Dzielenie na partycje "po fakcie"

Witam,

Sytuacja jest następująca: dysk 600 GB i tylko jedna partycja z Vistą Home Premium 32-bitową. Aktualnie zajęte jest 10% objętości dysku i chciałbym stworzyć dodatkowe partycje w celu zwiększenia bezpieczeństwa przyszłych danych.

Czy jest to możliwe przy zachowaniu tego, co już mam na dysku? Jeśli tak, jakiego programu mogę użyć (najlepiej graficznego), którym łatwo podzielę teraz dysk z poziomu systemu?

Z góry dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam.

EASEUS Partition Master http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Przed zmianą partycji wykonaj dokładną defragmentacje dysku, np. którymś z tych programów:

defragmentacja-dyskow-najlepszy-program-t356629.html

Dzięki za szybką odpowiedź. Narzędzie wygląda na idealne do moich potrzeb, mam tylko pytanie, czy defragmentacja systemowym defragmentatorem wystarczy?

Pozdrawiam

Możesz to zrobić narzędziem wbudowanym w system:panel sterowania->narzędzia administracyjne->zarządzanie komputerem->zarządzanie dyskami.

Pomniejszasz partycję systemową przez PPM na nią,pomniejsz wolumin->pomniejszasz o dostępną przestrzeń->tworzy się przestrzeń nieprzydzielona,którą możesz podzielić według własnego uznania.

Przed tym wszystkim musisz wykonać defragmentację dysku,najlepiej programem innym niż wbudowanym w system.Ten jest do niczego.

Pamiętaj o jednym,że bez względu na to co zrobisz,nie ważne jakim programem,system może nie wstać po całej operacji,ryzyko jest spore.

@semtex Dzięki za tą instrukcję. Nie palę się tak do tego, bo mam świadomość ryzyka utraty danych. A robiłeś może kiedyś taką operację pod Vistą? I mam jeszcze jedno pytanie - co polecasz do defragmentacji?

Pozdrawiam

Tutaj masz cały temat poświęcony defragmentacji:Klik,Ja osobiście używam Smart Defrag,tylu ilu Użytkowników tyle opinii.Nie,nie robiłem tego,powiększałem partycję systemową ale to jest proste.Rozumiem Twoje obawy.Na Twoim miejscu zrobiłbym Backup danych na płytach DVD 8,5 GB i po tym zacząłbym zabawę.Jak pisałem ryzyko jest spore.Wszystko może pójść bez problemu ale…zawsze jednak to “ale” jest i jak się sypnie to masz sporo zabawy jakimś Linuks Live CD w celu odzyskania danych,wniosek jest taki że lepiej jest się z tym liczyć i wykonać Backup przed operacją.

Dzięki za linka i dalsze przemyślenia. Myślałem, że ryzyko jest jednak mniejsze, ale widzę, że bez backupu nie ma co podchodzić do dzielenia w moim przypadku, bo zależy mi na danych. Zabiorę się za to w weekend i opiszę w tym wątku, co udało się zrobić i w jaki sposób. Na razie ściągnę coś i zdefragmentuję porządnie dysk, bo to sprzyda się już na bieżącym etapie.

Pozdrawiam

Wspomniany już tutaj EASEUS Partition Master miał na moim komputerze przyjemność dwa razy pobawić sie partycjami. W obu przypadkach zwiększał C kosztem D. Obie operacje zakończyły sie pomyślnie (raz nawet bez zalecanej wcześniej defragmentacji; system Vista Basic). U koleżanki na XP też dał radę bez problemu.

Tutaj jest inny problem,pomniejszenie C: w celu utworzenia partycji,chyba że system u Ciebie stoi na D:??

To nie jest problem, wiele razy robiłem to za pomocą tego programu - za każdym razem bez problemów.

Podstawowa zasada - w czasie gdy pracujemy na tym programie wyłączamy wszystkie inne programy (przeglądarki, programy pocztowe i wszystko inne co zbędne)

System i komputer musi być w dobrej kondycji od strony programowej i sprzętowej i pracować stabilnie.

Wszelkie wcześniejsze tego typu problemy zwiększają ryzyko niepowodzenia operacji (możliwość zwiechy, zamrożenia systemu) W przypadku problemów od strony programowej - działamy za pomocą Gpart, problemy od strony sprzętowej - odpuszczamy sobie operację na partycjach do czasu usunięcia przyczyny problemów.

No i najlepiej gdy danych na partycji wyjściowej będzie mniej niż wielkość całej partycji “C” po tej operacji zmiany wielkości/podziale partycji.

PS. mile widziany UPS lub złożenie ofiary aby nie wyłączyli prądu w czasie operacji na partycjach… :wink:

semtex - “Program oferuje takie funkcje jak zmiana rozmiaru i przesuwnie partycji bez utraty danych, tworzenie, usuwanie i formatowanie partycji” - opis funkcji programu zamieszczony na tym vortalu. Zapewne funkcje te zostały sprawdzone przez Szeryfów vortalu :slight_smile:

P.S. System mam na C.

Panowie: cedar , Ostatni Mohikanin

Ja nie neguję żadnej metody pomniejszania partycji,zalecam wysoce wskazaną ostrożność i wykonanie Backup’u danych,lepiej dmuchać na zimne.Tematy na forum pokazują że często Vista lubi nie wstać po pomniejszeniu partycji.

Zasady pracy na partycjach też znam,co powinno wynikać z moich postów.

Trochę siejesz panikę :wink:

Na forum o problemach po zmianach partycji piszą ci, którym się nie udało (z powodów, o których pisałem wcześniej + ewentualne “roztrzepanie” usera :wink: ) i szukają ratunku. Przecież nie chwalą się ci, którzy to robią np. na co dzień, lub robili to wiele razy i wszystko jest OK.

@ cedar , Ostatni Mohikanin - dzięki za dodanie odwagi, bo tak to najtrafniej nazwać :wink: Na pewno zmierzę się z tym problemem, bo muszę, tylko jak pisałem nie dam rady czasowo wcześniej niż w weekend. U mnie sytuacja jest taka, że nie mam żadnych innych partycji oprócz C, na której jest system, ale OS był dwa miesiące temu postawiony, a dysk też jest w dobrej kondycji; poza tym mam niecałe 10% objętości dysku zajęte przez dane, zaś partycja C po zmianie rozmiaru będzie miała mniej więcej tyle, ile teraz jest na niej danych - to apropos tej zasady, o której wspomniał Ostatni Mohikanin. Oczywiście wszystkie programy na czas tej operacji powyłączam, dysk zdefragmentuję na świeżo i jedyne, co może zadziałać z czynników nieplanowanych, to faktycznie brak zasilania. Tak czy inaczej cieszę się, że nie wygląda to tak czarno, jak się obawiałem i mam nadzieję, że już niedługo będę mógł zdać pozytywny raport. Dodam jeszcze, że planuję działać na EASEUS Partition Masterze.

Pozdrawiam

Jeśli po zmianie wielkości (utworzeniu nowej partycji “D” ) partycja “C” miała by być cała zapełniona “pod korek”, to proponuję Ci abyś tymczasowo przeniósł część danych na 1-2 płytki DVD i skasował te dane z obecnej partycji - po zmianie partycji dane te przekopiujesz na partycję “D” Dane, które są obecnie na “C” po tej operacji nadal będą na “C” - czyli byłaby cała zajęta.

Przed zabawą z partycjami wyłącz hibernację - zwolnisz tyle miejsca na dysku ile masz zainstalowane w komputerze pamięci RAM (nawet kilka GB)

Dzięki cedar za przydatny porady; wszystko już teraz rozumiem. Jeśli możesz, powiedz jeszcze tylko, gdzie mogę wyłaczyć wspomnianą przez Ciebie hibernację? Sprzyda się ograniczenie każdego GB, bo nie chcę mieć aż tak dużej partycji “C”.

Pozdrawiam.

Wyłączenie hibernacji:

W pole “rozpocznij wyszukiwanie” wpisz CMD->wynik wyszukiwania kliknij PPM i wybierz opcję “uruchom jako administrator”->w wiersz poleceń wpisz :

powercfg -h off->potwierdź “Enter”.

Żeby ją potem np.włączyć robisz wszystko tak samo tylko wpisujesz powercfg -h on.

Do wprowadzenia zmian może być potrzebny restart komputera po operacji.Podczas wyłączania jak i włączania Hibernacji.

Możesz jeszcze zwolnić miejsce na dysku po zapoznaniu z tym Tematem.Jak go przeczytasz to zrozumiesz o co mi chodzi.

Dzięki semtex za wyjaśnienie wyłączania, jak i włączania hibernacji. O przywracaniu też warto wiedzieć, bo w moim przypadku straty miejsca za chwilę mogą być ogromne, bo 12% partycji systemowej to teraz w moim przypadku 72 GB. Ustawiłem już limit na 3 GB.

Pozdrawiam

Dodane 11.10.2009 (N) 16:21

Dziękuję wszystkim raz jeszcze za porady i sugestie. W dużej mierze dzięki Wam udało mi się zmniejszyć partycję C tak, jak chciałem. Gdyby ktoś zamierzał przeprowadzić podobną operację, to jestem przykładem na plus, że w 32-bitowym środowisku Vista Home Premium za pomocą EASEUS Partition Mastera, po wcześniejszym zdefragmentowaniu dysku i wyłączeniu wszystkich programów oraz hibernacji, można tego dokonać bez problemów i z zamierzonym efektem.

Pozdrawiam