Dziwne taktowanie pamięci ram


(PLGamesPL) #1

Witam.

 

Posiadam 4x8GB ram HyperX 3000MHz Savage Black CL15. Po włączeniu programu Speccy okazało się, że taktowanie pamięci to 1066.5 MHz. Dla czego? Poszczególne pamięci włożone są do odpowiednich slotów. Płyta główna msi xjja sli plus. procek to Intel Core i7 5820K.

 

Pozdrawiam.


(Lamerq2) #2

taktowanie pamięci DDR liczysz razy 2 czyli masz aktualnie 2133Mhz

polecam wejść do uefi i odpalić profil XMP na 3000Mhz w speccy powinno wtedy być 1500Mhz

tylko pojawia się pytanie czy płyta obsłuży ci 3Ghz, warto sprawdzić w specyfikacji płyty głównej


(Cedar) #3
  1. w przypadku pamięci DDR (każdego typu) występuje coś takiego jak częstotliwość rzeczywista i efektywna. Ta druga jest zawsze 2 x większa niż rzeczywista. Producenci różnych programów testujących podają jeden lub drugi parametr, producenci pamięci najczęściej tylko częstotliwość efektywną, bo ładniej wygląda.

  2. Obciążałeś komputer w trakcie odczytu częstotliwości pracy pamięci? Jestem pewny, że nie zrobiłeś tego. Gdy komputer nie jest obciążony czestotliwość pracy pamięci spada podobnie jak częstotliwość pracy procesora.

 

Dlaczego piszesz to słowo jako dwa?

Na co ma liczyć? I co to za jednostka “Mhz”?

 

Niekoniecznie. Prawdopodobnie w Speccy będzie w pobliżu 3000 MHz.


(Johny) #4

Pamięci DDR działają według dwóch zboczy zegara taktującego z 0-1 i z 1-0,dlatego liczysz podwójnie. W ciągu jednego cyklu operują na dwóch bajtach.DDR oznacza Double Data Rate - czynnik podwójnych danych.Dwie operacje na cykl zegarowy.