Dzielenie na partycje

Jak podzielić dysk na partycje? Zapomniałem to zrobić podczas instalacji windowsa. :smiley:

GParted i do dzieła :stuck_out_tongue: W którejś prezentacji na dp jest pięknie pokazane jak to zrobić.

Jak podzielić? Zobacz sam: http://komputery.spryciarze.pl/zobacz/j … h-na-dysku

Polecam http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html prosty w obsłudze

w tej :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

(nie sugeruj się tytułem)

rownie prosto mozna to zrobic z panelu kontrolnego-narzedzia administracyjne-zarzadzanie dyskami… nie rozumiem po co ma sciagac dodatkowe programy, skoro systemowy dziala sprawnie?

To może opisz jak to zrobić,ja jakoś na Xp nie widzę takiej opcji,a chętnie skorzystał bym z takiej porady :slight_smile:

a co w tym trudnego? wystarczy czytac co napisane jest 8)

wchodzisz do folderu ‘narzedzia administracyjne-zarzadzanie komputerem-zarzadzanie dyskami’, klikasz ppm na wybrany dysk i pojawia sie opcja ‘nowa partycja’ jesli dysk jest nie podzielony…

Nie nie kolego rozpatrujemy sytuację gdy cała przestrzeń dysku jest już zajęta przez jedną partycję rzekłbym przez “superpartycje” bo tak pewno zainstalował “Soczku” system nie wydzielając części z całej przestrzeni dysku,bynajmniej tak ja to zrozumiałem.A jeśli jest tylko jedna partycja i jest na niej system to z pod windy na pewno nic nie zrobi na aktywnej partycji,nie ograniczysz jej(tzn. nie przytniesz) system nie pozwoli chyba że jest jakiś “narzędź” i polecenie z konsoli podobne do tego jak konwersja z FAT na NTFS ale ja takiego nie znam.

Najprościej Gparted i “wio”.

SMDOBPRO , Nie jest do końca tak jak piszesz. Przykładowo EASEUS Partition Master Home Edition (ale tylko dla Win 32 bit) też sobie z tym poradzi - początek operacji zostanie przeprowadzona spod Windowsa, następnie program poprosi o reset i pozostałą część operacji przeprowadzi przed załadowaniem systemu.

Dla systemów 64 bit też są odpowiednie wersje programów działające w ten sam sposób (jest też komercyjna wersja Easeusa dla 64 bit)

Trzeba tylko pamiętać SOCZKU , żeby zdefragmentować cały dysk, sprawdzić wbudowanym narzędziem pod kątem błędów. Ja polecam użyć GParted. Zmiejszyć tą jedną partycję, utworzy się miejsce niepodzielone na partycje. Potem w tym miejscu utworzyć partycję główną, a w jej obrębie powiedzmy 2-3 dyski logiczne.