Dziwne odgłosy w czasie mocnego obciążenie komputera

Siema. Mam taki problem ponieważ od niedawna gdy komputer jest pod obciążeniem(gry) to jest taki dziwny odgłos z komputera tak jak by był jakiś piasek w łożyskach od wiatraków i najprawdopodobniej jest to karta graficzna którą mam od początku lipca, sprzęt z podpisu. Ktoś pomoże ?

Dodane 13.09.2013 (Pt) 15:11

może tylko ten wiatrak charczy w jakiś przedziale procentowym jego prędkości, ale nie wiem jakim programem to sprawdzić.

Hej,

Zdejmij boczną obudowę komputera i sprawdź, skąd dochodzą dziwne dźwięki. Najlepiej obudowę ściągnij, gdy komputer nie jest mocno obciążony renderowaniem grafiki, a później uruchom grę.

Może tak być. Sprawdź, czy GPZ-Z bądź HWInfo wykryją obroty wentylatora karty.

Pozdrawiam,

Dimatheus

już zdejmowałem bok obudowy i ciężko jest dokładnie stwierdzić skąd pochodzi ten dźwięk ale wydaje mi się, że właśnie z karty graficznej. Chyba chodziło o program GPU-Z, posiadam go i jest możliwość odczytania prędkości wiatraka w % ale nie ma możliwości ustawienia samemu tej prędkości.

Dodane 14.09.2013 (So) 11:16

czy ktoś wie może co zrobić by wyeliminować te odgłosy ?

Hej,

A próbowałeś programu Riva Tuner?

A jak to wygląda - jak zaczyna charczeć i dalej karta jest obciążona, to w końcu przestaje, czy też odgłosy kończą się, gdy karta przestaje być obciążona?

Czyściłeś wentylator? Ewentualnie można spróbować go naoliwić. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

próbowałem tego programu i wygląda na to że on nie obsługuje mojej karty graficznej. Gdy włączam gre i karta jest obciążona dosyć mocno(tzn na bardziej wymagających grach bo np na fifie 13 nie zawsze charczy) to wiatrak się rozpędza i coraz głośniej charczy i gdy już chwilę gram to dźwięk jest cały czas taki sam i gdy dopiero wyłączę grę to przestaje po chwili charczeć. Czyściłem czyściłem i nie było na nim praktycznie wgl kurzu.

Hej,

Możliwe więc, że uszkodzone jest łożysko wentylatora. Jeśli karta jest na gwarancji, proponuję reklamację. Jeśli nie - wymiana wentylatora bądź próba jego reanimowania - na przykład przez nasmarowanie łożyska. Ja w takich przypadkach używam oleju maszynowego. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

karta jest na gwarancji, tylko nie zbyt chciałbym pozostać bez komputera na minimum 2 tygodnie(pewnie), a nie wiem czy używając jakiś smarów nie stracę gwarancji czy coś.

Hej,

Dlatego pisałem, że jeśli jest na gwarancji, to reklamacja. Jeśli nie - wtedy zabawy. Niestety może być tak, że później na serwisie może to zostać zauważone i zasadność naprawy gwarancyjnej może zostać podważona.

Pozdrawiam,

Dimatheus

hmm myślę że nie jest to aż tak uciążliwe żeby wysyłać to na gwarancję.