Dziwne zachowanie zasilacza

Witam, dzisiaj odpaliłem komputer i przestraszyłem się, bo zasilacz zaczął mi chodzić jak pralka. Najdziwniejsze jest to, że po paru minutach momentalnie się wyciszył i już pracuje normalnie. Zasilacz to Tracer 420w Be Cool z czarnej listy. Nie wymieniałem go, bo zestaw który posiadam bierze niecałe 300W, ale teraz się trochę przestraszyłem, naprawdę był głośny. Może na razie go zostawię, a gdy sytuacja będzie się powtarzać, zainwestuję w coś lepszego?

Twój wybór, czyli rób jak uważasz,ale wiesz, czym to grozi?

Wymontuj zasilacz, rozmontuj go, wymontuj wentylator, odchyl nalepkę na osi, wyjmij zaślepkę i nasmaruj mu ośkę (2 krople!) olejem silnikowym, samochodowym.

Tylko, czy jeśli to by był problem wentylatora, to hałas nie powinien ustępować? Dziwi mnie, jak hałas nagle ustał. Podejrzewam, że wentylator mógł obcierać o jakiś przewód.

Tak, czy inaczej, trzeba zrobić co najmniej to (przy okazji odkurzyć zasilacz wewnątrz), co proponuję. Choćby profilaktycznie! Rozważania nic tu nie zmienią.

Czyszczenie tracera mało daje. Tyle spalił płyt ten zasilacz od siedmiu boleści, że strach używać.
A miałem takiego z tubą 450W. Pod obciążeniem potrafił wyć. W porę wymieniłem na fortrona 360W bronze. Starczy mi. 11 lat komputer, od ponad sześciu lat na fortronie. Czyściłem, smarowałem, a parę miesięcy temu wymieniłem wentylator 12 cm na cichutki. Teraz nie słyszę komputera, chociaż sprawdzam obroty.
Tracery mają małe wentylatory. Ciche to one nie są. A leży gdzieś w pudełku. Był niezepsuty, ale za darmo nie dałbym nikomu tej męki, chyba, że znajdzie się ktoś, kto wymyśli jakieś inne zastosowanie.
Była jeszcze tuba i chłodzenie, ale kupiłem cooler i wszystko gra.

Tylko obudowa pasuje mi. Chłodne pudło.
Teraz kupowałbym nowy markowy zasilacz wysokiej sprawności, albo używany góra dwuletni. W przypadku używanego wymiana wentylatora, ale jeśli będzie cichy…
Na pewno ten zasilacz 350W będzie sprawniejszy od tracera 450W.
http://allegro.pl/nowy-zasilacz-seasonic-ss-350et-80-pfc-atx-gwr24m-i6845992360.html?bi_s=ads&bi_m=showitem%3Aactive&bi_c=M2JiNWY0NzAtMzU2Yy00M2IzLWEzMWUtYTlkN2M2MDJmYTgzAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=5f0f4ebf-6a77-42f1-a0c0-545bad2e7197
Taki on nowy, bo wymontowany z “nowych” komputerów, ale wystarcza do słabszych jednostek do internetu, rozrywki, biura i słabszych gier. Ale ma gwarancję i jest względnie nowy, zapewnia 315W.