Dziwne "cykanie" z lapka...hdd?

Witam.

Dzisiaj odebralem nowego lapka acer 5720. I zastanawia mnie jedna rzecz, a mianowicie “dziwne cykanie” wydobywajace sie chyba z dysku, wystepuje ono tylko wtedy kiedy dysk nie pracuje intensywnie. O co moze chodzic…prosze o pomoc…

zauważyłem podczas pracy, że co pewien czas słychać ciche tyknięcie z okolicy touchpada, środka klawiatury. mniej więcej w tym miejscu znajduje się dysk. “tyknięcie” wystepuje mniej więcej co 15-20 sekund a czasem w odstepach dłuższych. mam wrażenie, że coś się chce włączyć a nie może. nie wiem czy jest to jakąś wadą dysku czy też jego normalną pracą. “tyknięcie” jest dość ciche ale mimo wszystko podczas pracy wieczorem lub w nocy może irytować. dodam, że wszystkie aplikacje pracują bez zarzut…

help:(

Wątpię, aby dysk był uszkodzony, ale daj odczyt danych SMART z programu HD Tune, zakładka Health.

Może to indeksowanie się włącza? Można je wyłączyć we właściwościach partycji.

to może bomba :smiley: . Żadnej płyty nie ma w napędzie optycznym?

jasne ze nia ma;] lapek jest nowy wczoraj go odebralem…:frowning:

zaraz zrzuce z iTune …

może dysk w czasie transportu obluzował na mocowaniach

zrobilem skan ale zakladka health jest pusta…:confused:

HD Tune: Hitachi HTS542516K9S Benchmark

Transfer Rate Minimum : 23.9 MB/sec

Transfer Rate Maximum : 56.8 MB/sec

Transfer Rate Average : 45.3 MB/sec

Access Time : 17.1 ms

Burst Rate : 69.2 MB/sec

CPU Usage : 13.8%

HD Tune: Hitachi HTS542516K9S Information

Firmware version : BBCO

Serial number :

Capacity : 149.1 GB (~160.0 GB)

Buffer size : n/a

Standard :

Supported mode :

Current mode :

S.M.A.R.T : no

48-bit Address : no

Read Look-Ahead : no

Write Cache : no

Host Protected Area : no

Device Configuration Overlay : no

Automatic Acoustic Management: no

Power Management : no

Advanced Power Management : no

Power-up in Standby : no

Security Mode : no

Firmware Upgradable : no

Partition : 1

Drive letter :

Label :

Capacity : 9993 MB

Usage : 0.00%

Type : unknown (27h)

Bootable : No

Partition : 2

Drive letter : C:\

Label : ACER

Capacity : 71448 MB

Usage : 33.05%

Type : Huge

Bootable : Yes

Partition : 3

Drive letter : D:\

Label : DATA

Capacity : 71184 MB

Usage : 7.74%

Type : NTFS

Bootable : No

HD Tune: Hitachi HTS542516K9S Error Scan

Scanned data : 152566 MB

Damaged Blocks : 0.0 %

Elapsed Time : 0:49

to chyba parkowanie, nie przejmuj się tym

a co to jest to parkowanie? Czy nie da sie tego jakos wylaczyc … :confused: troszke dziwne to jest…ta zjawisko wystepuje wtedy, kiedy dysk nie pracuje intensywnie, tylko jest “spokojny”…

Tak zgadza się, wtedy właśnie dysk parkuje. Parkowanie polega na przesunięciu głowicy poza powierzchnię nośnika, ewntualnie nad jej nieużywany obszar w celu uniknięcia uszkodzenia danych, co może się wydarzyć w momencie gwałtownego wstrząsu, czy upadku komputera. Jakoś się da to wyłączyć lub ograniczyć częstotliwość ale nie pamiętam teraz jak, chyba służy do tego narzędzie hdparm.

czy to napewno pomoze?? Czyi na 100% nie jest to wina dysku? JAk nalezy sie poslugiwac tym narzedziem hdpar _

To zazwyczaj normalne zachowanie w laptopach. Aczkolwiek często zdarza się, że niektóre laptopy zbyt często parkują głowicę co może doprowadzić do szybszego zużycia się dysku. Kiedyś też się tym zajmowałem bo również denerwowało mnie to cykanie. Jeśli chcesz ograniczyć częstotliwość to musisz zapoznać się dość dobrze z tym narzędziem hdparm i sporo o tym poczytać ja w tej chwili nie pamiętam jak to się robiło. Możesz też spróbować zainstalować inny system operacyjny (bo to OS tym zarządza) i zobaczyć czy czasem nie będzie zarządzał lepiej.

hmm… to zainstalowanie innego systemu moze pomoc ? Tez o tym myslalem, obecnie uzywam Visty( wgrana z lapem byla) jak beda 2 systemy nie bedzie raczej zadnego konfliktu ?

witam zrobilem skana i nadal mam zakladke /health/ pusta … co moge teraz zrobic ??

Tak zainstalowanie innego systemu może pomóc ponieważ to system zarządza parkowaniem. Ja mam 3 systemy na jednym kompie i nie ma problemów. Tylko pamiętaj aby każdego instalować na innej partycji.

Płyta główna nie obsługuje odczytu funkcji S.M.A.R.T. z dysku lub dysk takowej funkcji nie posiada - raczej nic z tym nie zrobisz.

witam…czyli to “cykanie” (te przeskoki głowicy) to normalna rzecz ?? Dodam, ze dysk w laptopie to Hitachii…nic z tym dalej nie robic??? A z tym przeinstalowniem systemu to nie wiem, bo mam viste oryginalna na lapku, przez recovery…