Dzielenie dysku przy pomocy partition magic

hej mam pytanko chciałbym podzielić dysk posiadam dwie partycje jedną C: na ktorej jest system 60GB chciałbym ją przerobić na 15GB tyle powinno wystarczyć na system tylko są 2 problemy pilnie potrzebuje odpowiedzi i myslalem nad użyciem program partition magic tylko problem w tym ze system jest postawiony i nie bardzo można go ruszyć…

Jeżeli zależy Ci na tych danych i zainstalowanym systemie - nie ruszaj Partition Magica, chyba, że kijem i to przez szmatkę :). Ten program niestety nie nadaje się do operowania na partycjach NTFS i nie darmo zyskał niechlubny przydomek “Partition Killer”.

Zamiast tego użyj BootIt NG. O wiele bezpieczniejszy i co też ważne, mimo iż shareware, przez miesiąc działa bez żadnych ograniczeń. Później zresztą też (o ile nie będziesz używał go jako bootmanagera) ale to już kwestia czyjegoś wyboru, czy łamać licencję shareware czy nie.

dobra a gdzie znajdę jakąś instukcje dzielenia przy pomocy tego programu który napisałes…

http://www.terabyteunlimited.com/support.html

  • Przewodnik dla początkujących

potwierdzam, na dwa dyski dzielone Partitionem, pierwszy-OK, drugi-system już nie wstał za chiny ludowe,

a coś po polsku… nie mam czasu na zajmowanie się tłumaczeniem i domysłami goomish jeśli to robiłeś to odezwij sie do mnie na gg prosze…

No dobra, mały tutorialik po polsku (piszę częściowo z pamięci więc czasami mogą być nieścisłości typu pominięty lub niepotrzebny krok postępowania)

  • Ściągasz program, rozpakowujesz i uruchamiasz makedisk.exe

  • akceptujesz licencję, opcje myszy i video zostawiasz jak są, Boot options wybierasz ‘Partition Work’, Rejestrację pomijasz ‘Next’

  • wybierasz albo nagranie dyskietki albo utworzenie obrazu ISO, który później nagrasz na płytę CD/DVD. Możesz też utworzyć botowalny pendrive USB o ile twój BIOS pozwoli na boot z USB

  • uruchamiasz komputer z przygotowanego nośnika

  • nie instalujesz programu na twardym dysku (odpowiedź ‘No’ na pytanie Do You want to instal BootIt on hard drive)

  • po uruchomieniu programu - ikonka ‘Partition Work’

  • wybierasz dysk i partycję którą chcesz zmniejszyć i przycisk Resize (zmień rozmiar). Nowy rozmiar ustawiasz na ok. 15000MB (jak chcesz, możesz to sobie dokładnie przeliczyć, żeby było potem 15GB w Eksploratorze :slight_smile:

  • teraz zaznaczasz drugą partycję i Slide (przesuń). “Free space before” - 0 (zero) albo tyle ile minimalnie program pozwoli

  • ciągle z zaznaczoną partycją numer 2 jeszcze raz Resize i tym razem '‘New size’ (nowy rozmiar) ustaw na tyle ile program pokazuje jako ‘Max size’ (maksymalny rozmiar).

  • Przycisk Reboot i gotowe :slight_smile:

P.S. Jak napisałem wcześniej, BootIT jest programem bezpiecznym i stosunkowo łatwym w obsłudze ale kopia zapasowa co ważniejszych danych jest mocno wskazana. Albo przynajmniej UPS. Różne rzeczy mogą się przecież zdarzyć.

Ja polecam GParted - to banalna w obsłudze (i bezproblemowa) dystrybucja linuxa live, wystarczy wypalić na płytę i bootować (z resztą więcej informacji znajdziesz tutaj: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=59&id=1738).

nie daje rady… utworzyłem płytke startową z tym BOOTITNG.iso wczytało mi i mam teraz czarny ekran i cos w stylu [DR-DOS] A:\> to jest laptop wiec skąd ja mu wezme stacje dyskietek;/

Poprawnie nagrałeś tą płytkę? To już jest obraz bootowalnej płyty CD, nie trzeba kombinować z nagraniem jako boot cd, emulacją stacji dyskietek itp, itd.

nagrałem na cd start. BOOTITNG.iso oraz makedisk.iso

Złączono Posta : 10 Lipiec 2007, 22:10:21

nie moglibyśmy przez komunikator? byłoby szybciej dalsza instrukcje mozemy pozniej sporządzić

Złączono Posta : 10 Lipiec 2007, 22:12:58

jak nagrywam bez boot cd to wogole nie wczytuje

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale chyba jednak źle nagrałeś. Po utworzeniu obrazu (pierwsza opcja od góry) , załóżmy że używasz Nero, nie tworzysz nowej kompilacji a już na pewno nie Nowy dysk startowy tylko ‘/menu/ Nagrywarka-> Nagraj plik obrazu’. i wskazujesz tylko ten utworzony przed chwilą plik iso. Poprawność utworzenie płyty z BootIt poznasz po tym, że płyta (oraz także dyskietka czy pen USB) będzie nieczytelny, pusty przy próbie otwarcia pod Windows.

A via komunikator raczej nie, bo po to jest to forum, żeby ktoś kiedyś miał szansę skorzystać z tego wątku. Historii GG, przecież tu nie wkleję :).

a to makedisk tez nagrac??

Nie, to jest tylko program pomocniczy służący do utworzenia obrazu płyty/dyskietki makedisk -> UtwórzDysk.

Nagraj tylko plik iso (ten o rozmiarze ok. 1.4MB)

nagrałem to ‘/menu/ Nagrywarka-> Nagraj plik obrazu’. i wskazujesz tylko ten utworzony przed chwilą plik iso i dalej nie wczytało:(