Dziwne zachowanie procesora, skoki taktowania

Witam.

Laptop Dell Vostro 1720 Win7 32bit. Program AIDA64 Extreme Edition. Absolutnie nikt nigdy nie próbował przetaktować/podkręcać ani kombinować w biosie (zresztą w biosie BRAK takich opcji). W jego zakładce PRZETAKTOWANIE mam takie informacje:

Typ procesora Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T6670

Nazwa kodowa Penryn-2M

Seria R0

Engineering Sample Nie

CPUID: nazwa procesora Intel® Core2 Duo CPU T6670 @ 2.20GHz

CPUID: nr wydania 0001067Ah

CPU VID 1.2000 V

Częstotliwość taktowania procesora 2194.5 MHz (oryginalny: 2200 MHz) SAMOCZYNNA ZMIANA co kilka sekund na 2294.2 MHz (oryginalny: 2200 MHz, overclock: 4%) i tak skacze w kółko

Mnożnik procesora 11x SAMOCZYNNA ZMIANA NA 11.5x

Procesor FSB 199.5 MHz (oryginalny: 200 MHz)

Magistrala pamięci 399.0 MHz

DRAM:FSB Ratio 12:6

Procesor 60 °C (140 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 1 50 °C (122 °F)

Procesor nr 1 / rdzeń nr 2 50 °C (124 °F)

CHYBA tak być nie powinno, żeby SAMOCZYNNIE zmieniała się częstotliwość taktowania procka i mnożnik? Pytam, bo miałem kiedyś w PC procka, który nawet po ręcznym podkręceniu go o 1% wieszał całego kompa, a właśnie teraz walczę z wieszającym się co kilka dni lapkiem. Dziesiątki testów ramu, grafy, procka - wszystko OK.

Sprawdź innym programem. Pobierz SIV uruchom exe 32bit i obserwuj taktowanie i mnożnik.

Sorry, Twój link nie działa…

Działa , ale OK wejdź i pobierz siv.zip osobiście : http://rh-software.com/

W programiku od Ciebie, zmieniają się co chwila wskaźniki w PROCESSOR ( 1.20 GHz x6 na 2.19GHz x11) i FSB (199 na 200)

Czyli zdaję się że wszystko jest OK. Skoki mnożnika i taktowania prawdopodobnie spowodowane są jakąś aktywnością, np przez jakiś program działający w tle, lub przez przeglądarkę/przewijanie strony itp. Za podnoszenie mnożnika odpowiada technologia SpeedStep(EIST)

Zgadzało by się ? Czy masz jednak jakieś wątpliwości ?

Zgadza się. Od MIESIĘCY walczę z zacinającym się lapkiem… i szukam gdzie się da. Nie bardzo mogę postawić nowy system. Testuję więc pamięci, procka, dysk, nawet już napęd całkowicie odłączałem, grafę i jej stery, teraz ostatnia próba, wgrałem stery ze strony producenta ale one są…z 2009r. Jeśli teraz się zwiesi - młotek i dłuto :x BARDZO dziękuję za pomoc przy tym procku, pozdrawiam.

Postaraj się zoptymalizować autostart , możesz również spróbować powyłączać niepotrzebne usługi systemowe, ja mam np takie wyłączone (nie wszystkie znajdziesz u siebie) :

Przechwytywanie_2_JPG_300x300_q85.jpg , poczytaj również ten poradnik : http://windows.microsoft.com/pl-pl/wind … =windows-7

Daj raport Autoruns: http://download.sysinternals.com/files/Autoruns.zip , wypakuj uruchom poczekaj na koniec skanu następnie kliknij w File zapisz jako zapisz plik Autoruns.arn na pulpit spakuj i wstaw http://www.zippyshare.com/ daj linka.

http://www65.zippyshare.com/v/11202929/file.html

Na zakładce Logon odznacz:

-rdpclip

-Bluetooth.lnk

-Google Chrome

Na zakładce Internet Explorer odznacz :

-Groove GFS

-Wyślij do OneNote

Na zakładce Scheduled Task zostaw zaznaczone tylko :

-\Microsoft\Windows\NetTrace\GatherNetworkInfo

Na zakładce Services zostaw zaznaczone :

-ekrn (ESET)

-nvsvc (NVIDIA)

-WinDefender

Wykonaj restart systemu i napisz jak system się sprawuje, czy widzisz zmianę na lepiej/gorzej.

To jest tak, że lapek zacina się czasem raz w czasie dnia, a raz 2 razy pod rząd. Raz np. 30min po uruchomieniu, a potem 5 godzin albo po 3-4 dniach…Ogólnie wszystko super działa, co tydzień sprzątanie CClenerem, WiseCare, Window Registry Repair, Malwarebytes, NOD32 itp. NIGDY przed ani po zacięciu się lapka nie ma NIC w systemowym rejestrze zdarzeń, żadnych błędów czy alertów. NIGDY nie zaciął mi się podczas gry, a potrafi podczas przeglądania Allegro. W autostarcie mam tylko NODa, dysk raz w miechu defrag. Testy w stresie procka, grafy, pamięci, żadnych błędów czy wysokich temperatur. Nawet AERO mam wyłączone, żadnych nakładek na system, podmian ikonek czy grzebania w rejestrze. Oczywiście lapek czysty fizycznie od kurzu! Podczas ścinki często wyświetla się czarny obraz, w prawym dolnym jego rogu wielki pixel jakby pół pudełka od zapałek, czerwony/różowy. Raz cały obraz był pociachany cieniutkimi liniami.

Zastosuję się do wszystkich wskazówek o których pisałeś i…czekam kiedy (oby nie) i czy się zatnie. Najdłuższa przerwa do tej pory bez ścinki to chyba 4 dni. BARDZO dziękuję Ci za poświęcony czas.