Dzielenie na partycje


(Michal Kanski10) #1

Jak podzielić dysk na partycje? Zapomniałem to zrobić podczas instalacji windowsa. :smiley:


(ArthurMot) #2

GParted i do dzieła :stuck_out_tongue: W którejś prezentacji na dp jest pięknie pokazane jak to zrobić.


(Witkacy75) #3

Jak podzielić? Zobacz sam: http://komputery.spryciarze.pl/zobacz/j ... h-na-dysku


(ahonen97) #4

Polecam http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part ... 12861.html prosty w obsłudze


(grand) #5

w tej :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta ... 11279.html

(nie sugeruj się tytułem)


(Jjoasz) #6

rownie prosto mozna to zrobic z panelu kontrolnego-narzedzia administracyjne-zarzadzanie dyskami... nie rozumiem po co ma sciagac dodatkowe programy, skoro systemowy dziala sprawnie?


(SMDOBPRO) #7

To może opisz jak to zrobić,ja jakoś na Xp nie widzę takiej opcji,a chętnie skorzystał bym z takiej porady :slight_smile:


(Jjoasz) #8

a co w tym trudnego? wystarczy czytac co napisane jest 8)

wchodzisz do folderu 'narzedzia administracyjne-zarzadzanie komputerem-zarzadzanie dyskami', klikasz ppm na wybrany dysk i pojawia sie opcja 'nowa partycja' jesli dysk jest nie podzielony...


(SMDOBPRO) #9

Nie nie kolego rozpatrujemy sytuację gdy cała przestrzeń dysku jest już zajęta przez jedną partycję rzekłbym przez "superpartycje" bo tak pewno zainstalował "Soczku" system nie wydzielając części z całej przestrzeni dysku,bynajmniej tak ja to zrozumiałem.A jeśli jest tylko jedna partycja i jest na niej system to z pod windy na pewno nic nie zrobi na aktywnej partycji,nie ograniczysz jej(tzn. nie przytniesz) system nie pozwoli chyba że jest jakiś "narzędź" i polecenie z konsoli podobne do tego jak konwersja z FAT na NTFS ale ja takiego nie znam.

Najprościej Gparted i "wio".


(Cedar) #10

SMDOBPRO , Nie jest do końca tak jak piszesz. Przykładowo EASEUS Partition Master Home Edition (ale tylko dla Win 32 bit) też sobie z tym poradzi - początek operacji zostanie przeprowadzona spod Windowsa, następnie program poprosi o reset i pozostałą część operacji przeprowadzi przed załadowaniem systemu.

Dla systemów 64 bit też są odpowiednie wersje programów działające w ten sam sposób (jest też komercyjna wersja Easeusa dla 64 bit)


(marcin82) #11

Trzeba tylko pamiętać SOCZKU , żeby zdefragmentować cały dysk, sprawdzić wbudowanym narzędziem pod kątem błędów. Ja polecam użyć GParted. Zmiejszyć tą jedną partycję, utworzy się miejsce niepodzielone na partycje. Potem w tym miejscu utworzyć partycję główną, a w jej obrębie powiedzmy 2-3 dyski logiczne.