Działanie portów w komunikacji z serwerem

Kkomputer wykonując żądanie np. wyświetlenia strony robi to na losowo wy branym WYSOKIM porcie.

 

Jako, że przez jeden port może przebiegać tylko jedna komunikacja to : Co robi serwer odbierając żądanie na 80 porcie, aby go blokować ? Również wybiera losowy port do komunikacji i odsyła go w pakiecie SYN ACK ? 

 

Jeszcze raz bo nie rozumiem Twoich wątpliwości - otwierany jest port dla każdej sesji i tym samym portem wraca. Na tej zasadzie jak masz np. w przeglądarce otwarte 3 okna wiadomo, gdzie ma trafić informacja zwrotna (każda sesja to nowy port).

Ale jaki port będzie odpowiadał za komunikacje po stronie serwera ? Nie może być 80, bo przecież nikt inny w tym momencie nie nawiąże komunikacji ze stroną.

 

Czy się mylę ?

Mylisz się - na tym opiera się zasada działania i otwierania nowych sesji. 

Dziwne, bo jak łącze się ssh z serverem na Linuxie, to komunikacja odbywa się na innym niż 22 porcie. I to właśnie po to żeby nasłuchiwać kolejnych połączeń.

Jakie jest dokładnie Twoje pytanie i na którym etapie tego nie rozumiesz, bo nie wiem od czego zacząć :wink:

Dlaczego serwer www nie robi tak samo jak ssh tj. nie przenosi komunikacji na inny port, aby nie zajmować natywnego ?

 

Jak to jest, że strona powiedzmy ma 100 wejść w ciągu sekundy i ze wszystkimi “gada” przez port 80

 

 

Przecież ssh nie zmienia portu. Tak samo www też nie zmienia portu. To po stronie serwera www czy ssh określasz ile można nawiązać sesji. Do serwera przychodzą połączenia z różnych IP, nawet jeśli jesteś za NATem i masz kilka sesji, to serwer pozna sobie to po porcie źródłowym i po swojej stronie niczego nie musi zmieniać.

Jeśli serwery masz za NATem i masz kilka usług na tych samych portach, wtedy już musisz zmienić porty lub korzystać z PAT.