Dziwne zachowanie dysku SSD

Pacjent: dysk SSD SanDisk PLUS 480 GB [UC1700RL], kilkumiesięczny (podłączony pod SATA 2 w miejsce napędu. Jako główny pod SATA 3 siedzi SSD Samsung 840 EVO 250 GB [EXT0DB6Q]

Objawy: Podczas kopiowania/przenoszenia dużych plików, transfer potrafi drastycznie spaść do poziomu 3-4 MB/s po czym wraca do normy żeby za chwilę znowu spaść. Ponadto w AS SSD Benchmark jest takie info jak na poniższych foto, czyżby coś zaczynało się dziać z dyskiem?

Schowek01

Na to wychodzi, na Goodramach CL lub CX przy takich objawach po wysłaniu do producenta wymieniają mi na nowe.

1 polubienie

Wykonałem wyrównanie partycji, teraz już jest na zielono, tak jak powinno być
Przechwytywanie

Jednak wciąż występuje problem z drastycznie spadającymi transferami :confused: Chyba nie obędzie się na oddania go w ramach gwarancji :confused:

Sprawdź transfery Benchmarkiem zawartym w programie HDTune: https://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Program,Windows,12177.html
Jeśli na Benchmarku linia transferowa będzie w miarę pozioma, a przeciętna szybkość transferu zgodna ze specyfikacją (na SATA2 będzie dwukrotnie mniejsza!), to dysk jest OK. Należało by jednak to robić na gniazdach SATA3.

Dzięki. Jutro sprawdzę ten dysk na SATA3. Dzisiaj puściłem test w HDTune i dysk dziwnie się zachowuje, choć i tak nie spada do tych 3MB/s jak w czasie gdy przenosiłem 30 GB plik.

Tak wygląda SanDisk na SATA2

sandisk%20SATA2

a tak Samsung na SATA3 (jak na niego to i tak nieco słaby transfer, wg producenta powinno być 540/520MB )

samsung%20SATA3

Ten drugi test jest idealny, choć średnia 400 MB/sek, faktycznie nie odpowiada specyfikacji.
Natomiast ten pierwszy jest nie do przyjęcia! Nie wiem czy to wina dysku. Trzeba by wykonać testy na gnieździe SATA3 np. na innym komputerze. Coś mam wrażenie, że jednak to nie wina dysku SanDisk lecz kontrolera laptopa, ale nie spotkałem się (jak dotąd) z takim wykresem testu.

Ten sprawny dysk sprawdź jeszcze programem CristalDiskMark. Chodzi o szybkości zapisu i odczytu. Po uruchomieniu programiku (w wersji odpowiedniej do bitów systemu, 64/32), kliknij wyłącznie pozycję Seq Q32T1 Otrzymasz tam dość wiarygodną szybkość dysku w obu “kierunkach”.

Przeprowadziłem ten test 2 razy. Pierwszy przy 1 GB

1gb

i drugi przy 4 GB

4gb

Testów ciąg dalszy. Podłączyłem Sandiska pod SATA3 w moim miniPC, postawiłem na nim W10 z USB 3.0 (trwało to ponad godzinę - najdłuższa instalacja systemu ever). A tak to wygląda na wykresie/liczbach:

Sandisk podłączony do SATA3 (wyszło gorzej jak na SATA2 w laptopie)

Sandisk%20SATA3

I prędkości tego dysku na SATA3

Nie wygląda to za dobrze, wręcz tragicznie.

Faktycznie licho! Ten dysk SanDisk nie nadaje się do pracy. Zarówno test jak i szybkość zapisu tragiczne.

Na przyszłość użyj do tego lekkiej dystrybucji Linuksa. W trybie Live sprawdzisz dysk w kilka chwil.

Linux i ja nie dogadujemy się z sobą, stąd Win10.

Hiren’s Boot też dałby radę :slight_smile:

Dzięki, będę wiedział na przyszłość :slight_smile:
Jutro zajmę się zwrotem dysku do sklepu w ramach rękojmi.

Kurier jutro ma przyjechać po dysk.
Z ciekawości, podłączyłem go jeszcze po USB 3.0 i odpaliłem HDTune, wykres zupełnie inny niż wcześniej, teraz jest piękna stabilna prosta linia, ja jużnie wiem o co mu chodzi :confused:

sandisk%20usb3

sandisk%20usb3%20speed

Walnięta taśma SATA?

Podłączyłem go teraz do SATA3 w lapku i wykres świruje. Przy sprawnym SSD Samsunga jest piękna prosta linia. Takze nie może być wina taśmy.

A CrystalDiskMark tak wygląda

To wciąż bardzo slabe wyniki testów w porównaniu do Samsunga, którego pokazywałem parę postów wyżej.

No nic. Zgłosiłem nieprawidłowe działanie dysku, załączyłem screenshota, zobaczymy co powiedzą po ekspertyzie sklepu.

Ale zmieniałeś taśmę?

Nie, oba dyski na tej samej taśmie w tym samym slocie sata.

Tak wygląda zdrowy Samsung: