Dziwne zachowanie smartfona

Witam.

Mam Smartfon MyPhone Q-Smart Plus i po włożeniu karty SIM dzieje się z nim coś dziwnego (bez karty SIM zachowuje się normalnie).
Objawia się to tym, że na ekranie pojawił się na stałe napis ze zmieniającymi parametrami (grafika poniżej, pierwsza strzałka).
Co jakiś czas na ekranie pojawia się grafika prezentu, kliknięcie nic nie daje (grafika poniżej, pierwsza strzałka).
Po każdym włączenie telefonu przychodzą SMSy reklamowe w ciągu 1 minuty (od 3 do 5 sztuk).

Smartfon działa na systemie Android więc zainstalowałem ESET Mobile Security & Antivirus oraz Ochrona Malwarebytes: Antywirus & Anti-Malware. Przeskanowałem smartfon tymi aplikacjami ale nic nie wykryły.

Jak można skutecznie usunąć te szkodliwe aplikacje bez przywracania ustawień fabrycznych?

Sprawdź czy je widać na liście programów jako np. “systemowe”, może wtedy radę da je wywalić ADB.

Jak to są mało znane malware to może ich nie wykrywać ESET/MBAM.

Jak rozpoznać, które aplikacje systemowe są nieszkodliwe a które szkodliwe? Jest gdzieś lista “prawdziwych” aplikacji w czystym Androidzie?

@kost
Poszukaj opcji “Wyświetlanie się na innymi aplikacjami”.
W Andorid 10 (AOSP) jest ta opcja w:
Aplikacje i powiadomienia => Aplikacje ze specjalnym dostępem

U Ciebie może być w innym miejscu (Specjalny dostęp, czy coś takiego). Zobacz, które aplikacje mają dostęp do wyświetlania się nad innymi apkami i odbierz dostęp. Wtedy zidentyfikujesz potencjalną aplikację, która to wyświetla.

Z każda kartą sim? Napis “com.android.systemui” to techniczna nazwa systemu.
Jest cos takiego jak Simjacker, lopatologiczie oznacza zawirusowanie karty sim, sms-em.