Dziwne nagłe 100% zużycia dysku jak włączam Vegas Pro

Dzień dobry, może ktoś z Państw będzie w stanie mi pomóc.

Mam oryginalną wersję Vegas pro i nigdy nie było z nią problemu. Wszystko zawsze działało normalnie. Od 3 dni mam taki problem, że gdy odpalam vegas pro to użycie dysku wynosi 100% i cały komputer się praktycznie zacina, ledwo co reaguje po wielu minutach na jakkolwiek klik.

Nie zmieniałem ostatnio żadnych sterowników ani niczego. Były tylko aktualizacje windowska jakieś tam 10 ale tylko windowsowskie. Nie wiem czy to ma jakiś związek bo aktualizacje są co parę dni czegoś w windows update.

Nie ma kopmuter wirusa, przeksanowany, pozmieniałem sterowniki na producenta, wyłączyłem a nawet odinstalowałem antywirusa. Nic to nie zmienia. Problem jest zawsze ten sam na tym samym.

Zauważyłem, że jak włączam vegas to problem pojawia się jak pliki załadują obrazki eksploratorze. Jak mają lista lików to jeszcze chodzi normalnie, jak pojawi się jakaś grafika (obrazek pliku) to już automatycznie 100% dysku, które nawet po godzinie nie ustępuje. Nie nie zmieniałem, nie wiem o co chodzi.

Już nie mam pomysłów. Może ktoś z Was ma jakieś rady?

Przeskanuj dyski Viktorią.

Uruchamiasz z prawami admina, wybierasz dysk, wchodzisz w skanowanie chyba ostatnia z prawej ikonka, i klikasz scan. Jak skończy, to jeśli w legendzie będzie coś niżej niż zielone, to dysk uszkodzony.

Nie zaszkodzi sprawdzić, bo efekt taki, jak przy trafieniu na UNC. Ale niekoniecznie. Czasami sterowniki intela zbyt nowe do płyty dają też identyczny efekt.

To dzieje się wyłącznie przy tym jednym programie? Próbowałeś reinstalować?

Problem jest tylko przy vegas z tych programów co używam gdy ładuje ikony plików. Reinstalowałem vegas i to też nic nie daje. Jak by dysk uszkodzoby to po reinstalacji chyba by był w innymsketorze i nie było by tego. Wątpie by chodziło tutaj o uszkodzenie sektora dysku bo nie było by to logiczne do zachowania innych rzeczy.

Moje sterowniki to AMD były dobre te co były gdy pojawił się problem, dałem nowe i problme jest ten sam, dałem stare i problem jest też ten sam z tym samym.

Ikony plików? Aaaaa chodzi ci o multimedia tak? Ikony filmów czy zdjęć?

Jeśli tak, to przyczyną jest najprawdopodobniej jakaś paczka codecków. Wywal wszystkie i sprawdź czy będzie ok. Jak tak to dopiero ostrożnie instaluj to co jest potrzebne.

Ikony filmów jak się ładują gdy włączę podgląd thuninbal to od razu wali ten problem.

Aktualizacja: Renderuje materiał, takie testowy działa vegas ale tylko jak mam ikony projektu jako pliki (czyli te małe bez obrazków). Jak włączę ikony duże z obrazkami filmów w eksploratorze - od razu dysk 100% (i zarżnięty pc).

Dla mnie to wszystko jest absurdalnie niezrozumiałe już.

Kodeków paczka czego - k-litle pack do filmów oglądania. Czy coś innego masz na myśli?

Wywal.

Użyj np. VLC, korzysta z bibliotek, nie codecków.

Jednak K litle nie jest tym co tworzy problem, sprawdzałem. On nie przekłąda się na vegas pro.

Wszelkie Kodecki jakie zainstalowałeś należy usunąć. Przynajmniej do rozwiązania problemu. K-lite, Coedec pack itp. Czasami wtyczki do wyświetlania obrazków powodują takie akcje. Bywa, że programy do filmów instalują swoje dodatki. Potem system próbuje pokazać miniaturkę przy pomocy któregoś z Kodeków i wywala się, albo muli.

Po wywaleniu restart.

Jutro wypróbuję to jeszcze raz z kodekami z oczyszczeniem przez cclanera i resecie (dzisiaj już chyba z 30 razy restart robiłem). Raczej bardzo w nie wątpię ale nie mam już żadnych własnych pomysłów to i ten sprawdzę choć wydaje się bardzo mało prawdopodobny bo nie ma to interakcji - ale mam nadzieję że się zdziwię :slight_smile:

Sugeruję jeszcze starego DX przeinstalować, bo jego uszkodzenie też daje czasami takie efekty. To niema wpływu na nowsze wersje, ale bywa, że instalacja gry, programu w starszej wersji podmieni bibliotekę, i soft który korzysta z DX starszego, powoduje problemy.

Sprawdziłbym, co pokazuje „Monitor zasobów” w zakładce „Dysk”

Zwłaszcza belka „Aktywność dysku” - do jakich plików system się odwołuje i czy jest tam coś podejrzanego np po posortowaniu wg odczytu czy zapisu. Można też zaznaczyć tylko wybrane procesy, żeby filtrować dokładniej to co pokaże się w „Aktywność dysku”

Dodam jeszcze jedną ważną rzecz o jakiej zapomniałem w przypominał mi wpis wyżej. Na menagrze zadań gdy dysk jest na czerwono i 100% użycia nie widać aplikacji jakie go zajmują. Zajmują może z 10-25% a nie 100% a dysk i tak pali się na 100% bez wskazania co go zażyna. Zobaczę to jeszcze z monitorem zasobów czy powie coś więcej. Zaraz zacznę testy. Direkt mam nowszy to chyba raczej nie to.

Nie nie pomogły porady wcześniejsze problem ten sam. Nadal jak ładują się obrazi plików filmowych to zażyna komputer.

Natomiast nowe obserwacje. W menażerze zadań jak opisałem wcześniej w monitorze aktywności dysk nie jest zamulony i jest praktycznie bez wykorzystania istotnego. Jak program vegas zamykam to w menagerze jest on wiszący z 30 minut i zacina komputera ale w monitorze znika szybko.

Absolutnie nie mam pomysłu co jest problemem.

Przetestuj dyski jeszcze, jak opisałem, nie zaszkodzi a może oszczędzi czas na szukanie problemu.

Nowe dane: to nie wina kodeku bo wykasowałem wszystko ,także aktualizacje windows itp.

Problem zawsze był na 1 pliku filmowym jak się ładował czyli czy w vegas czy bez vegas jak się klikneło go otwieranie na przykład przez vlc też blok dysku i komputera.

Skanowałem dysk crystalem to jakieś tam kilka 7 sektorów do relokacji. Natomiast CHKDSK - nie wykrywa żadnych problemów. Jeszcze postaram się skasować plik co problem robił aby zobaczyć czy to to. Dam znać

Przeskanuj Viktorią, i daj wynik.

To samo nic nowego inaczej prezentowane dane.

Szanowni Państwo nowe informacje.

Zażynanie całego PC robił plik mp.4 jak się go otwierało, robiło podgląd, zmieniało nazwę, przenosiło, ładowało miniaturkę. Skasowałem ten plik na razie żaden problem nie występuje.

Pytanie teraz kluczowe - więc co to był za problem i z czym, że zażynał cały komputer z wykorzystaniem dysku 100% w menagerze zadań gdzie w rejestrze aktywności pokazywało że dysk wcale nad niczym nie pracuje?

Co może być takim problemem? Czemu cały system zacinało jakiś plik mp.4 - aby na przyszłość wiedzieć, bo wyłowienie takiego też zajęło mi 4 dni pracy.

Czyli co? Jakieś UNC? Sektory pomarańczowe, czerwone? AMNF? Coś innego? Bo wiesz, jeden UNC i stoi ci wszystko dęba.

Pomarańczowych parę ale ocena ogólne jest dobra. Ale tutaj plik co mówiłem stał ale dlaczego stał on tak ze system zażynał.

Raz piszesz zużycie a raz użycie, to dwa różne pojęcia!

Zużyte podzespoły się utylizuje, użyte nadal można używać.

Spróbuj przeinstalować program.

Niby czemu?
Najlepsza dostępna paczka i odtwarzacz.