Dzielenie partycji Vista - laptop dell


(Lukasz Ed) #1

Witam. Przeczytałem już parę informacji jak podzielić partycję i mniej więcej wszystko jest jasne tylko mam problem. Istnieć mogą tylko 4 partycje. Ja w swoim laptopie dell mam już dysk C oraz D - recovery. oraz jakies 2 ukryte i tu dołączam zdjęcie beztytuuuese.jpg

Pozdrawiam


(niezDarek) #2

dobrze wyczytałeś, ale jedną partycje podstawową możesz podzielić na kilka logicznych więc tak naprawdę możesz mieć ile chcesz partycji,


(Lukasz Ed) #3

no nie mogę utworzyć jeszcze jednej bo wyskakuje mi wiadomość że istnieje już wystarczająca ilość partycji. muszę którąś wykasować oprócz C. Tylko którą mogę żeby niczego nie spieprzyć...?


(Filip Hh) #4

Wywal tą 2,5 GB i 102 MB, bo jak widzisz cały system jest na C: sektor rozruchowy także, więc jest bardzo małe prawdopodobieństwo że coś może pójść nie tak jak powinno.


(Lukasz Ed) #5

no ok najwyżej spróbuje usunąć którąś z tych 2 .. a tak nawiasem to do czego służą te 2 ukryte?


(Filip Hh) #6

Nadaj tym partycją litery i wtedy je zobaczysz w "Mój komputer"i sprawdzisz co na nich jest.


(Lukasz Ed) #7

w tym pierwszym dysku eisa kllikając PPM wyświetla się tylko opcja POMOC, w tym drugim dysku co jest 2 GB to jest dostępna opcja usuń wolumin i pomoc. Więc nie da się tego zrobić tak jak mówiłeś. W pozostałych już te opcje wszystkie są dostępne. Więc co mam spokojnie usuwać? aha i dzięki za pomoc :slight_smile:


(Filip Hh) #8

To jak on z tobą tak to weź zainstaluj sobie jakiś program do zarządzania dyskami i spod niego je usuń lub połącz z istniejacymi.


(roobal) #9
  1. Defragmentujesz dysk - najważniejsza i podstawowa czynność, jeśli nie chcesz stracić lub zepsuć danych.

  2. Pobierasz sobie, np. z Vortalu dobreprogramy.pl, GParted LiveCD.

  3. Nagrywasz go na płytę CD lub kopiujesz na pendrajwa przy pomocy programu Unetbootin.

  4. Uruchamiasz ponownie komputer i przeprowadzasz rozruch z nośnika innego niż dysk twardy, czyli z CD lub pendrajwa.

  5. Zanim cokolwiek zrobisz, zapoznaj się z tym tematem linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html

  6. Usuwasz partycję 2,50GB.

  7. Zmniejszasz partycję C do powiedzmy 20 - 30GB lub do takiej wielkości na jaką sobie możesz pozwolić, bo w końcu masz tam oprócz systemu też dane i z resztą wolnego miejsca robisz co chcesz. Albo tworzysz jedną nową partycję podstawową albo kilka logicznych :slight_smile:

  8. Uruchamiasz ponownie komputer.

  9. Cieszysz się nową partycją.

Po zmniejszeniu partycji C, po ponownym uruchomieniu Windows, Chkdisk powinien się automatycznie uruchomić, gdyż rozpozna, że coś było robione z partycją, na której zainstalowany jest system, więc pozwól mu zrobić swoją robotę :slight_smile:

Pozdrawiam!


(Lukasz Ed) #10

no ok dzięki. W programie EASEUS pokazuje że ten dysk 2 GB to jest MEDIA DIRECT. Dlatego chyba bez problemu usunę go vistowym zarządzaniem dysków.

Teraz potwierdzam programem EASEUS (świetny program) wszystko zrobione idealnie