Dziwne kolorowe plamy na ekranie telewizora


(Rkossa) #1

Witam wszystkich! Posiadam 4-letni telewizor Daewoo DTY-21G2K. Wczoraj rano, gdy oglądałem telewizję, zabrano prąd. Po jakimś czasie włączyłem telewizor i zobaczyłem dziwne plamy na brzegach ekranu. Są to przeważnie kolory różowy i zielony. Jaka może być tego przyczyna.

Podaję linki do screenów (przepraszam za słabą jakość).

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/db6 ... c8da9.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/81b ... 8dea1.html

Dziękuję i pozdrawiam.


(przemek7525) #2

Czy przy telewizorze nie ma jakichś kolumn głośnikowych albo czegokolwiek, co wytwarza pole magnetyczne jak np. magnes? Bo właśnie takie efekty pasują do podziałania na kineskop jakimś magnesem.


(Rkossa) #3

Fakt od 3 lat posiadam niewielki głośnik, znajduje się jakieś 1,5m od TV, ale 3 lata było w porządku, a stało się to kiedy zabrali mi prąd :?


(przemek7525) #4

Jak mały brzęczek i 1,5m od telewizora to trochę za daleko.

Jak masz lutownicę transformatorową to możesz spróbować przyłożyć włączoną lutownicę do tych punktów. Tylko nie grotem,a transformatorem z tej lutownicy.

Mógł też się uszkodzić układ do rozmagnesowywania kineskopu, ale to raczej nie to.


(Rkossa) #5

Chciałem jeszcze tylko dodać, że miałem podobną sytuację ok. 2-3 lata temu, kolor zielony był w innym miejscu na ekranie, ale po jakimś czasie wszystko powróciło do normy.


(xyzzyx) #6

-telewizory kineskopowe posiadają układ rozmagnesowania kineskopu który działa prawidłowo jeżeli odbiornik wyłączany jest pilotem. W przypadku zaniku napięcia ten układ nie zadziała(właśnie z powodu braku napięcia) i może się zdarzyć to co ci się zdarzyło. Spróbuj kilka razy w pewnych odstępach czasowych włączać i wyłączać telewizor z pilota. Lutownicą można próbować(nie przykładając ale zataczając koła na zakolorowanych polach i wyprowadzając je poza kineskop) ale nie mając wprawy można jeszcze pogorszyć. Jeżeli układ rozmagnesowania działa przy włączaniu odbiornika można usłyszeć lekkie trzaski.