Dziwne zachowania obrazu na starym komputerze. Czy winna jest karta czy monitory?

Komputer mojego kuzyna pracował stabilnie aż do wczoraj. Nagle coś strzeliło i stary monitor kineskopowy przestał działać. Po restarcie obraz znów się pojawił, ale pulpit był wyświetlany na mniej więcej pięciu szóstych całego monitora, a reszta była czarna. Ogólnie obraz był słabej jakości jak i jasności. Podłączył więc stary, ale w pełni sprawny monitor LCD, ale wtedy obraz w ogóle nie był widoczny. Monitor nawet nie wykrywał sygnału. Gdy znów podpiął kineskopowca było tak jak wcześniej. Czy to wina karty graficznej czy monitorów?

Monitor LCD: https://www.google.pl/search?hl=pl&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1366&bih=643&q=monitor+fujitsu+siemens&oq=monitor+F&gs_l=img.1.0.0l6j0i30l4.7688.13216.0.16448.9.8.0.1.1.0.152.1103.0j8.8.0…0…1ac.1.64.img…0.9.1107.fcBo2jK7wSs#hl=pl&tbm=isch&q=fujitsu+siemens+3814fa&imgrc=jul_xsh5Bls-DM%3A 

Napisz w jaki niby sposób chcesz znaleźć rozwiązanie na forum?

Obstawiamy, przyjmujesz zakłady czy co? 

Wypadało by wiedzieć z jakim odświeżaniem pracuje monitor crt, bo być może zbyt wysokim(85Hz) dla LCD(max 75Hz), zanim go podłączy niech zmieni ustawienia w XP “Ekran->Zaawansowane->Monitor” w 7 w panelu sterowania i przestawi na 60Hz. 

Twój opis jest nieprecyzyjny. Nie wiadomo czy monitor LCD był sprawdzany z innym komputerem czy monitor CRT z innym np. laptopem. Czy był podpinany przed uruchomieniem komputera(nie wyświetla) czy w trakcie działania. Co dokładnie oznacza obcięty czy literalnie obcięty czy zwężony do 5/6 tak że przyciemniony obraz wyświetla się na mniejszej powierzchni… to by oznaczało że szczeliło odchylanie pionowe jeśli szczeliło to wina monitora. Pewnie wybuchł kondensator w zasilaniu układu odchylania… Zanim zmieni grafikę niech sprawdzi czy ten drugi monitor jest sprawny.

PS Czy to jest problem zbyt trudny logicznie żeby go rozwiązać samodzielnie?

Wybaczcie mi ten nieprecyzyjny opis, ale tak się składa, że kuzyn mieszka dosyć daleko i pisząc temat przekształciłem to, co opisał mi w SMS-ie…

Miałem nadzieję, że dam radę załatwić ten problem z nim przez telefon, ale okazało, że gdy próbował jeszcze raz wszystko podłączyć, spalił mu się zasilacz, którego nie umie wymienić, a nie chce mi się tłumaczyć mu jak ma to zrobić. Wrócę do tematu, gdy będę u niego.

No i: Tak, monitor LCD został sprawdzony, działał, a monitory podłączane były tylko, gdy komputer był wyłączony. CRT nie był testowany nigdy na innym komputerze.

 

Dzięki za pomoc i cenne porady.