Dziecko gra na komputerze, a rodzic zdalnie na tym komputerze pracuje - jaki program?

Sytuacja taka: Syn gra w Minecrafta, ja w międzyczasie potrzebuję skorzystać z komputera (głównie operacje na plikach w Windowsie, kopiuj/wklej, ew. małe aplikacje typu notatnik). Czy jest opcja połączenia się z tym komputerem zdalnie tak, żeby nie przerywać mu gry? Jak łączę się za pośrednictwem Teamviewer to mogę co najwyżej pograć w Minecrafta sam lub wyłączyć grę i pracować, a wiadomo - nie o to chodzi. P.S. Komfort pracy stawiam na drugim miejscu, syn spadek FPS też przeżyje ;). P.S 2. Komputer ma jeden monitor.

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to mieć drugi system Windows w maszynie wirtualnej Oracle VM VirtualBox.

Virtualbox ma wbudowany RDP do maszyny wirtualnej. Sieć musiałaby być ustawiona w trybie bridge lub należałoby przeforwardować port do z komputera gospodarza.

Zadanie karkołomne, bo musiałbyś całą swoją pracę przenieść do wirtualnej maszyny i mieć dosyć mocny system, który pociągnie Minecraft i wirtualną maszynę… ale działałoby.

Możliwe, że jest inne proste rozwiązanie. Rozwiązania typu VNC po prostu przekażą ekran wraz z ekranem logowania. Jakiś inny software? Licencje CAL chyba wymagają Windows Server? Nie wiem czy umożliwiają jednoczesną pracę za klawiaturą i po RDP? Dobre pytanie do osób zajmujacych się administrowaniem Windows. Może @wielkipiec coś poradzi?

Prędzej czy później skończy się to drugim komputerem, może laptop poleasingowy 500-1000 zł ?

Przy dobrym sprzęcie owszem, dałoby radę nawet odpalić VM jako usługę. Tyle że chyba może wykorzystać wbudowany pulpit zdalny bo domyślnie licencja blokowała więcej połączeń rdp niż jedno ale chyba nie dotyczyło to „fizycznie” zalogowanych użytkowników. Czyli prawdopodobnie może by przeszło ale mogę się mylić.

w Windows 10 Home nie ma wcale RDP. Właśnie sprawdziłem w Windows 10 Pro i próba zalogowania się poprzez RDP gdy ktoś jest zalogowany za klawiaturą kończy się komunikatem:

Może Windows Server by na takie coś pozwolił? Niestety nie znam zupełnie wersji Server. Nawet jeżeli tak, to raczej nie ratuje pytającego.

Na marginesie, w Linux takie coś akurat byłoby proste, ale to nie ta bajka.

edit: co do pomysłu z maszyną wirtualną, można jej udostępnić folder z dokumentami z komputera gospodarza. VirtualBox ma współdzielenie folderu wbudowane. Jeżeli chodzi o operacje na plikach typu kopiuj/wklej i notatnik to może lekka dystrybucja Linux.

Jak bym nie kombinował, nic prostego mi nie wychodzi.

Ja bym skołował drugi komputer dla dzieciaka. Tyle.

Z tego tekstu wnioskuję, że łączysz się za pomocą innego komputera czy innej namiastki komputera ?

Więc komputer na którym gra dziecko ma tylko udostępniać pliki (katalogi) do odpowiednich operacji.
A do notatnika to możesz wykorzystać sprzęt z którego się łączysz bo jaki problem zapisywać pracę na udostępnionych zasobach.

Nie potrzeba nic zdalnego a wystarczy zwykłe udostępnianie.

Jeżeli pliki nie są duże to może google drive ? Z tego co wiem jest dostępna synchronizacja w obie strony. Jeśli chodzi o windowsowe RDP to chodzi też o kwestie licencji i jest dopuszczone jedynie logowanie dla jednej aktywnej sesji w tym samym czasie. Jak ktoś ogarnia można również przejść na linuxa ale przy dzisiejszych cenach sprzętu raczej prościej będzie kupić jakiś tani sprzęt do tego minecrafta.

Jedynym sensownym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłoby uruchomienie maszyny wirtualnej jako usługi, podpięcie katalogu i wtedy dostęp zdalny, tyle że… zajedziecie tego kompa w moment. Tzn niekoniecznie, bo jeżeli mają to być rzeczywiście proste tematy typu kopiuj wklej edytuj w notatniku to można wykorzystać wirtualkę z linuksem.

Pozwoliłby na pewno tyle że licencja jest droga i nie wszystkie aplikacje działałaby od strzała. Ewentualnie może skołować obraz wersji ewaluacyjnej / testowej tyle że kiedyś taki system był aktywowany domyślnie na pół roku po czym chyba reinstall (w taki sposób zrobiłem pracę inż - na 2008R2).

Bez sensu, lepiej lokalnie ftp lub nfs.

Niby RemoteApp może to ogarniać:

Po podmianie plików termsrv można to zrobić nawet wtedy kiedy ktoś inny pracuje na komputerze.

Jedynie wersji serwerowych plików nie posiadam do podmianki ‘dll-a’.