Dziwna zawila kreska na 1 letnim LCD

Cześć mam od jakiegoś czasu taka dziwna kreskę na monitorze, i to nie jest raczej kreska zrobiona długopisem, bo próbowałem wyczyścić :D,

http://img198.imageshack.us/gal.php?g=krecha.jpg

Aha i wczoraj w szkole widziałem podobna na monitorze

krecha1.jpg

Kreskę widać też przy wyłączonym monitorze? Jak nie to pewnie masz uszkodzony ekran.

PS: Monitor 1 jednoletni to młody bo jedno lato dopiero przetrwał :stuck_out_tongue: Pisze się jedno roczny :slight_smile:

Wygląda jak jakieś włókno, paproch czy coś w tym stylu…

(czasem podobne dziadostwo zostawiają owady które potrafią wlecieć w przestrzeń między matrycą a podświetlaniem)

Takie rzeczy się zdarzają - choć Twoja wygląda na dość dużą.

Sam raczej tego nie usuniesz - zanieś monitor do serwisu jeśli jest na gwarancji spróbuj ją wyegzekwować - aż takie duże zanieczyszczenie nie powinno się tam dostać więc to wina producenta, jeśli nie uznają Ci prawa do naprawy gwarancyjnej - to albo naucz się z tym żyć albo oddaj do czyszczenia - w autoryzowanym serwisie - gdyż musi się ono odbyć w komorze laminarnej - inaczej po “domowym” czyszczeniu miałbyś ze 100 takich kresek :slight_smile:

(ze zdjęcia trudno wywnioskować - jeśli są to padnięte pixele to na 100% dostaniesz nową matryce - w żadnym monitorze nie może być ich aż tyle w jednym miejscu)

Pozdrawiam!

ten monitor ma jakieś 22 cale, i rozdzielczość 1680x1200 , tak żeby sobie wyobrazić można było wielkość wzkaznika jest, w porównaniu do krechy,

właśnie zobaczyłem czy jest jak wyłączę monitor, i owszem krecha siedzi, i ja nawet czuć, zaraz ja spróbuje zdezynfekować jak się da, jakimś płynem :smiley:

Jeśli piszesz o tym ciemnym nieregularnym elemencie to jest jakieś zanieczyszczenie między matrycą a podświetleniem - pstryknij lekko w to miejsce kilka razy, możliwe, że odpadnie.

pstrykałem , a krecha jak była taj i jest, próba umycia tez nic nie pomogła, bo to wygląda jak by ktoś długopisem tam maznął, ale to nie to, i zauważyłem ze po lewej stronie zaraz kolo tej kreski, jest chyba zdechły piksel jak się nie mylę, bo taj świeci różnymi kolorami ja się z rożnych kątów patrze.

O właśnie drugiego zauważyłem ale w innym miejscu, czy to normalne monitor niema jeszcze nawet roku, jak go dam na gwarancje to go wezmą ? kupiłem w Media Markt.

Wygląda to na zabrudzenie lub “ciało obce” wewnątrz - pewnie skończy się na czyszczeniu.

Przy dokładnym przyjrzeniu się to wygląda jak zabrudzenie długopisem - z zewnątrz na monitorze LCD jest najczęściej tafla z tworzywa sztucznego i tusz z długopisu mógł ją zabarwić dość trwale. Najlepszy efekt w usuwaniu takich zanieczyszczeń dają środki oparte na spirytusie jednak różne tworzywa różnie reagują ze spirytusem. Jeśli nie masz pod ręką jakiegoś środka do czyszczenia LCD to polecam “Pronto” do mebli (serio!) :wink:

Co do bad pixeli to poczytaj przykładowo tu: http://www.servodata.com.pl/faq/step/lcd.htm

dzięki za link ale wiem co to bad pixel :smiley: , a wiec problem rozwiązany , nie uwierzycie co to było :smiley: jakaś doża mucha co walić jej się chciało musiała mi nawalić, lub coś takiego, bo najpierw delikatnie zdrapać mi się udało norzyczkami, i potem jak jeszcze raz wyczyściłem to całkiem znikło.

Jeszcze jedno przy oglądaniu monitora z bliska zauważyłem 2 padnięte piksele, i kiedyś słyszałem o programach które robią mały kwadracik na monitorze który zmienia kolory, i tak może naprawić piksel, zna morze ktoś nazwę tego programu?

Nie wątpię, że wiesz co to jest bad piksel, ale polecam ten link, bo tam jest informacja o tzw klasach monitorów/paneli LCD i ilości dopuszczalnych uszkodzonych pikseli w każdej z klas.

I nie czyść na przyszłość matrycy no Ż yczkami i innymi metalowymi przedmiotami bo zarysowania to już nie usuniesz…

A programu nie polecę Ci żadnego bo różne (negatywne też) słyszałem/czytałem informacje o skutkach użycia tego typu programów. Google podaje dużo linków do takiego softu.

Kiedyś o tym czytałem, jak ten monitor kupiłem ale to jakiś rok temu.

Znalazłem program, z ta kratka. ciekawe czy pomorze

Uwierz mi bardzo dobrze się znam na PC-tach

Już tak się nie chwal :wink:

PS. A w tak podstawowej sprawie szukałeś tu pomocy… :lol:

no tak, :smiley: niechwalne się, ale odchody muchy właściwie nie maja nic i kompami do czynienia :smiley: haha spox :smiley: trochę głupio s tym chwaleniem wyszło :smiley: