Dziwne zachowanie zasilacza

(desper4dos) #1

Witam, dzisiaj odpaliłem komputer i przestraszyłem się, bo zasilacz zaczął mi chodzić jak pralka. Najdziwniejsze jest to, że po paru minutach momentalnie się wyciszył i już pracuje normalnie. Zasilacz to Tracer 420w Be Cool z czarnej listy. Nie wymieniałem go, bo zestaw który posiadam bierze niecałe 300W, ale teraz się trochę przestraszyłem, naprawdę był głośny. Może na razie go zostawię, a gdy sytuacja będzie się powtarzać, zainwestuję w coś lepszego?

(JNJN) #2

Twój wybór, czyli rób jak uważasz,ale wiesz, czym to grozi?

(Astor44) #3

Wymontuj zasilacz, rozmontuj go, wymontuj wentylator, odchyl nalepkę na osi, wyjmij zaślepkę i nasmaruj mu ośkę (2 krople!) olejem silnikowym, samochodowym.

(desper4dos) #4

Tylko, czy jeśli to by był problem wentylatora, to hałas nie powinien ustępować? Dziwi mnie, jak hałas nagle ustał. Podejrzewam, że wentylator mógł obcierać o jakiś przewód.

(Astor44) #5

Tak, czy inaczej, trzeba zrobić co najmniej to (przy okazji odkurzyć zasilacz wewnątrz), co proponuję. Choćby profilaktycznie! Rozważania nic tu nie zmienią.

(Bogdan_G) #6

Czyszczenie tracera mało daje. Tyle spalił płyt ten zasilacz od siedmiu boleści, że strach używać.
A miałem takiego z tubą 450W. Pod obciążeniem potrafił wyć. W porę wymieniłem na fortrona 360W bronze. Starczy mi. 11 lat komputer, od ponad sześciu lat na fortronie. Czyściłem, smarowałem, a parę miesięcy temu wymieniłem wentylator 12 cm na cichutki. Teraz nie słyszę komputera, chociaż sprawdzam obroty.
Tracery mają małe wentylatory. Ciche to one nie są. A leży gdzieś w pudełku. Był niezepsuty, ale za darmo nie dałbym nikomu tej męki, chyba, że znajdzie się ktoś, kto wymyśli jakieś inne zastosowanie.
Była jeszcze tuba i chłodzenie, ale kupiłem cooler i wszystko gra.

Tylko obudowa pasuje mi. Chłodne pudło.
Teraz kupowałbym nowy markowy zasilacz wysokiej sprawności, albo używany góra dwuletni. W przypadku używanego wymiana wentylatora, ale jeśli będzie cichy…
Na pewno ten zasilacz 350W będzie sprawniejszy od tracera 450W.

Taki on nowy, bo wymontowany z “nowych” komputerów, ale wystarcza do słabszych jednostek do internetu, rozrywki, biura i słabszych gier. Ale ma gwarancję i jest względnie nowy, zapewnia 315W.