Dziwna wiadomość na Messengerze

Witam! Jeśli temat w złej kategorii to proszę o przeniesienie. Przed chwilą jedna z osób, które mam w znajomych na Facebooku wysłała mi na messengerze dziwną wiadomość. Jest oznaczona jako video i pisze “Imię Nazwisko Video” i ma rzekomo 70 tyś. wyświetleń. Klilkłem w to, wyskoczyła pomniejszona strona FB, był normalny adres www. FB i nawet certyfikat bezpieczeństwa, czyli ta kłódka obok adresu www, lecz gdy kikłem w film już na stronie przekierowało mnie to jakiejś dziwnej strony, wygląda tak samo jak logowanie się do FB na komputerze, ale adres www jest zupełnie inny. Nie wpisałem mojego loginu, bo od razu wiedziałem, że to fejk, ale mam jedno pytanie, czy mój telefon mógł zostać shackowany przez to za pomocą Meltdown albo Spectre, telefon to Huawei P9 lite 2016, nie dawno była aktualizacja zabezpieczeń, ale poziom poprawki jest z grudnia poprzedniego roku. Co o tym myślisice?

Poinformuj znajomego, że ma zainfekowane konto FB, pewnie jakaś aplikacja sieje mu spamem. Musi sprawdzić uprawnienia aplikacji i przeskanować telefon/kompa pod obecność złośliwego oprogramowania. Z zasady nie klikamy takich linków nigdy, informujemy tylko o zaistniałej sytuacji właściciela konta, najlepiej innym kanałem niż messenger.