Działanie laminatora

Witam

Chciałbym się dowiedzieć jak działają laminator tzn. czy one zgrzewaja tylko skrajne boki czy też są przyklejane do całego dokumentu.Mógł mi to ktoś wytłumaczyć bo nie mogę odnaleść żadnej takej informacji.Chciałbym zalaminować wizytówki ale niewiem czy się da.Widziałem taki małe folie ale nie w moim rozmiarze wizytówek i niewiem czy jest sens kupować laminator.Z góry dzięki

Z tego co wiem i widziałem i jaki u nas jest w pracy to cała folia jest grzana. Tak że oderwanie foli pozniej jest ciężkie.

Są różne wielkości folii i różne grubości. Możesz wybrać wielkość dopasowaną do wizytówki (my często używamy takich wielkości w firmie), ale nic nie przeszkadza aby większy format folii przeciąć i zużyć tyle co akurat potrzeba (resztę wykorzystać później). Należy przyciąć wielkość przed laminowaniem, a nie po bo fakcie!

A po laminowaniu nie da się nożyczkami przyciąć ?

Jakie mogą być tego skutki ?

Można zalaminwać całą karkę z nadrukiem a póżniej pociąć sobie na wielkość wizytówki ?

Ale ci się potem będzie laminat rozwarstwiał od papieru, folia musi być przynajmniej ciut większa od laminowanego dokumentu, żeby dookoła powstała ramka która będzie zabezpieczeniem przed rozwarstwieniem.

Chodziło mi o to, że jeżeli masz większy format folii (np. A4) i chcesz zalaminować tylko 4 wizytówki to przycinasz tylko tyle folii ile potrzeba na te 4 wizytówki. I laminujesz tylko tyle co potrzeba. Pozostałą część folii możesz wykorzystać później. Oczywiście tak jak wspomina kolega “fiesta” należy wcześniej wyciąć wizytówki i przygotować do laminowania tak, aby pomiędzy nimi był odstęp. Po zalamionowaniu i wycięciu (musi zostać przynajmniej z 0,5 cm z każdej strony) wizytówka powinna wytrzymać dłuższy czas w niezmienionej postaci.