Dziennikarstwo - czy dobra droga

jestem w 3 klasie L.O i przede mna wybór na przyszłość interesuje mnie dziennikarstwo. czy to dobra droga? chodzę do klasy humanistyczno-językowej!

W tym roku kończysz edukację na poziomie średnim i dopiero teraz pytasz czy wybór profilu był prawidłowym ??

Z założeń na pewno tak, choć osbiście mam kolegów po technikum elektronicznym którzy są dobrymi dzienkarzami w prasie ogólnopolskiej.

Zaręczam Ci że nikt na studiach wyższych nie będzie patrzył na to jaką szkołę średnią ukończyłeś, zaś komisję rekrutacyjną będą interesowały tylko punkty które uzyskałeś na maturze, oraz pewnikiem rozmowa kwalifikacyjna na której wiedza jaką uzyskałeś kończąc owy profil na pewno będzie Ci pomocna.

nie chodzi mi o trafność profilu ale o drogę życiową jako dziennikarz! czy może lepiej skończyc np. politologie a jak sie ma talent to i tak ozna pracowac jako dziennikarz?

Powiem Ci tak - idź na dziennikarstwo jeśli chcesz to studiować. Ale samo dziennikarstwo Ci nie wystarczy. Jestem na V roku dziennikarstwa UJ i coś niecoś o tym wiem.

Musisz skończyć inne studia - sama ogólna, teoretyczna wiedza dziennikarska nie pomoże. Ale - są ludzie, którzy zamiast studiować drugi kierunek, zaczęli pracę w mediach i też na dobre im to wyszło (wszak mają już dzisiaj kilka lat praktyki zawodowej).

Jeśli chcesz zacząć politologię, musisz być pasjonatem tematu. Studiowałam politologię przez rok i nie wytrzymałam, odeszłam ze studiów i zaczęłam dziennikarstwo. Tutaj nauki wprawdzie jest mało, ale za to stwarza to idealną szansę na to, żeby spożytkować jakoś ten czas sensownie - np. właśnie pracując, ewentualnie studiując drugi kierunek. Na politologii nie nauczą Cię pewnej wrażliwości, którą zdobywasz na dziennikarstwie. To dość mgliste tłumaczenie, ale zaufaj mi, że tak właśnie jest.

Do dziennikarstwa musisz mieć jednak iskrę Bożą. Studia to nie szkoła pisania. To się ma albo nie. W sporadycznych przypadkach możesz się tego nauczyć. Poza tym studia dziennikarskie to wielka frajda - dowiadujesz się wielu rzeczy, które są bardzo przyadtne w pracy. Uczysz się tego przez pięć lat, podczas gdy na politologii przez dwa - na studiach uzupełniających, ewentualnie na specjalizacji.

Wybór należy do Ciebie, ale wszystkim, którzy radzą “Idź na politologię”, chciałam przypomnieć że ważne jest, aby studiować to, co się lubi - bo wtedy masz szansę się rozwinąć…

dziennikarzem mozna być i po politologii i po socjologii i nie wiem po czym tam jeszcze. jak ktos się uprze to w sumie i po fizyce molekularnej można by być :stuck_out_tongue: ja słyszałam od starszych znajomych i nauczycieli, że lepsze wyjście na karierę dziennikarza będzie po filologii polskiej ze spacjalnością dziennikarską niż po samym dziennikarstwie…

Problem filologów polskich ze specjalnością dziennikarską polega na tym, że nie potrafią pisać zwięźle - powiedzą Ci to w każdej redakcji. A wiadomości od starszych kolegów i nauczycieli to wiadomości od teoretyków, a nie praktyków - ba! nawet nie teoretyków zawodu…

No i trzeba dodać, że często są to informacje od osób, które z różnych względów na dziennikarstwo się nie dostały. Z żalu być może (a może i z innych pobudek) mówią, że niewarto dziennikarstwo studiować…

Oczywiście, że możesz skończyć i fizykę molekularną, żeby być dziennikarzem. Ale to na dziennikarstwie zdobywasz warsztat, masz możliwość pisać pierwsze swoje teksty i je publikować…

Poza tym - frajda ze studiowania dziennikarstwa jest niemożliwa do opisania słowami :slight_smile: