Działający CodeBlocks

Potrzeba mi w pełni działającego programu CodeBlocks. Nie przeszkadza mi wersja żeby tylko działał. Miałem już dwa ale pierwszy nie kompilował kodów które powinny działać i nawet niektórych przykładów z kursu. Drugi w ogóle nie kompiluje kodów. Potrzeba mi w pełni działający CodeBlocks bo chciałbym się uczyć dalej C++ na razie umiem tylko podstawy tego języka.

Pobierz wersję Z kompilatorem z oficjalnej strony.

 

Pod windows?

Nie wiem czy CB działa pod windows 8(kiedyś miał problemy). Na stronie są mylne informacje (raz że działa pod windows8 raz nie wymieniają windows 8).

http://www.codeblocks.org/downloads/26#windows

Pobierz wersję z codeblocks-13.12mingw-setup.exe

mingw to kompilator gcc. Pewnie pobrałeś wersję bez kompilatora i nie chciał Ci kompilować.

Jeśli niektóre przykłady z kursu Ci się nie kompilują to może być wina przestarzałego kursu. Niektórzy się uczą c++ z przestarzałej pirackiej wersji symfonia C++. Lepiej kupić nową wersję uaktualnioną. Co to za kurs?

Odradzam C::B przy nauce. Lepiej pobierz sobie Visual Studio Express (jest za darmo). Będziesz miał o wiele mniej problemów i podpowiedzi tam lepiej działają (co znacznie ułatwia i przyśpiesza naukę).

Odradzam naukę c++ jako pierwszego języka. Polecił bym raczej Pythona. Ewentualnie Java lub C#.

Po pobraniu, zainstalowaniu i uruchomieniu programu wyskakuje mi w prawym dolnym rogu wyskakuje mi:

Environment error

Can’t find compiler executable in your configured search path’s for GNU GCC Compiler

Co zrobić żeby kompilowało? jak usunąć ten błąd?

1.Jaki system?

 

Rozwiązanie jeden.

2.Czy na pewno zainstalowałeś wersję z mingw w nazwie? To ważne!

Jeśli tak to *odinstaluj* i usuń z  katalogu ‘dane aplikacji’ folder CodeBlocks. Po ponownym zainstalowaniu wszystko powinno działać domyślnie i ukazać  Ci się wybór domyślnego kompilatora. Wybierasz pierwszy na liście (chyba gcc).

 

Rozwiązanie dwa.

Jak nie działa to zainstaluj WindowsXP obok lub na maszynie wirtualnej.

 

Rozwiązanie trzy.

  1. Czy masz plik ten plik?

C:\Program Files\CodeBlocks\MinGW\bin\mingw32-g++.exe

Jeśli tak to 

Przechodzisz do 

Settings->Compiler

Zakładka toolchain executables.

Klikasz autodetect. 5. Co ci wyświetliło?

Jak błąd to w Compilers’s Installation directory wpisujesz:

C:\Program Files\CodeBlocks\MinGW

Próbujesz skompilować.

  1. Czy działa?

 

Na czerwono są pytania na które powinieneś odpowiedzieć.

  1. Mam window viasta home basic

  2. Pobrałem i zainstalowałem to co pisałeś

  3. Plik niby jest 

  4. Auto-detected installation path of “GNU GCC Compiler” in “C:\Program Files\CodeBlocks\MinGW”

  5. teraz kompiluje tylko że pisze error bo nie przyjmuje bibliotek

a ten kurs to http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-C++/1

W uproszczeniu.

Kompilujesz dla języka C, a nie C++. C nie ma <iostream> to nie znajduje. Twój plik ma rozszerzenie *.c, a powinien mieć *.cpp.

 

Zrób tak:

File->New…->Project

Console application

Next

Wybierasz C++. Nie C.

Next. Wpisujesz nazwę projektu np. programik1

Next. Nie zmieniasz kompilatora. Domyślne ustawienia powinny być odpowiednie.

Finish

Kompilujesz za pomocą F9.

Dzięki za pomoc teraz działa :ok:  :wink: