jeśli nie zadziała, to masz spore szanse że albo to super uniwersalne wejście w laptopie masz uszkodzone, albo kartę dźwiękowa (choć - w tym przypadku też powinien grać tylko jeden głośnik w laptopie).


(Bowjan) #7

Ten lap ma gniazdo typu “jack combo” i taką samą musisz mieć wtyczke w zestawie sluchawkowym. Dla utrudnienia te wtyki występują w dwóch wersjach. Prawdopodobnie w sofcie dedykowanym do lapka jest opcja przełączania typu wtyczki A lub B i tam musisz szukać !


(Michkied) #8

głośniki w lapie działają obydwa… to chyba problem z gniazdem…

ok… a jak może nazywać się ten soft?


(Bowjan) #9

Może sam poszukaj we wlaściwościach audio lub na stronie producenta lapka !


(Veers) #10

jasieczek - obawiam się, że poszukiwania będą bezowocne, bo jak znam życie - to podobnie jak w Lenovo czy Dell’u - Asus stosuje magiczną sztuczkę o nazwie “auto jack sensing”. W niektórych przypadkach pomagała instalacja sterownika producenta kodeka zainstalowanego na płycie, w innym (Lenovo jakiś-tam) pomogła aktualizacja BIOSu. Niestety w przypadku X751L nie trafiłem na żaden trop, więc albo gniazdo już jest uszkodzone, albo potrzebny jest tak jak już pisałeś - wtyk jack w odpowiednim standardzie.


(Michkied) #11

no cóż… dziękuję wszystkim za pomoc. Prawdopodobnie zgłoszę się z tym problemem do sprzedawcy.