Dziwne zachowania pamięci RAM, co się z nimi dzieje?

Trafił do mnie ostatnio komputer z płytą główną ECS P4M800PRO-M V1.0A , procesorem Intel Pentium D 2,66 GHz i 1GB pamięci RAM DDR2 [2x0,5GB].  Nie dało mi się go uruchomić za pierwszym razem, musiałem zresetować BIOS.  Czyściłem go przez długi czas, a gdy skończyłem, przypomniało mi się, że mam przecież 0,5GB pamięci DDR400, a ta płyta główna oprócz DDR2 533MHz obsługuje te kości takie jak ta moja. Gdy umieściłem ją w zlocie, komputer nie wstał [czarny ekran i zero sygnałów BIOS]. Zważając na to, że wcześniej kość spadła mi z biurka pomyślałem, że jest zepsuta i odłożyłem ją. Komputer działał sobie w pełni sprawnie na tym swoim 1GB RAM, ale dziś wpadłem na pomysł, że jeszcze raz przetestuję ten RAM. Umieściłem go w komputerze i o dziwo włączył się. Pełen radości wszedłem we właściwości systemu i zdziwiłem się jeszcze bardziej, gdyż dowiedziałem się, że działa tylko ta wcześniej “zepsuta” kość, a reszta po prostu zalega w zlotach. Po jej usunięciu musiałem znów resetować BIOS, bo komputer nie wstał tak jak wtedy. Po resecie wszystko oczywiście wróciło do normy. Co to ma znaczyć, dlaczego nie mogę dodać tego nieszczęsnego 0,5GB RAMu? Bardzo by mi się przydał, czy to kwestia jakichś ustawień w BIOSie? Jak mam temu zaradzić?

Zajrzyj sobie do instrukcji od płyty, to się dowiesz dlaczego NIE WOLNO mieszać DDR i DDR2 …

Racja, nie spojrzałem, ale czy jest możliwość, żeby na tym sprzęcie przy 2GB na DDR2 i dobrej grafice na AGPx8 odpalić Counter Strike: Global Offensive? Niby wymagania gry będą zgodne, ale czy są karty graficzne na AGP posiadające Pixel Shader 3.0?

Są. Szukaj geforce 6600 gt lub nowszych.