Dziwne zachowania obrazu na starym komputerze. Czy winna jest karta czy monitory?

(sewer6) #1

Komputer mojego kuzyna pracował stabilnie aż do wczoraj. Nagle coś strzeliło i stary monitor kineskopowy przestał działać. Po restarcie obraz znów się pojawił, ale pulpit był wyświetlany na mniej więcej pięciu szóstych całego monitora, a reszta była czarna. Ogólnie obraz był słabej jakości jak i jasności. Podłączył więc stary, ale w pełni sprawny monitor LCD, ale wtedy obraz w ogóle nie był widoczny. Monitor nawet nie wykrywał sygnału. Gdy znów podpiął kineskopowca było tak jak wcześniej. Czy to wina karty graficznej czy monitorów?

Monitor LCD: https://www.google.pl/search?hl=pl&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1366&bih=643&q=monitor+fujitsu+siemens&oq=monitor+F&gs_l=img.1.0.0l6j0i30l4.7688.13216.0.16448.9.8.0.1.1.0.152.1103.0j8.8.0....0...1ac.1.64.img..0.9.1107.fcBo2jK7wSs#hl=pl&tbm=isch&q=fujitsu+siemens+3814fa&imgrc=jul_xsh5Bls-DM%3A 

(stasinek) #2

Napisz w jaki niby sposób chcesz znaleźć rozwiązanie na forum?

Obstawiamy, przyjmujesz zakłady czy co? 

Wypadało by wiedzieć z jakim odświeżaniem pracuje monitor crt, bo być może zbyt wysokim(85Hz) dla LCD(max 75Hz), zanim go podłączy niech zmieni ustawienia w XP “Ekran->Zaawansowane->Monitor” w 7 w panelu sterowania i przestawi na 60Hz. 

Twój opis jest nieprecyzyjny. Nie wiadomo czy monitor LCD był sprawdzany z innym komputerem czy monitor CRT z innym np. laptopem. Czy był podpinany przed uruchomieniem komputera(nie wyświetla) czy w trakcie działania. Co dokładnie oznacza obcięty czy literalnie obcięty czy zwężony do 5/6 tak że przyciemniony obraz wyświetla się na mniejszej powierzchni… to by oznaczało że szczeliło odchylanie pionowe jeśli szczeliło to wina monitora. Pewnie wybuchł kondensator w zasilaniu układu odchylania… Zanim zmieni grafikę niech sprawdzi czy ten drugi monitor jest sprawny.

PS Czy to jest problem zbyt trudny logicznie żeby go rozwiązać samodzielnie?

(sewer6) #3

Wybaczcie mi ten nieprecyzyjny opis, ale tak się składa, że kuzyn mieszka dosyć daleko i pisząc temat przekształciłem to, co opisał mi w SMS-ie…

Miałem nadzieję, że dam radę załatwić ten problem z nim przez telefon, ale okazało, że gdy próbował jeszcze raz wszystko podłączyć, spalił mu się zasilacz, którego nie umie wymienić, a nie chce mi się tłumaczyć mu jak ma to zrobić. Wrócę do tematu, gdy będę u niego.

No i: Tak, monitor LCD został sprawdzony, działał, a monitory podłączane były tylko, gdy komputer był wyłączony. CRT nie był testowany nigdy na innym komputerze.

Dzięki za pomoc i cenne porady.