Dzielenie zewnętrznego dysku 2TB 2.5 cala - format exFat

Chcę podzielić zewnętrzny dysk twardy 2.5 cala 2 TB

Właśnie rzuciłem okiem, że jest teraz system plików exFat, dlaczego ten a nie NTFS ?

Dzieląc go dawać exFat czy NTFS ?

Z systemu mac nie korzystam, ew. z linuksa i windowsa.

 

Wolę się zapytać, i tak muszę usunąć całą partycję i stworzyć nowe, bo teraz nie ma opcji zmień rozmiar, a dane zostaly skopiowane na inny dysk.

Szkoda, że muszę całość wykasować, tak bym od razu zmienił bez utraty danych na dysku.

I jeszcze jedno, jaki rozmiar klastra dawać, było chyba 512 bajtów.

I jak jest różnica między 512bajtów a innym rozmiarem tego klastra, do czego on służy ?

Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć ?

Może głupie pytanie zadałem, chciałem dzisiaj po południu podzielić dysk i dać system plików ntfs na każdej partycji, nie wiem czy dobrze bym zrobił, i nie wiem jaki klaster ustawić na tych partycjach.

Z tego co wiem NTFS ma ograniczenie partycji do 2TB więc pewnie dlatego masz exfat. Dysk z systemem plików exFat powinien być widoczny od XP SP3 w górę. Ale który jest lepszy nie wiem.

 

___

NTFS nie ma takiego ograniczenia. Powody stosowania sytemu exFat są inne.

Jak zwykle post bez sensu, doucz się i dopiero wypowiadaj zamiast pisać te bzdury…

Dobra panowie, zrobilem to tak, ze podzielim dysk na trzy partycje w systemie ntfs

pierwsza 500GB

druga 800GB

trzecia 558GB

 

i po podpięciu do usb, są te trzy partycje, ale przez wifi dysk widzi tylko tę pierwsza, czyli 500GB, da się to jakoś zrobić aby przez wifi widział resztę ?

Dodam, że ten dysk ma czytnik kart pamięci SD.

 

W ustawieniach mogę przywrócic ustawienia fabryczne [tylko system bądź system i dysk], nie chcę te używać, bo pewnie zrobi mi jedną partycje na całej długości dysku.

 

Mój system to windows 10 x64

O taki to dysk posiadam, problemu dalej nie rozwiązałem, nie wiem jak należy podzielić dysk, aby przez wifi były widziane wszystkie partycje :frowning:

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/wd-my-passport-wireless-test.html