Dzielenie neta problem

Mam taki problem

http://img201.imageshack.us/img201/7485/internettw4pz2.jpg

Teraz działa mi internet na drugim kompie ale pierwszy komputer musi caly czas chodzic a ja wlasnie chce aby pierwszy komputer ni muisla byc wlączony a na drugim byl internet.

Przy udostępnianiu połączenia z jednego komputera zawsze będzie tak… Przy połączeniu przez skrętkę i udostępnieniu łącza nie ma innej możliwości zawsze będą musiały działać 2 kompy… Jeżeli chcesz zrobić to inaczej możesz zakupić Router i podzielić łącze ale to drogie rozwiązanie… Można też spróbować z koncentratorem i wtedy neta będzie miał komp który się 1 podłączy…

kup router i podziel to i bedzie działało niezależnie od wlączonych komputerów :wink:

a moglbys mi napisac mniej wiecej jaki router mialbym kupic ;]

ktory by sie polacalo

Cześć !!

Chłopaki (?) dobrze Ci radzą z routerami - to najlepsza opcja. Napisz mi skąd masz internet (neostrada, netia, zwykły modem telefoniczny, sieć osiedlowa…) oraz - a może przede wszystkim - jaką wtyczkę masz na kabelku do internetu (USB, Ethernet, kabel telefoniczny), jeśli nie potrafisz rozróżnić wtyczki to opisz jej wygląd. Na kabelku powinny być też naniesione jakieś napisy, odszukaj je. Najważniejsza jest informacja o wtyczce. Podaj ją a ja Ci podam najprostszy i najtańszy sposób rozdzielenia łącza, oraz dołączę informację o legalności pewnych kroków z tym związanych.

Internet mam z sieci osiedlowej, lącze sie bezprzedwodowo takie mam agniazdo w karcie sieciowej klik

i podkrecam do tego kabel od anteny i tak mam internet.

Sorrki - nie zwróciłem uwagi na pierwszy Twój rysunek. Masz Internet dosyłany bezprzewodowo w standardzie IEEE 802.11 g.

W takim razie potrzebujesz bezprzewodowego routera w standardzie IEEE 802.11 g. Ale martwi mnie jeszcze posiadanie przez Ciebie anteny zewnętrznej. Chodzi o to, czy faktycznie byłaby ona konieczna do komunikacji w Twoim środowisku, gdyż standardowe, najtańsze routery bezprzewodowe posiadają własne antenki i brak im wyjść na antenę zewnętrzną… Choć pewnie by się i coś znalazło. Ale, ale - powiedz mi najpierw czy posiadana przez Ciebie antena zewnętrzna jest anteną kierunkową, czy dookolną? Czy jest zamontowana na zewnątrz czy wewnątrz budynku? Czy jest wycelowana w nadajnik? W jakiej odległości on się znajduje? Czy na drodze od nadajnika do Twojej anteny istnieją jakieś naturalne przeszkody, czy antena z nadajnikiem “widzą się”? Czy wiadomo Ci coś o obecności innych sieci standardu 802.11 b lub g. w promieniu równym dwukrotnej odległości między Twoją anteną a nadajnikiem? Czy wiadomo Ci coś o obecności bezprzewodowych kamer CCTV, lub bram sterowanych na pilota w bezpośredniej bliskości Twojej sieci?.. Wszystko sprowadza się do odpowiedzenia na pytanie, czy Twój host znajduje się w miejscu ruchliwym, w którym trudno przewidzieć ilość możliwych zakłóceń na drodze do nadajnika. Czy jest to środek miasta, dzielnica biurowa, czy zaułek? Jeśli Twoja antena jest kierunkowa, to może oznaczać, że zwykła antenka routera nie “zrobi roboty” i w takiej sytuacji lepiej byłoby polegać na posiadanej przez Ciebie instalacji - skoro pracuje ona dobrze… Jeśli nadajnik znajduje się blisko (do 20 metrów, przez ściany, lub do 50 metrów ale widzialny jest z okna, gdzie mógłbyś zamontować router) oraz w pobliżu nie ma żadnych innych sieci, bądź jest tylko jedna, góra dwie i korzystają one z innych kanałów radiowych odległych od siebie o trzy wolne kanały od Twojego (możesz to sprawdzić - jest dobry i prosty program) a przy tym znajdujesz się w miejscu, gdzie nie przewidujesz rychłego, bądź żadnego pojawienia się nowych sieci w przyszłości z powodu słabego zaludnienia, to możesz kupić najtańszy router bezprzewodowy i nie baczyć na to czy będzie on posiadał wyjście na antenę zewnętrzną, czy nie… Napisz więcej szczegółów…

Pozdrowienia

Antena jest wycelowana w nadajnik i jest na zewnątrz budynku w odległosci około 60 m NIe ma żadnych przeszkód antena widzi sie z nadajnikiem. Nie wiem o co chodzi z tymi kamerami ;/ ale wykrywa mi inne sieci oprócz tej mojej z której mam internet, jest to mała wieś pod miastem :stuck_out_tongue: odbiera mi czyściutko sygnał i nigdy nie miałem problemu z internetem ;]

bo tak dokladniej to chodzi mi o to

http://img256.imageshack.us/img256/5355/konffr9eg7.jpg

Z bezprzewodowymi kamerami CCTV, bramami sterowanymi na pilota, urządzeniami Bluetooth, instalacjami radarowymi i kuchenkami mikrofalowymi (o niektórych wcześniej nie wspomniałem) jest taki problem, iż korzystają one z tych samych pasm częstotliwości (ISM), co Twoja sieć WIFI, więc w warstwie fizycznej wszystkie te urządzenia muszą rywalizować o dostęp do pasma. Tylko dzięki temu, że używają one różnych technik transmisji działających w widmie rozproszonym tego pasma, równoczesna komunikacja tych urządzeń (za wyjątkiem kuchenek mikrofalowych, które - jak wiemy - nie są do komunikacji) możliwa. Co nie oznacza, że odbywa się ona z utrudnieniami (wzajemne zakłócanie się). Do tego należy dodać występowanie przeszkód naturalnych na drodze sygnału. Np. występowanie drzewa na takiej drodze może tłumić sygnał o 3 dB, a to oznacza spadek sygnału o - “pi razy drzwi” o połowę…

Oczywiście do działania Twojej sieci tak, jakbyś chciał, jest Ci potrzebny dodatkowy router bezprzewodowy. I to najlepiej taki, który ma też wyjście na zewnętrzną antenę. Każdy tak zwany “tani” router jest wyposażony w małą antenkę bezkierunkową (bądź kilka antenek, dla “lepszego odbioru”) wystającą gdzieś z urządzenia. Tobie jednak odradzam pozbywania się istniejącej instalacji i poleganie na takich antenkach z uwagi na problemy zawarte w pierwszym akapicie. Po prostu lepiej jest posiadać antenę kierunkową “wycelowaną w portal”. Unikasz w ten sposób wielu interferencji związanych z aspektami bezprzewodowego przesyłania sygnału zwłaszcza w zatłoczonych pasmach częstotliwości przeznaczonych do używania bez ograniczeń, którym jest pasmo ISM. Ich przykładem niech będą chociażby pojawiający się problem wielodrożnego zaniku sygnału (odbicia) w tym paśmie, występowanie miejsc zaniku sygnału jak również wspomniana rywalizacja o dostęp do pasma, ale też zakłócenia do innych sieci i zwiększenie (do 360°) podatności na skojarzenie się z Twoim hostem, atak lub przejęcie sygnału a przede wszystkim (z technicznego punktu widzenia) osłabienie mocy nadawczej w kierunku bramy oraz osłabienie wzmocnienia sygnału odbieranego z jej kierunku, (te dwa ostatnie parametry określa się mianem współczynnika zysku instalacji antenowych). Osłabienie sygnału jest związane z tym, że w przypadku anten kierunkowych największa (nie cała - nie, nie!) część sygnału jest transmitowana w jednym kierunku. Uff…

Pod rozwagę zostawiam Ci więc te uwagi i czekam na jakieś Twoje dalsze zainteresowanie.

Bywaj!

a czy takie cos by mi wystarczylo

http://allegro.pl/item159893416_access_ … lowki.html

??!?!

Domyslam sie, ze ten 2 komputer byl podlaczony do jednej karty sieciowej w 1 komputerze, w ktorym jednoczesnie byla bezprzewodowa karta wifi, ktora zbierales sygnal od glownego nadajnika. Mialem kiedys dwie sieci LAN polaczone dwoma access pointami. Smigalo idealnie. Taki access point Ci wystarczy. Ma juz 4 porty Ethernet, czyli pracuje jednoczesnie jako switch. Podlaczysz do niego swojego kompa, tego drugiego i masz problem z glowy. 2 komputer ma internet bo jest podlaczony bezposrednio do access pointa.

pozdrawiam

OK dzieki za pomoc panowie :slight_smile:

Pozdro