Dziwne działanie touchpada i klawiatury po jej zalaniu

Witam

Uznałem że ten dział będzie najodpowiedniejszy do mojego problemu.

Otóż wczoraj dzięki mojej zręcznej ręce :lol: , wylałem trochę soku pomarańczowego na klawiaturę na przyciski F11-F12, klawiaturze numerycznej 4-5, oraz " m,?" ( nie wiem po co to pisze, ale może się przydać ). Sprzęt wyłączyłęm. Jako że potrzebowałem szybko komputera klawiaturkę szybko z grubsza oczyściłem z soku i po 30 minutach odpaliłem laptopa.

Wszystko było w porządku do pewnego czasu gdy po ok. 20 minutach od włączenia przestała działać klawiatura, a wraz z nią touchpad. Żadnej reakcji. Okazało się później że klawiatura i touchpad działają jedynie podczas ŁADOWANIA BATERII, z wyjętą bateria lub 100% załadowaną cała klawiatura i touchpad pada. Co najlepsze wszystko działa bez problemu w biosie, czy to z ładowarką czy bez. W trybie awaryjnym to samo co przy włączonej windzie 7 (czyli nie dziala )

Wracając do samego windowsa. Kiedy laptop działa na samej baterii i wpisze jakiś ciąg znaków np: w notatniku nie ma żadnej reakcji, lecz chwile po podłączeniu do baterii (NIE ZAŁADOWANEJ W 100%) ten ciąg znaków się pojawia.

Podsumowując:

-klawiatura i touchpad działa przy podłączonym laptopie z baterią nie naładowaną w 100%

-klawiatura (touchpada nie mam okazji tam sprawdzic ) dziala w biosie, z bateria, bez baterii podlaczona do ladowarki , na samej baterii

-klawiatura i touchpad nie dziala kiedy laptop podlaczony jest tylko do ładowarki bez baterii

-klawiatura i touchpad nie dziala kiedy laptopa działa na samej baterii (czy ma 100% czy 50%)

Robilem format systemu, przywracałem ustawienia biosu do domyślnych ustawień.

Laptop to Acer Aspire 5750G.

Myślę że kapka soczku mogła coś schrzanić w płycie głównej bo problem jest conajmniej śmieszny, ale potrzebuje opinii ekspertów.

Przepraszam za ogólny chaos w wątku ale piszę w pośpiechu.

Liczę na odpowiedzi.

Pozdrawiam :slight_smile:

greg1990 , zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałeś podczas rejestracji, proszę dokonać zmiany tytułu na taki, który wstępnie opisze problem, w przeciwnym razie temat wyląduje w koszu.

Mogła. I wygląda na to, że zrobiła. Nie wiem skąd w twoim tekście tyle radosnych emotikon? Uwaliłeś sobie laptopa. Większość zalań laptopów to tego typu usterka, a mogą się różne anomalie pogłębiać, bo płyny powodują korozję ścieżek na płytach głównych. Więc za miesiąc lub 2 laptop w ogóle może się nie odpalić. Gwarancja producenta nie pokrywa kosztów naprawy, jeśli laptop był zalany. W laptopach ciężko podmienia się płyty główne, bo producenci stosują autorskie rozwiązania i zamiennik zazwyczaj ciężko dostać.

Jakaś opcja, to próba rozbiórki laptopa i czyszczenie płyty alkoholem izopropylowym. Może zapobiec dalszej degradacji ścieżek, a w bardzo optymistycznym przypadku usunąć obecne anomalie.

Oddałem lapka do przeglądu.

Mam jedno pytanie, dlaczego problem ten nie występuje w biosie i tam wszystko działa jak należy.

Zapewne przez to, że pod biosem działa na standardowym kontrolerze klawiatury, a pod windowsem pod rozszerzonym sterownikiem z dodatkowymi funkcjami.

A nie da się przełączyć jakoś tego kontrolera w windzie na ten standardowy z biosu ?

greg1990 , na forum piszemy w języku polskim, w związku z tym należy korzystać z polskich znaków diakrytycznych (ą,ę,ć,ł,ń,ó,ś,ź,ż), proszę poprawić swój post.