Działa tylko jedna słuchawka

Witam,

 

Kiedy chcę posłuchać muzyki na laptopie nie działa mi jedna ze słuchawek (lewa) i nie wiem co zrobić :frowning: Podpiąłem je do telefonu i wszystko działa jak należy. To wina laptopa? Model asus X751L był kupiony we wrześniu 2015 r. i wszystko działało jak trzeba. Podczas konfiguracji w panelu sterowania, prawa słuchawka gra na  normalnym poziomie, natomiast kiedy klikam, aby puścił dźwięk z lewej słuchawki, on leci na prawej z tym, że cicho. Podpiąłem również inne słuchawki, ale problem nie ustał. Dodam, że mam dobrze ustawiony balans.

Coś mi mówi, że jack w twoich słuchawkach nie chce do końca się dopasować do uniwersalnego gniazda jack w laptopie (żeby potwierdzić - włącz rejestrator dźwięku przy podpiętych słuchawkach i sprawdź czy przypadkiem ta której nie słychać nie działa jak mikrofon).

Nie, nie działa jak mikrofon, choć przy tej słuchawce mam wejście do mikrofonu którego nie używam

 

Weź zwykłe słuchawki stereo i zobacz.

“zwykłe słuchawki” (douszne) też działają tylko na jedno ucho

Zrób test “mikrofon ze słuchawki”. Jak zadziała - to znaczy że potrzebujesz słuchawek z innym złączem. Jeśli nie zadziała, to masz spore szanse że albo to super uniwersalne wejście w laptopie masz uszkodzone, albo kartę dźwiękowa (choć - w tym przypadku też powinien grać tylko jeden głośnik w laptopie).

Ten lap ma gniazdo typu “jack combo” i taką samą musisz mieć wtyczke w zestawie sluchawkowym. Dla utrudnienia te wtyki występują w dwóch wersjach. Prawdopodobnie w sofcie dedykowanym do lapka jest opcja przełączania typu wtyczki A lub B i tam musisz szukać !

głośniki w lapie działają obydwa… to chyba problem z gniazdem…

ok… a jak może nazywać się ten soft?

Może sam poszukaj we wlaściwościach audio lub na stronie producenta lapka !

jasieczek - obawiam się, że poszukiwania będą bezowocne, bo jak znam życie - to podobnie jak w Lenovo czy Dell’u - Asus stosuje magiczną sztuczkę o nazwie “auto jack sensing”. W niektórych przypadkach pomagała instalacja sterownika producenta kodeka zainstalowanego na płycie, w innym (Lenovo jakiś-tam) pomogła aktualizacja BIOSu. Niestety w przypadku X751L nie trafiłem na żaden trop, więc albo gniazdo już jest uszkodzone, albo potrzebny jest tak jak już pisałeś - wtyk jack w odpowiednim standardzie.

no cóż… dziękuję wszystkim za pomoc. Prawdopodobnie zgłoszę się z tym problemem do sprzedawcy.