Dzielenie partycji, czy dobrze się do tego biorę?

Witam, chciałbym przedstawić mój plan podzielenia jedynej partycji na moim komputerze (250gb):

  1. Używam programu Paragon Drive Copy i robię kopię dysku na dysku zewnętrznym, wszystkie dane oprócz folderu WINDOWS

  2. Usuwam wszystkie dane z mojego dysku C: oprócz folderu Windows

  3. Używam programu EASEUS Partition Master 6.5.2 Home Edition aby zmiejszyć patrycję C: do powiedzmy 20 gb

  4. Używam programu windows do Zarządzania dyskami aby stworzyć nową partycje D: przydzielam jej pozostały rozmiar twardego dysku

  5. Przenosze wszystkie dane skopiowane na mój dysk zewnętrzny na partycje D:

Czy to zadziała, czy nie będzie żadnych komplikacji po podzieleniu jak i po ewentualnym formacie oraz ponownej instalacją windowsa na dysk C: ?

I jeszcze czy potrzeba tych programów do mojego planu, czy wystarczy zwykłe skopiowanie plików na dysk zewnętrzny oraz posłużenie się programem Zarządzanie dysków do zmniejszenia rozmiarów partycji?

Za pomoc bardzo dziękuję.

Po co tyle kombinacji? Zrobiłeś kopię - dla bezpieczeństwa - OK, ale system Windows to nie tylko folder Windows.

Następnie Easeus: masz jedną partycję na całym dysku - tak? Jeśli tak, to zmniejszasz ją do wymaganego rozmiaru a na powstałym nieprzydzielonym miejscu tworzysz jedną lub więcej partycji.

Windowsowe zarządzanie dyskami nie jest Ci do niczego potrzebne - Przecież masz Easeus - on do tworzenia partycji idealnie się nadaje.

Uda mi się to mając ponad 200 gb zajętego miejsca? Chodzi mi o to aby na dysku C: mieć tylko system Windows, a na nowej partycji wszystko pozostałe.

Jeśli partycja ma np. 250 GB a zajęte jest 200 GB to po zmniejszeniu partycja może mieć najmniej 200 GB (mniejszej nie zrobisz) - jeśli chcesz aby była mniejsza, przez zmianą przenieś dane (najlepiej dane nieinstalowane - filmy, zdjęcia, niezainstalowane instalatory programów) na inny dysk za pomocą normalnego kopiowania systemowego (a później skasuj na dysku źródłowym)

To co jest zainstalowane na “C” niech na “C” zostanie.

A nie można jakoś skopiować i usunać wszystko poza plikami Windowsa - gdzie poza folderem Windows znajdują się pliki systemu? Chciałbym właśnie uniknąć zostawiania na dysku C: moich gier i wszystkich potrzebnych programów gdyby nastąpiła jakaś awaria. Zapomniałem powiedzieć, że mam Windows XP

Skopiować na dysk zewnętrzny możesz wszystko, poza folderami (i ich zawartością):

  • Program Files, WINDOWS, Documents and Settings. Tego w żadnym wypadku nie ruszaj. Ponadto nie możesz usunąć folderów z zainstalowanymi ewentualnie programami z ominięciem folderu Program Files - tu musisz faktycznie bardzo ostrożnie postąpić. Po tej operacji możesz zmniejszyć partycję C do wymaganego minimum (vide post Cedara), a na zwolnionym obszarze utworzyć nową partycję, np.D. Jeśli to nie wystarczy dla uzyskania partycji C w wielkości około 20GB, nie pozostaje Ci nic innego, jak sukcesywne odinstalowywanie aplikacji zajmujących miejsce na partycji C w folderze Program Files i ewentualnie poza nim.

Witam,

Jeżeli chcesz mieć na C tylko Windowsa to tak łatwo się nie da tego zrobić ze stanu zastanego.

System to Katalog Windows, Program Files, Documents and Settings kilka plików w katalogu głównym C:\

Osobiście poświęciłbym jeden wieczór/nockę na coś takiego:

  1. Jeżeli dysponujesz drugim czystym dyskiem to sprawa będzie prosta o tyle, że:

1a. podłączasz nowy dysk do kompa

1b. na nowym dysku w czasie instalacji robisz podział na partycje.

1c. Instalujesz wszystko na nowo na właściwych partycjach.

1d. podłączasz poprzedni dysk do kompa jako podrzędny

1e. przegrywasz na właściwe partycje i katalogi pliki audio, wideo, dokumenty

1f. instalujesz gry: odpalasz każdą robisz w niej zapis stanu patrzysz, gdzie założyły się katalogi z zapisami gier i podmieniasz ich zawartość na zawartość z pierwszego dysku (zapisy gierek raczej dają się bez problemowo przenosić).

1g. wprowadzasz konfiguracje i modyfikacje np. pulpitu, tematów itd.

  1. jeżeli nie masz drugiego dysku to będzie gorzej.

2a. musisz (powinieneś) gdzieś przenieść zawartość dysku (pożyczy od kolegi dysk, albo miejsce na dysku) - możliwie jak najwięcej audio, wideo, stany gier, dokumenty itp.

2b. odinstalowujesz wszystko gry, programy, itp. wszystko co się da (zostaw aktualizacje windowsa jeżeli robiłeś), opróżniasz kosz, pliki tymczasowe przeglądarek itd., wyłączasz całkowicie plik wymiany.

2c. defragmentujesz dysk jakimś programem pozwalającym na konsolidację plików i wolnego miejsca, tak żeby ułożone zostały na początku dysku, a dalej puste miejsce.

2d. dzielisz dysk na partycje wg uznania - partycja C: nie może być mniejsza niż ilość danych, które na niej pozostały.

2e. dalej już wg punktu 1e i następnych.

Taka uwaga. Zrób partycję C: większą niż planowany rozmiar, bo w czasie instalacji programów, nawet gdy instalujesz na innej partycji, trochę megabajtów może być wgrywane na dysk C:, albo zakładane będą katalogi specyficzne dla programów (np. katalog dla konkretnego użytkownika gdzie będą zapisywane stany gry), pliki tymczasowe przeglądarki domyślnie też lądują na C, plik wymiany o ile włączysz go domyślnie będzie chciał się zrobić na C, itd.

Powodzenia.