Dziwna samoinstalująca się aplikacja, której nie można usunąć od zakupu

Cześć,

Zaledwie wczoraj mój krewny zakupił w supermarkecie telefon myPhone fun 5. Osobiście zająłem się jego konfiguracją i do wczoraj wszystko było w porządku. Dziś na telefonie sama z siebie pojawiła się dziwna aplikacja o nazwie “nolcans” z logiem Androida jako ikoną. Po jej naciśnięciu miga jedynie ciemny ekran i nic się nie dzieje. Aplikacji nie da się usunąć: po chwili pojawia się ponownie za każdym razem. Próbowałem kilku antywirusów i każdy widzi ją jako wirusa, usuwa a ona pojawia się ponownie i trwa to tak w kółko. Najbardziej podejrzane jest jednak to, że coś samo zaznacza opcję pozwalającą na instalację aplikacji z nieznanych źródeł. Za każdym razem, gdy to zmieniam zaznacza się samo.

Odpadają inne opcje dostania się tej aplikacji na telefon. To musiało zostać zainstalowane fabrycznie. Nie wiem tylko, czy to nie jakiś “feature”.

Czy ktoś z was wie coś może na ten temat? Może spotkaliście się z czymś podobnym? Nie używam na co dzień Androida, więc bardzo proszę o rady co powinienem zrobić, aby dowiedzieć się więcej o tej aplikacji i/lub ją usunąć.

Pozdrawiam!

Przywróć do ustawień fabrycznych i zabacz czy w nich była.

Już to zrobiłem. Przez jeden dzień wszystko było w porządku, ale następnego dnia się znowu pojawiła i było po staremu.

Pokaż screena.
Nazwę poprawną podałeś ? Nie pomyliłeś się ?
Zobacz programami typu Root App Delete nazwę pliku i jego lokalizację.

Reklamacja?

Dowiedziałem się trochę więcej o tej aplikacji. Oryginalna nazwa to: com.wgvjp.idck. Aplikacja ma dość szerokie uprawnienia: aparat, kontakty, lokalizacja, pamięć, sms i telefon. Może modyfikować ustawienia systemu i wyświetlać się nad innymi aplikacjami. Co ciekawe według Androida aplikacja została zainstalowana ze sklepu Play, ale po kliknięciu w link prowadzący do sklepu pojawia się komunikat “Nie znaleziono elementu”. Google Play Protect wykrywa tę aplikację jako fałszywą, “mogącą uszkodzić urządzenie i wykraść dane”. Co ciekawe wykrywa aż dwie złośliwe aplikacje. Druga nazywa się “Settings” i jest z nią dokładnie ten sam problem. Też nie da się jej odinstalować, bo ciągle wraca. Tą drugą Google Play Protect określa jako “pozwalającą hakerom przejąć kontrolę nad urządzeniem i uzyskującą nieautoryzowany dostęp do danych”.

Google wskazuje, że com.wgvjp.idck to popularny wirus na androida wyświetlający reklamy. To oburzające, że myPhone fabrycznie instaluje takie paskudztwo.

Chyba będzie trzeba walczyć w ten sposób. Zastanawiam się, czy przepisy rękojmi mają zastosowanie w przypadku wady oprogramowania urządzenia.

Ciężko będzie to wywalić…

Nie mam pojęcia. Nigdy nie słyszałem/czytałem o podobnej sytuacji. Ciężka sprawa. Sprzedawca może powiedzieć że produkt nie jest wadliwy, bo to zamysł producenta. Producent stwierdzi że to program niezbędny do działania telefonu, ale co na to UOKiK? :stuck_out_tongue:

Ja tam się nie znam na telefonach… ale czy nie można normalnie zainstalować systemu z własnego źródła?

Jeśli bootloader nie jest zablokowany to pewnie można, tylko że to jest niezgodne z warunkami gwarancji :stuck_out_tongue_winking_eye:

Słyszałem, że można się bawić przez Android Debug Bridge. Nie wiem tylko, czy opłaca się w to inwestować czas. Trzeba będzie chyba walczyć z firmą.