Dzielenie sieci radiowej poprzez TP-Link TD-W8901G

Witam. Jestem posiadaczem sieci radiowej, od której kabel ma końcówkę RP-SMA. Czy jest możliwe “rozdzielenie” internetu za pomocą routera TP-Link TD-W8901G.

Wtedy komputer połączyłbym z routerem za pomocą kabla RJ-45 , a laptop itd łączyłyby się bezprzewodowo poprzez Wi-Fi z routerem.

Dobrze to sobie wszystko ułożyłem? Zadziała to?

Czy pójdą też takie routery jak:

TP-LINK TL-WA500G

TP-LINK TL-WR543G

Chodzi o to żeby miały one funkcje Acces point client i router?

Witam

Nie znam wszystkich routerów i nie bede poszukiwał ich specyfikacje w necie.

Do rozwiązania tego problemu trzeba urządzenia (najlepiej AP) pracującego w trybie klienta-czyli mającego w specyfikacji informacje o trybie pracy WISP albo APC (AP Client). No i musi posiadać odkręcaną antenkę na złączu RP-SMA (czyli chyba wszystko prócz części Linksysów ).

Mając już podłączoną antenę od dostawcy do tak skonfigurowanego urządzenia możesz je traktować jako dostawce ISP który dostarcza usługę kabelkiem ethernetowym.

Czyli za nim możesz postawić jakiś zwykły kablowy routerek albo AP , bo wiekszość dzisiejszych AP ma całą mase funkcjonalności łącznie z NATem.

Pozdrawiam

Potrzebujesz router do DSLa, czyli taki jaki mam w podpisie. Posiada on odkręcaną antenkę oraz działa niezawodnie. Router, którego model podałeś w tytule nie ma tutaj zastosowania.

Mam niewielkie podejrzenia, że w tym zdaniu dwie kwestie się wykluczają :slight_smile:

Pozdrawiam

To sobie miej. Poczytaj najpierw o sprzęcie zamiast trzepać posty ;]

Odpowiedz na poziomie.

Najdziwniejsze jednak jest to, że patrząc z góry wydawałoby się, iż właśnie Tobie przydało by się nieco lektury skoro masz router do DSLa w podpisie.

Pozdrawiam

Próbujesz wyprowadzić mnie z równowagi robiąc z siebie znawcę? :lol: Zapraszam do lektury -> http://www.atel.com.pl/doc/05985i_v_1_2_www.pdf

Posty zapewne trafią do kosza. I dobrze, bo na więcej nie zasługują. Mam nadzieję, że chociaż Tobie się przydadzą.

Według mnie to bardzo pouczająca wymiana i nie widzę powodu umieszczania jej w koszu.

Niestety link, który podałeś potwierdza moją opinie i nie wiem czemu go podałeś ?

W punkcie 4.5 jest jak byk napisane i zilustrowane.

Pozdrawiam

Dokładnie - kluczowy jest punkt 4.5, z którego wynika, że router jest do tzw. DSLa, czyli mówiąc bardziej obrazowo, netu dostarczanego np. dzięki firmom zajmującym się telewizją kablową (UPC, Multimedia itp.). Chodzi tutaj jak wiadomo m. in. o rodzaj użytego kabla - w ten sposób można rodzaj netu rozróżniać na pierwszy rzut oka. Dlatego też router ten nadaje się do tzw. radiówki.

TP-Link TD-W8901G to router do Internetu dostarczanego za pomącą łączy telefonicznych. Mówiąc bardziej obrazowo, do Neostrady, Netii czy Dialogu i innego netu na łączach TP (tak najogólniej mówiąc wygląda sprawa w Polsce. Nie będę się zagłębiać w Annexy itd.).

Czy dla kogoś coś tutaj jest niejasne? Już prostszym językiem nie umiem tego opisać…

Ja też nie znam wszystkich, ale kilka modeli TP-Linka znam, wiem co leży na moim biurku oraz wiem z jakiego rodzaju łącza korzystam. Uważam jednak, że czasami warto dowiedzieć się czegoś o sprzęcie o którym się mówi :slight_smile:

Pierwsza sprawa to dziwna konkluzja w postaci :

typ gniazda po stronie WAN mówi nam czy router nadaje się do radiówki.

[to jest na pewno warte przemyślenia]

Zajmijmy się herezjami na samym przedzie:

Pierwsza sprawa to nie istnieje fizycznie coś takiego jak DSL. xDSL to rodzina technologii stałego dostępu do Internetu wykorzystująca skrętkowe linie telefoniczne.

W Polsce spotykamy prawie tylko i wyłącznie członka rodziny jakim jest ADSL.

Innymi odmianami xDSL są: RADSL, SDSL, HDSL, VDSL, IDSL. Żeby jeszcze troszkę skomplikować wiedza o tym, że dostarczana jest usługa po linii telefonicznej w technologi ADSL jest zbyt znikoma, aby kupić odpowiedni router. Istotne jest jeszcze w jakiej części pasma realizowana jest usługa, aby dobrać Annex. Dla usług analogowych (POTS) jest to Annex A natomiast dla cyfrowych (ISDN) Annex B.

Czyli linie telefoniczną, z którą usługą xDSL można podłączyć do Twojego routera?

UPC, Multimedia = DSL :^o

Zajmijmy się sieciami telewizji kablowych. Urządzeniem po stronie abonenta jest modem kablowy zakończony wyjściem RJ-45 na kabel ethernetowy lub USB.

Standaryzuje to od dawna MCNS głównie przy pomocy DOCSIS, a na dzień dzisiejszy ITU J.112.

Wszystko to zawiera się w większej normie definiującej sieci typu HFC. I to jest słowo klucz, ponieważ definiuje sieci dostawców TV takich jak np Multimedia – Hybrydowa światłowodowo-koncentryczna sieć dostępowa.

Nie ma sensu dalej się rozpisywać. W treści jest dość wskazówek do samodzielnej nauki.

Powodzenia

Dlatego też wyprzedzając Twoje zapędy do sypania szczegółową teorią użyłem zwrotu

Co do Annexów to tak jak mówiłem - nie o tym jest rozmowa.

Potwierdzam i pozdrawiam również :slight_smile: Proponuję zająć się bezpośrednio problem autora tematu - do tego służy forum.

Ten router nie ma absolutnie nic wspólnego z DSLem.

Pozdrawiam

Donieś do PIHu na sprzedawców za wprowadzanie klientów w błąd :arrow: http://allegro.pl/listing/search.php?st … category=0 :slight_smile:

Niestety zdaje sobie sprawę, że jest cała masa ludzi -w tym sprzedawców- którzy nie mają pojęcia o tym co robią (czyt. piszą).

Jako osoba interesująca sie sieciami powinieneś wiedzieć co to DSL - szczególnie, że zaledwie kilka lat temu prawie każdy właśnie tą drogą miał dostarczany w PL internet, a przynajmniej nie zasłaniać sie niewiedzą innych nieświadomych.

Nie jest wstydem nie wiedzieć, ale tkwić w niewiedzy.

Nie lubię się kłócić, ale nie mogę obojętnie traktować takich postów :roll:

Pozdrawiam :slight_smile:

PS co do meritum sprawy wyjaśniłem autorowi w moim pierwszym poście wszystko. Wystarczy tylko działać.

Czyli nic nie rozumiem.

Potrzebuję dwóch urządzeń?

  1. router

  2. acces point?

Tak. Routerem rozdzielisz Internet radiowy, a AP sprawisz, że net będzie bezprzewodowy.

Tak pewnie też sie da zrobić w większości przypadków jednak chyba pewniej i bardziej “książkowo” było by zrobić tak jak pisałem w swoim pierwszym poście- tak też praktycznie zawsze robią to dostawcy internetu po WI-FI, czyli APC do anteny zewnętrznej i potraktować go jak np modem kablowy z UPC. Za nim natomiast urządzenie które po domu rozdzieli nam neta przewodowo i bezprzewodowo +firewall + NAT-czyli najprostszy router z Wi-Fi.

Pozdrawiam :slight_smile:

Ok. Czyli już wiem o co chodzi. Dziękuję za pomoc.

Pozwolę sobie tutaj zadać pytanie, bo panowie którzy się kłócili zwrócili mi na coś uwagę.

Ale najpierw cytat

Sprawa wygląda tak: w najbliższym czasie chciałbym kupić router (oczywiście głównie do rozdzielenia neta przez WiFi). Tu gdzie mieszkam mam dostęp do kablówki (Multimedia), no i oczywiście linii telefonicznej (Dialog). I jak rozumiem, że jeśli chciałbym wziąć neta z kablówki to potrzebuję routera DSL, a jeśli przez telefon to ADSL. No i teraz pytanko takie…muszę koniecznie zdecydować się na jeden typ routera? DSL od ADSL różni się na tyle budową i działaniem, że nie wystarczą jakieś przejściówki, czy coś? Bo przecież raz Multimedia może mieć fajniejszą ofertę na neta, a innym razem Dialog. Kupując muszę się zdecydować na jeden konkretny typ (i jednocześnie dostawce)? Nie ma możliwości obejścia tego problemu? A może są routery 2 in 1 do obsługi DSL i ADSL w zależności od potrzeby?

Proszę o jakąś podpowiedź :roll:

Uważaj co piszesz, bo kolega bor1904 jest obkuty z teorii i ma oko snajpera jeśli chodzi o teorię :wink: Tyle ode mnie jeśli chodzi o rodzaje netu :slight_smile: