Dziwne zawieszanie się komputera

Otóż mój komputer ostatnio od czasu do czasu się zawiesza. Nagle zaczyna coś strasznie trzeszczeć i dopiero po resecie (bo tylko to idzie zrobić) dźwięk cichnie. Czasem dzieje się też tak przy ładowaniu Windowsa XP SP3 Pro. Nagle staje i trzeba zresetować. Sprawdzałem twardy dysk programem “HDDlife Pro”, ale twierdzi, że jest “OK” (74 % (Spin Up Time)). Co może być tego przyczyną?? Póki co dzieje się to dość losowo, nie widzę zasady kiedy może się zawieszać. Ostatnio zauważyłem, że po pierwszym włączeniu komputera (działa on) muzyka w Winampie, WMP też tak skacze i trzeszczy jakby juz komputer był zawieszony, ale z przerwami (można wtedy pracować). Proszę o pomoc, co może być tego przyczyną. Może płyta główna? I chyba nie może to być też sprawka wirusów?

spróbuj dotrzeć do przyczyny trzeszczenia, dokładnie przytknij ucho xD mmożna podejrzewać dysk, wentylatory,zasiłke i dvd bo co innego może trzeszczeć…

Puki co nie powtarzało się to zawieszanie komputera, ale całkiem przypadkowo zauważyłem, że komputer wydaje takie sam dźwięk podczas zawieszenia jak gdy Everest sprawdza “Czujnik” z temperaturami i napięciami. Karta graficzna ciut się przegrzewa, może to jest przyczyną? Jak można zwiększyć prędkość wentylatora w karcie graficznej??

Po pierwsze to przeczyść kompa z kurzu (najlepiej sprężarka), jeżeli dalej będzie się przegrzewał proponuje zmienić chłodzenie elementu przegrzewającego się (w celu obniżenia temp).

Przy okazji dodaj troszkę wody ze sprężonego powietrza, i wdmuchnij cały kurz do łożysk. :wink:

Tylko pędzel i odkurzacz do czyszczenia komputera z kurzu. :wink:

Podaj temperatury, konfigurację sprzętową komputera oraz log z HjackThis.

Mój log: http://wklej.org/id/223059/

Temperatury: http://zapodaj.net/947f2c1083cf.jpg.html

A na to sprzątanie kompa to będę musiał się pewnie zdecydować. Może coś pomoże.

Grafika Ci się grzeje i to mocno. Ponad 80 Stopni to nie zabawa.

No chyba, że test wykonywałeś po jakimś wysiłku komputera? Po graniu w grę?

Komputer chodził już jakieś 6 godzin. W tym czasie grałem w gry (~1h) i bawiłem się w Adobe do obróbki video(~1h).

Teraz, gdy od razu włączyłem komputer sprawdziłem, było 64 stopnie Celsjusza. Choć teraz widzę, że podchodzi pod 70. A karta to Radeon HD 4870X2. Właśnie zastanawiałem się czy podkręcenie obrotów wentylatora coś by pomogło. Ale nawet nie wiem jak by to zrobić.

Warto zamontować w obudowie jeden wiatrak wciągający zimne powietrze z przodu obudowy oraz jeden wypychające ciepłe. Dzięki tamtemu zabiegowi temperatura spadnie o 10C lub 20C.

Tylko, że ja już mam taki wentylator w obudowie: Chieftec CH-07B-B

Oraz Scythe Mugen II z fancolerem, wentylatorem z przodu obudowy, dwoma na górze. Ale dziś mam zamiar tam odkurzyć co nieco więc zobaczymy.

Ja miałem komputer od roku i temperaturę GPU 86* bez wysiłku a gdy przekraczała 90* to komputer się resetował.O dziwo po wyczyszczeniu komputera temperatura od razu spadła.

No no ładna obudowa, i ładne chłodzenie.

Czyli musisz spróbować z czyszczeniem:

Polecam czyszczenie sprężonym powietrzem,dlaczego sprężone powietrze a nie pędzel i zasysanie?

:arrow: Pędzlowanie elektroniki może prowadzić do powstawania wyładowań elektrostatycznych, które niszczą delikatne układy scalone. I często tak właśnie się dzieje.

:arrow: Metoda bezdotykowa - ze sprężonym powietrzem jest wolna od tego niebezpieczeństwa.

:arrow: Wadą używania sprężonego powietrza jest powstawanie tumanów kurzu wznoszących się wokoło - więc tę czynność lepiej przeprowadzić na balkonie, korytarzu, klatce schodowej lub innej otwartej przestrzeni.

:arrow: Ponadto jeśli korzystasz z kompresora musisz po czyszczeniu odczekać kilka minut aby zbędna wilgoć wytwarzana podczas “dmuchania” powietrzem.

Wyczyściłem komputer, ten duży wentylator z boku odbudowy był mocno zasyfiony, ten od karty graficznej też trochę. Ale po włączeniu komputera znów widzę temperaturę 70 stopni C.

Jaka to karta?

GIGABYTE RadeonHD 4870x2

Bez żadnego OC ze strony producenta czy mojego. Jedynie procek jest u mnie podrasowany, ale ma temperaturę ok. 45 stopni. Wątpię, żeby wentylator od Scythe Mugena wiał na kartę. Bo jest jakaś różnica czy się założy wentylator tył na przód?