Dzielenie 40GB Dysku pod Ubuntu

yoyoyo

Mam dysk 40 GB.

Mam G-partet i chcę zainstalować TYLKO Ubuntu bo aktualnie mam XP i Ubuntu.

Wiec robię tak, chyba tak.

  1. 10 gb ( słyszałem że lepiej mniej niż więcej, prawda? 10 to sporo więc ile? :slight_smile: )

  2. teraz pewnie 30 gp -> pozostałem miejsce na programy itp.

  3. i tu 3 pratycje czy cos się robiło “/swap” ale nie wiem po co ona w ogóle? ile jej dać itp?

PS: i jeszcze powiedzcie mi System to w systemie “swap”, home w jakim?, i “swap” w jakim?

![-o<

Wszystko możesz spartycjonować z poziomu instalatora Ubuntu, wybierz “Automatycznie - cały dysk” czy coś takiego i będzie ok.

Skoro masz 40GB dysk, to podziel np. tak:

10GB -> kat. główny /

512MB -> swap (tutaj strzelam nie podałeś ile masz ramu)

reszta -> kat. home

Może warto obejrzeć prezentację na vortalu, masz tam wszystko wyjaśnione:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu

Swap nie ma miejsca montowania. Druga partycja oczywiście pod HOME, chyba że chcesz mieć katalogi domowe w innym miejscu lub ma służyć na coś innego, np. utworzenie dodatkowej partycji dla /boot niekiedy się przydaje.

A więc mam 1280 mg ddr2 :] Więc ile przeznaczyć? :stuck_out_tongue:

na swap? jak chcesz używać hibernacji to 1280, jak nie to IMO 200mb starczy…,

to może dam tak średnio 512 ? nie wiem czy siostra będzie urzywać hibernacji nie wiadomo bo to dla niej Ubuntu będzie, więc jak nie jestem pewien więc ie dać?

// Połączono posty.

Więc już nie czaję Matiit to co sądzisz o tym co napisałem 2 posty wyżej ? mam głupią sytuację bo nie będę widział co siostra robi itp:P więc lepiej zrobić tak żeby jak coś nie zaszkodziło ;D

Jak z komputera ma korzystać wiele osób, to bym nie korzystał z hibernacji. Może jeśli żyjesz z siostrą w dużej harmonii. Jeżeli ktoś zahibernuje ci system, to potem możesz go już tylko odhibernowa, więc lepiej unikać zatargów. Jest jeszcze opcja hibernacji do pliku chyba, ale jej nigdy nie używałem. Jeżeli obawiasz się, że twoja siostra zahibernuje ci system przez przypadek, a nie świadomie, to sprawdź najpierw PolicyKit(w nowszych Ubuntu powinien już być).

polkit-gnome-authorization

Tam szukasz power-managment/Hibernate_the_system, a następnie klikasz taki przzycisk block i wybierasz konto siostry.

Potwierdźcie, jeśli to powinno działać. Sam nie używam Ubuntu, ale drzewo PolicyKit powinno wyglądać tak samo w każdym systemie, a nowszy GDM/GNOME powinny już być zintegrowane.

Spoko, popróbuję. Dzięki :smiley:

A jeszcze jak bym chciał od razu se zrobić taki oddzielny dysk na dokumenty to jaki format ma być ten partycji?

ext3, reiserfs3, jfs, xfs, do wyboru do koloru.

jakieś “poważne” różnice pomiędzy tymi formatami są :smiley: ?

Tak. Możeszo tym poczytać na wikipedii np.

Do zastosowań domowych reiser3 lub 4 powinny być bardzo dobre.

daj 1024mb na partycje wymiany(swap)

8GB na system czyli pukt montowania /

31GB na home (ext3)

i tyle