Działająca przeglądarka na Windows XP?

Od 2019 roku nie używałem XP, głównie z powodu, że nie mogłem znaleźć w miarę aktualnej przeglądarki i strony źle się wyświetlały.

Niedługo będę znowu korzystał z komputera z XP. Czy od 2019 roku sytuacja się poprawiła? :smiley: Jest coś nowego, działa cokolwiek?

Jak nagłe BSoDy ci niestraszne to może MyPal 68:

Potem fotki Chrome 78 lub 87 bez podglądu co twórca narobił że ruszyło (niby od Chińczyków).

Na końcu:

Żart? Od 2019 roku sytuacja mogła co najwyżej się „pogorszyć”.
Dziś XP absolutnie nie powinien być używany w sieci Internet. Technicznie oczywiście może, ale to proszenie się o kłopoty.
Jeśli już koniecznie „trzeba”, to można użyć np.: Download Slimjet Web Browser for Windows XP and Vista.

Będę sprawdzał.

Admin wyluzuj.

Tak, jest nieco mniej exploitów, bo jest mniej użytkowników. Na przeglądarkach można sobie pooglądać jakieś stare strony jak np. link bo wejście na tak starym sprzęcie, który musi mieć XP na cokolwiek nowszego, trwa delikatnie mówiąc długo, a do tego przeglądarki, które jakoś tam działają, potrafią w trakcie kilka razy się wywalić.

https://lepszyserwis.pl/x86_info/ostatni-firefox-52-9-0-32-bit-esr-dla-systemu-microsoft-windows-xp/

Zainstaluj sobie ReactOS

A najlepiej kup nowy sprzęt

Przewiń do sekcji Web browsers.
https://retrosystemsrevival.blogspot.com/p/final-versions-of-working-software-on.html

Jeśli robisz świeżą instalację to oprócz SP3 przyda się

Działa i wygląda jak Windows Update, dzięki niemu będziesz mógł również aktywować system online

it updates Windows’s SSL security settings to enable connections to modern web servers to succeed. This corrects a connection issue with the Windows XP activation server, so you can activate Windows exactly as you would have done in 2014 or prior.

Ten Firefox 52 to już w 2019 nie wyświetlał części stron.

https://chromium.woolyss.com/

Jak to rozumieć?
Pod Windows XP, Vista… and old versions jest teoretycznie działająca wersja Chromium 88, ale jest również napisane " Since version 50, Chromium is [not available on XP and Vista"

ReactOS nie ma… duszy. :smiley:

Nowy? Przecież ja właśnie mam ochotę na stary, robię downgrade z i5 trzeciej generacji i Windows 7, bo za szybko chodzi i wszystko co chcę działa bez problemów.

Po tamtej stronie spodziewałbym się, że nie chciało im się usuwać z łańcucha tekstowego (string) słów XP i Vista i zrobili to dopiero od około wersji 89.

Jak ich wersja 76-88 rusza na XP to również usuwali ograniczenia lub plik dla XP dalej używa silnika 49 z latkami bezpieczeństwa nałożonymi kompatybilnie wstecz (wtedy pewnie i tak część stron nie ruszy).

Dokładnie tak, jak jest tam wyjaśnione - wersja 88 jest dla procesorów bez SSE3 (z minimum Windows 7).

Dla XP najwyższa wersja to 49 (z procesorem z SSE2). Jeśli jest bez SSE2 to wersja 34.

Chodzi o to, że chcesz poczuć klimat sentymentalny retro i po prostu mieć XP (też lubię retro klimaty) czy zwyczajnie ten sprzęt nic nowszego nie pociągnie?

Jeżeli chcesz wykorzystać retro komputer do przeglądania sieci to może lepiej uruchomić na nim jakiś inny system. Co to za sprzęt?

Jak ktoś chce poczuć klimat retro, to sugeruje WinUAE Workbench i Voyager, iBrowse czy Aweb.

Tak pół na pół. Stary komputer z przeznaczeniem do przeglądania internetu, ale nie mega stary, ma procesor Celeron, 2 GB RAM, HDD, dokładnie jeszcze nie wiem co to za sprzęt. Chcę sprawdzić XP czy da radę, jeśli nie to teoretycznie działa tam Windows 7, ale niezbyt szybko.

Wypróbowałbym Debian 32 bit Index of /debian-cd/current/i386/iso-cd masz najnowszy system z najnowszymi poprawkami, najnowszą przeglądarką - o ile karta graficzna, która tam jest, będzie dobrze wspierana przez Linux a to już nie musi być takie oczywiste.

Chyba że to Celeron 64 bit, no to wtedy wiadomo iso z amd64. Jak by okazało się, że chodzi to na tyle znośnie że jesteś zadowolony to warto wymienić HDD na SDD np taki Dysk SSD SSD GOODRAM 128GB CX400 G.2 2,5 SATA III (SSDPR-CX400-128-G2) - Opinie i ceny na Ceneo.pl i masz retro komp ze świeżym systemem.

Amiga, piękne czasy. Co ciekawe Amiga nie była dobrze znana poza Europą a człowiek myśli, że taki sprzęt musiał być znany wszędzie. Ja do klasyki retro sprzętów zaliczam ZX Spectrum i nie mogę się nadziwić co współcześni programiści na nim potrafią zrobić New! Games That Push The Limits of The ZX Spectrum - YouTube … normalnie sprzętowo ten kom potrafił wyświetlić max 2 kolory w bloku 8x8 pixeli … kończę bo offtop będzie potężny :slight_smile:

To XP jest tak świetnym pomysłem, jak wypalanie kurzajki palnikiem acetylenowym.

Stawiasz chrome OS FLEX, jeśli pójdzie, bo jest to najszybsza i najlepsza opcja do tego celu. A jak nie, to zostaje zabawa z linuxami. XP stawia się do np. programowania komputera w aucie albo testowania dysku. Internet jest ostatnią opcją i najgorszą dla tego systemu.

Jeżeli OS Flex ruszy to jeszcze lepiej. Wtedy tylko pomyślałbym o zmianie na sdd