Działanie portów w komunikacji z serwerem


(Dominiiiiik) #1

Kkomputer wykonując żądanie np. wyświetlenia strony robi to na losowo wy branym WYSOKIM porcie.

 

Jako, że przez jeden port może przebiegać tylko jedna komunikacja to : Co robi serwer odbierając żądanie na 80 porcie, aby go blokować ? Również wybiera losowy port do komunikacji i odsyła go w pakiecie SYN ACK ? 

 


(bachus) #2

Jeszcze raz bo nie rozumiem Twoich wątpliwości - otwierany jest port dla każdej sesji i tym samym portem wraca. Na tej zasadzie jak masz np. w przeglądarce otwarte 3 okna wiadomo, gdzie ma trafić informacja zwrotna (każda sesja to nowy port).


(Dominiiiiik) #3

Ale jaki port będzie odpowiadał za komunikacje po stronie serwera ? Nie może być 80, bo przecież nikt inny w tym momencie nie nawiąże komunikacji ze stroną.

 

Czy się mylę ?


(bachus) #4

Mylisz się - na tym opiera się zasada działania i otwierania nowych sesji. 


(Dominiiiiik) #5

Dziwne, bo jak łącze się ssh z serverem na Linuxie, to komunikacja odbywa się na innym niż 22 porcie. I to właśnie po to żeby nasłuchiwać kolejnych połączeń.


(bachus) #6

Jakie jest dokładnie Twoje pytanie i na którym etapie tego nie rozumiesz, bo nie wiem od czego zacząć :wink:


(Dominiiiiik) #7

Dlaczego serwer www nie robi tak samo jak ssh tj. nie przenosi komunikacji na inny port, aby nie zajmować natywnego ?

 

Jak to jest, że strona powiedzmy ma 100 wejść w ciągu sekundy i ze wszystkimi “gada” przez port 80

 

 


(roobal) #8

Przecież ssh nie zmienia portu. Tak samo www też nie zmienia portu. To po stronie serwera www czy ssh określasz ile można nawiązać sesji. Do serwera przychodzą połączenia z różnych IP, nawet jeśli jesteś za NATem i masz kilka sesji, to serwer pozna sobie to po porcie źródłowym i po swojej stronie niczego nie musi zmieniać.

Jeśli serwery masz za NATem i masz kilka usług na tych samych portach, wtedy już musisz zmienić porty lub korzystać z PAT.