Dziwne przydzielanie liter dysków

Witam

Nie jest to może problemem i nie stwarza błędów, aczkolwiek jest ciekaw dlaczego tak się dzieje.

Zainstalowałem na jednym kompie najpierw system Win XP Pro 32bit oraz Win Vista Ultimate 64bit , oczywiście każdy na osobnej partycji + 3 jako archiwum i do tego momentu jest OK. Dopiero po uruchomieniu systemu zaczynają się dziać cuda lub tak powinno być, więc

po uruchomieniu Visty, pokazuje mi, że partycja systemowa(VISTA) to C, dla XP to D, archiwum E, natomiast uruchamiając XP pokazuje mi, że partycja systemowa (XP) to C, dla Visty to D, archiwum E. Dlaczego systemy zmieniają litery partycji ?

Poniewaz po formacie w kazdym automatycznie sie zmienia wiec tu niema co sie klocic to akurat jest bardzo proste i logiczne:)

No tak ale ja przecież nie formatuję dysku przy uruchamianiu systemu, a one i tak sobie zamieniają.

Gdybyś po zainstalowaniu XP uruchomił instalatora systemu Vista na uruchomionym XP-ku i wtedy wybrał dysk na którym ma się zainstalować Vista, we wszystkich systemach litery dysków byłyby takie same. Gdy drugi system instalujesz wkładając płytkę i z niej uruchamiasz komputer, wtedy ten system po uruchomieniu bedzie się “widział” także na dysku C:

W Twoim przypadku jednak i tak nie mógłbyś odpalić instalki 64-bitowej Visty na 32-bitowym XP.

Dzięki, teraz już wiem co jest grane :slight_smile:

Oty Kosz