Dziwne falowanie ekranu komputera

Witam,

nie wiem czy w odpowiednim dziale umieszczam to pytanie, jeśli nie to proszę Moderatora o przeniesienie.

Po uruchomieniu złożonego od podstaw kompa spotkałem się z dziwnym efektem na ekranie. Mam płytę ASUS P4B533-VM z procesorem Intel P4 1,8G i kartę graf nVidia GeForce 6200. W czasie przewijania ekranu przebiega po nim taka jakby fala poprzecznie od dołu do góry. W starym (bardzo) kompie z płytą P2B nie miałem tego problemu i przewijanie śmigało jak burza. Jest to dosyć denerwujące przy przeglądaniu stron internetowych bo trzeba czekać dość długo zanim przewinie się wszystko do samego dołu. Zaznaczam, że złożenie kompa to mój pierwszy wyczyn na tym polu, nie mam wielkiego doświadczenia w ustawianiu wszystkich parametrów, BIOSu itp. Proszę o pomoc w sposób najbardziej prosty i przejrzysty. Dzięki

A czy są zainstalowane wszystkie sterowniki od płyty głównej oraz karty graficznej i czy zainstalowany jest DirectX?

Jeżeli nie, to je zainstaluj.

Czy w pobliżu stoją głośniki? Jak, tak to je odsuń.

Jaki posiadasz monitor (CRT, czy LCD, jaka przekątna)? Jak CRT, czy jest rozmagnesowany.

Jakie zostało ustawione odświeżanie ekranu?

Witam,

Jak dla mnie wygląda to na brak, bądź źle zainstalowane sterowniki do karty graficznej. Może też być to sterownik do monitora, ale to mało prawdopodobne. Jeżeli takie falowanie występowało by cały czas nawet nie przy przewijaniu ekranu to stawiał bym na zasilacz.

Tak więc radzę sprawdzić w pierwszej kolejności sterowniki.

Miałem podobny problem.Winne były sterowniki do karty graficznej.U mnie jeszcze kursor myszki przesuwał się skokami.

Do płyty głównej nie miałem żadnych sterowników (płyty) bo kupiłem ją używaną z 2 ręki. Może przy okazji zapytam forumowiczów czy ktoś ma taką oryginalną płytkę i mógłby podzielić się kopią? Karta też nie miała żadnych sterów. Złożyłem wszystko do kupy i odpaliłem Windę. Teraz dopiero zaczynam porządek :slight_smile: Prawdopodobnie to będzie sterownik. Zabieram się do roboty. Mam jedno pytanie: w panelu sterowania/dodaj-usuń programy nie mam takiego jak podali koledzy wyżej. Czy wobec tego mogę zainstalować od razu pobrany ze strony nVidii sterownik? Kolega cosik_ktosik pyta czy ustawiłem odświeżanie ekranu, nie wiem gdzie to ustawić. Zacznę od sterownika i zobaczę jakie będą wyniki.

Plyta

http://www.asus.com.tw

Grafa

http://nvidia.pl

PS.samochód bez paliwa może jechać

Dziękuję Kolegom za podpowiedzi. Po zainstalowaniu sterownika wszystko jest OK z przewijaniem i efekt fali zniknął. Za to pozostał (o czym nie wspominałem wcześniej) wyskakujący czasami, nieregularnie czarny ekran. Pojawia się na ok. 1 sek i znowu powraca wszystko do normy. Nie dzieje się to często, ale po dłuższym czasie staje się trochę denerwujące. Co może być tego przyczyną?

Dodam, że pierwszy sterownik nVidii znalazłem na jakiejś polskiej stronie i był w wersji 175.19 a po jego zainstalowaniu i restarcie kompa miałem ekran w podstawowej rozdzielczości i 4bit kolor i na dodatek nie mogłem niczego zmienić w ustawieniach z Panelu sterowania. Dopiero jak pobrałem nowy sterownik w wersji 178.13 wszystko jest OK.

powiedz jaki masz monitor bo to chyba jego wina ja kiedys mialem baardzo stary monitor a w dodatku cos tam walniete bylo i czasami mialem takie obajwy jak ty ale dowiedzialem sie ze mam refresh zepsuty w nim i to dzialalo jako refresh hehe xD

Mam LCD Sony SDM-HS75. Ale to raczej nie jest wina monitora, bo jeszcze parę dni temu, na starym kompie to nie miało miejsca.

Czy po wystąpieniu tego zaobserwowałeś zmianę głębi kolorów lub rozdzielczość ekranu zmieniła się ??

Nie, nic się nie zmieniło poza opisanym wyżej falowaniem ekranu. Ale ten problem ustąpił po zainstalowaniu sterownika producenta karty graficznej. Obydwa zjawiska wystąpiły jednocześnie po uruchomieniu nowego kompa. Myślałem, że ustąpią też po instalacji stera, ale ten chwilowy czarny ekran pozostał. Tak jak pisałem nic innego się nie dzieje, ale po dłuższym wpatrywaniu się w ekran zaczyna być irytujące.