Dziwne trzaskanie w Dysku Twardym

Od miesiąca dokuczają mi dziwne trzaski w okolicach dysku twardego. Jestem pewny, że trzaski dochodzą z tamtąd, zdjąłem obudowę i się przysłuchałem. Zwykle najbardziej trzeszczy, gdy gram w jakieś gry. Zaświeceniu diody w komputerze, towaryszy trzask, a nim zwykle zacięcię się obrazu jak i dźwięku w grze, przeglądarce. Mam dwa dyski twarde (nie partycję) jeden 37GB, drugi 500GB, oba są zamontowane w jednym czasie. Na tym miejszym mam Windowsa, a na drugim zwykle większość gier. Dźwięk mi bardzo dokucza, a zacinki w grach wprowadzają w stan białej gorączki :confused: Często po długim graniu, komputer się zacina, a po resecie chwilowo komputer nie wykrywa dysku E:, po jakiś 2 godzinach dysk ten jest ponownie wykrywany i zwykle znika z niego wiele danych. Jest to mechaniczne uszkodzenie dysku? Mam już sporo czasu ten dysk (2 i pół roku) te trzaski powstawały spontanicznie i były coraz częstsze. Wcześniej nie było z dyskiem problemu. Przetrzymywałem na nim wiele danych, oraz miałem zainstalowane dwa systemy operacyjne na dwóch partycjach (kiedyś był podzielony na 2 partycje). Rozdzieliłem te dwie partycje w instalatorze Windowsa. Niech ktoś mi pomoże, chciałbym aby dysk był sprawny jak kiedyś i trzaski ustąpiły.

Z góry dzięki :slight_smile:

Pokaż smart z hd tune. Raczej już na złom.

Zacinanie się systemu oraz dźwięk to objaw posiadania bad sector’a na którymś z dysków. Proponuje odczyt danych S.M.A.R.T powinna tam się znaleźć informacja o błędzie. Odczytasz te takimi programami jak HD Health, HD Tune. Podeślij informacje odczytane szczególnie ważne są:

05 liczba realokowanych sektorów (Reallocated Sectors Count)

C4 liczba operacji realokowania (Reallocation Event Count)

C5 liczba sektorów niestabilnych (Current Pending Sector Count)

C6 liczba nie naprawionych błedów (Uncorrectable Sector Count)

Co do naprawy problemu polecam program MHDD, uruchamiany jest jako live np z płytki startowej, można w nim prosto sprawdzić cały dysk i dokonać naprawy o ile to możliwe.

Oto HDD, sorry za sposób jaki umieściłem svcreena ale nie mam czasu na rejestrowanie sie na innych stronach. Hasło to df12. Te najważniejsze informacje o których wspomniał ziomekh wyżej, są zaznaczone na żółto. To chyba nie najlepiej wróży. Mam użyć tego programu MHDD? Oto link http://chomikuj.pl/Nolk45467/Prywatne

Zdjęcie umieść w http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/album.php?album_id=20 lub http://postimage.org/

gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=5699

Patrz na kolumnę data tam są wartości. Na tym dysku wygląda z tych danych ok. Pokaż dane z tego mniejszego dysku 37GiB, zapewne dużo starszego. Tak na przyszłość nie trzymaj systemu na starym dysku który jest z 2-3 razy wolniejszy od tego co masz nowy.

gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=5701 Masz racje, ten dysk jest dużo razy starszy i i jakby więlka część obiecanego miejsca na dysku jest nieobecna (tzn. ma być 35GB a jest 29GB z systemem, który nie zajmuje na pewno 6gb, [Widnows XP Home edition]). Gdy system był na E: też często dysk się rozłączał, ale błędy te były poważniejsze, ponieważ system się freezował. Teraz tylko występują drobne ściny. Uważam, że lepiej jest trzymać system na tym dysku, który jest stabilny. Doszedłem do wniosku, że ten dysk 500GB jest ogółem dobry, tylko często się rozłącza, raz go nie ma a raz jest. Ten trzask przypomina dźwięk, jak włącza się komputer. Co mam zrobić?

Dźwięk o którym mówisz jest generowany przez głowice, która zapewne wraca do miejsca startu parkuje i na nowo się ustawia. Nie wspominałeś wcześniej o niepoprawnej pracy dysku. Ten dysk 500GB jest na sata? Masz kabel z zapinkami czy luźno wkładany? Przyczyną może być właśnie kabel. Wiec do byłby pierwsze do sprawdzenia. Jeśli masz inny kabel sata do wymień go dla sprawdzenia choćby. Co do stanu dysku, to jeśli chcesz sprawdzić go dokładnie to tym programem to zrobisz http://www.dobreprogramy.pl/MHDD,Progra … 20187.html ściągasz wypakowujesz i wypalasz obraz na płytkę. W skrócie instrukcja obsługi. MHDD obsługuje tylko dysk w trybie master jeśli kabel IDE, jeśli sata, musi być w trybie IDE, nie AHCI bo nie zostanie wykryty. Po starcie wyskoczy Ci który dysk wybrać, cyfra i enter. Samo skanowanie F4 i ponownie F4. Jeśli będą problemy widać je na czerwono, łatwo się domyślić.

Dyski Seagate i przy niektórych parametrach w SMART są pokazywane duże wartości błędów ale to nie jest błąd tylko że nie jest monitorowane przetworzone i dlatego duże wartości. Na pewno przy parametrach 01 i 07 i chyba też C3 co u Ciebie się jakby potwierdza i są duże liczby w kolumnie DATA do danych parametrów. Z tym że jeszcze widnieje duża wartość błędu przy BC zbyt duża jak podobnie do opisanych wyżej . I żeby działało nawet z takimi objawami to liczba błędów wskazywała by że dysk powinie mieć większe problemy jak masz. Może ktoś potwierdzi czy Seagate monitoruje BC żeby się wyjaśniła taka duża liczb błędów widniejąca przy tym parametrze . Objawy wskazują do objaśniej BC parametr krytyczny 188 BC Command Timeout Liczba przerwanych operacji z powodu przerw w komunikacji z dyskiem twardym. Wartość tego atrybutu powinna być równa 0. Jeśli wartości są dużo powyżej 0, to prawdopodobnie zaistniały problemy z dostawą energii lub wystąpiły problemy z kablem IDE/SATA/etc.

A w praktyce zobacz czy styki dobrze siedzą nie ma zbyt dużych luzów. Może nawet zmień wtyczkę zasilającą z zasilacza jak masz wolny przewód i jaki masz zasilacz. Kabel sygnałowy jak masz też pomimo ze przy C7 nie ma błędów. Jak są wyraźne stuki odgłosy to raczej poważniejszy problem i poprawa połączeń już może nie pomóc. Drugi dysk WD ma dużo lepszy SMART ale i tak dobrze by było sprawdzić napięcia . Z tego co słyszałem to Seagate nie wiem czy od modelu ale że jest wrażliwe na wahania napięć a dysk WD może ma większą tolerancję na napięcia.