Dzielenie partycji Vista - laptop dell

Witam. Przeczytałem już parę informacji jak podzielić partycję i mniej więcej wszystko jest jasne tylko mam problem. Istnieć mogą tylko 4 partycje. Ja w swoim laptopie dell mam już dysk C oraz D - recovery. oraz jakies 2 ukryte i tu dołączam zdjęcie beztytuuuese.jpg

Pozdrawiam

dobrze wyczytałeś, ale jedną partycje podstawową możesz podzielić na kilka logicznych więc tak naprawdę możesz mieć ile chcesz partycji,

no nie mogę utworzyć jeszcze jednej bo wyskakuje mi wiadomość że istnieje już wystarczająca ilość partycji. muszę którąś wykasować oprócz C. Tylko którą mogę żeby niczego nie spieprzyć…?

Wywal tą 2,5 GB i 102 MB, bo jak widzisz cały system jest na C: sektor rozruchowy także, więc jest bardzo małe prawdopodobieństwo że coś może pójść nie tak jak powinno.

no ok najwyżej spróbuje usunąć którąś z tych 2 … a tak nawiasem to do czego służą te 2 ukryte?

Nadaj tym partycją litery i wtedy je zobaczysz w "Mój komputer"i sprawdzisz co na nich jest.

w tym pierwszym dysku eisa kllikając PPM wyświetla się tylko opcja POMOC, w tym drugim dysku co jest 2 GB to jest dostępna opcja usuń wolumin i pomoc. Więc nie da się tego zrobić tak jak mówiłeś. W pozostałych już te opcje wszystkie są dostępne. Więc co mam spokojnie usuwać? aha i dzięki za pomoc :slight_smile:

To jak on z tobą tak to weź zainstaluj sobie jakiś program do zarządzania dyskami i spod niego je usuń lub połącz z istniejacymi.

  1. Defragmentujesz dysk - najważniejsza i podstawowa czynność, jeśli nie chcesz stracić lub zepsuć danych.

  2. Pobierasz sobie, np. z Vortalu dobreprogramy.pl, GParted LiveCD.

  3. Nagrywasz go na płytę CD lub kopiujesz na pendrajwa przy pomocy programu Unetbootin.

  4. Uruchamiasz ponownie komputer i przeprowadzasz rozruch z nośnika innego niż dysk twardy, czyli z CD lub pendrajwa.

  5. Zanim cokolwiek zrobisz, zapoznaj się z tym tematem linuksowe-oznaczenia-dyskow-partycji-t344649.html

  6. Usuwasz partycję 2,50GB.

  7. Zmniejszasz partycję C do powiedzmy 20 - 30GB lub do takiej wielkości na jaką sobie możesz pozwolić, bo w końcu masz tam oprócz systemu też dane i z resztą wolnego miejsca robisz co chcesz. Albo tworzysz jedną nową partycję podstawową albo kilka logicznych :slight_smile:

  8. Uruchamiasz ponownie komputer.

  9. Cieszysz się nową partycją.

Po zmniejszeniu partycji C, po ponownym uruchomieniu Windows, Chkdisk powinien się automatycznie uruchomić, gdyż rozpozna, że coś było robione z partycją, na której zainstalowany jest system, więc pozwól mu zrobić swoją robotę :slight_smile:

Pozdrawiam!

no ok dzięki. W programie EASEUS pokazuje że ten dysk 2 GB to jest MEDIA DIRECT. Dlatego chyba bez problemu usunę go vistowym zarządzaniem dysków.

Teraz potwierdzam programem EASEUS (świetny program) wszystko zrobione idealnie