Dziwne dźwięki z komputera po jego czyszczeniu

Witam,

Czyściłem dzisiaj komputer z kurzu odkurzaczem. Po włączeniu go z powrotem wszystko chodzili bardzo dobrze do czasu, kiedy włączyłem grę (dokładnie bf3). Po chwili grania z komputera zaczal wydobywać się dziwny dźwięk, cos jakby lekkie piszczenie. Dzieje sie tak teraz za każdym razem gry gram troche dluzej a po wyłączeniu gry wszystko powoli wraca do normy. Nie zauwazylem jakichs poważnych zmian w grze ale samo piszczenie jest niepokojące. Przed odkurzaniem komputera tego nie bylo. Czy to mozliwe, ze uszkodziłem jakiś wiatraczek lub inna czesc wewnątrz kompa?

mój sprzęt:

karta graficzna RADEON HD 7790

procesor INTEL CORE DUO 2.93 Ghz

zasilacz POWERMAN 400W

system WINDOWS 7 64bit

To piszczenie może dochodzić z  zasilacza, z tego co znalazłem w google on ma chyba z 10 lat do tego jakiś chiński no-name :shock: Radzę go wymienić jak najszybciej na np Corsair VS 450.

Okej. Czyli przypuszczasz, ze uszkodziłem go odkurzaczem? Spróbuje jeszcze jutro posłuchać skąd to dobiega. A procek w porządku? Dodam, ze ten dźwięk pojawia się gdy komputer sie nagrzeje.

Nie słyszałem jeszcze o takim przypadku więc może to zwykły zbieg okoliczności że zasilacz padł akurat teraz. I to nie kwestia nagrzania co większego obciążenia podczas grania :wink: O procesor nie masz się co martwić.

Okej, dzięki wielkie. :wink: pomyślę cos z tym zasilaczem.

Od razu mówię że nie jestem pewien w 100% ze to akurat zasilacz ale tak czy siak warto go wymienić.

Zdecydowanie odradzam używanie odkurzacza do czyszczenia komputera, łatwo można coś uszkodzić np. obruszać jakieś kondensatory lub naderwać jakieś kable albo wciągnąć do odkurzacza jakieś zworki.

Ja do czyszczenia używam miękkiego pędzelka i alkoholu izopropylowego  (IPA).

 

Co do delikatnego piszczenia to spotkałem się już z tym zjawiskiem w swoim sprzęcie i nie zauważyłem żeby miało to wpływ na jego działanie.

W moim przypadku zjawisko pojawiało się po odłączeniu niektórych urządzeń USB a znikało po ponownym podłączeniu, teraz po zamianie wtyczek w portach znikło całkowicie…

 

Może to być objaw zdychających kondensatorów w zasilaczu lub w płycie głównej, jak słusznie kolega sugeruje jeśli pisk dobiega z zasilacza to może to oznaczać kres jego żywotu (choć i tak zalecałbym wymianę go na coś z białej listy; http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html ) lub kres żywotu płyty głównej jeśli to z niej on dobiega.

Dodam jeszcze że kiepskie zasilacze z czarnej listy mogą doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej i/lub innych komponentów ponieważ źle filtrują napięcie.