Dziwne znaki w biosie, system operacyjny nie startuje

Witam.

Mam problem z komputerem. Zaczęło się wczoraj, komputer zawiesił się podczas gry. Po resecie w tabelkach biosu pojawiły się dziwne litery. Win XP nie mógł wystartować - po ekranie ładowania nic się nie wyświetlało a po kilku sekundach komputer restartował. Udało mi się uruchomić tryb awaryjny (który wygladał dość dziwnie, zdjęcie niżej) i przywrócić system. Komputer uruchomił się ponownie bez żadnego problemu, aż do kolejnego uruchomienia. Podczas przegladania internetu ponownie się zawiesił, te same objawy. Tym razem jednak przywracanie systemu nic nie dawało. Win XP nie startował a w trybie awaryjnym dalej występowały te dziwne pasy. Na początek odłączyłem i przedmuchałem gniazda RAM, karty graficznej i taśm, bez efektu. Następnie spróbowałem podłączyć inny dysk z Ubuntu. Podobnie jak w Windowsie pojawiał się ekran ładowania, lecz później dziwne kwadraty lub pojedyńcze piksele układające sie w kształt tapety. Nic więcej nie działało. Wyjęcie baterii biosu nie pomogło.

Jaka może być przyczyna tej usterki? Szukając w internecie znalazłem problem przypominający mój, którego winowajczynią była karta graficzna. Nie miał bym wątpliwosci, jednak za pierwszym razem pomogło windowsowe przywracanie systemu, a logo biosu (to) jak i ekrany ładowania win i ubuntu wyglądają normalnie.

Kilka zdjęć:

gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=3237

gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=3238

gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=3239

gallery/image_page.php?album_id=20&image_id=3240

bios padł, ewentualnie karta bo te artefakty są, u kumpla to byla wina karty (artefakty bo zrobil zwarcie na karcie) a co dziwnych numerkow z DDDD itp to mysle ze to bios. P.s sprawdz czy wiatrak od CPU sie nie zaciol. Również może być powodem zwiechy

podmien karte graficzna na poczatek.

Przeczyść komputer z kurzu :slight_smile:

To oczywiście rada do pozostalych, podanych przez użytkowników wyżej ;]

Moim zdaniem to nie jest grafika. Bo np. w biosie są pozamieniane znaki na inne. Raczej awaria płyty gównej.

Mój kumpel jak położył sobie radiator z metalowymi “stopkami” Na karte to zrobił zwarcie jakichś obwodów i teraz w ogóle mu nic nie widać (lampka od monitora na żółto tj na czuwaniu) Dopiero Sie monitor włącza jak Winda się ładuję tj Pisze zapraszamy ; D Reszty wcześniej z biosu nie widać ani modelu płyty głównej ani że jakieś dyski itp. Ale jak wcześniej pisałem Może być BIOS/Płyta głowna. Warto sprawdzić również karte u kogoś :slight_smile: tylko Lepiej nie czyjąś u siebie :expressionless: