Dziwnie wysoka temperatura płyty głównej


(piotter1994) #1

Witam! Nie dawno zainstalowałem Speed Fana, żeby mieć na oku temperatury w kompie, i gdy zerknąłem na temp1, która wynosiła około 85 stopnie Celsjusza, to się trochę przestraszyłem. Moja płyta główna to Gigabyte GA-EP31-DS3L. Komputer kupiłem 2 lata temu. Do tej pory zmieniłem obudowę, bo w starej grzał się procesor i pomogło. Obudowa CoolerMaster Dominator CM 692 II Advanced Black. Temperaturę sprawdzałem jeszcze w Easy Tune, ale taką samą pokazywało dla płyty głównej. Możecie powiedzieć co się dzieje? Nic nie podkręcałem.


(Qba Lukaszczyk) #2

Dołączam się do problemu. Na moim stacjonarnym kompie pokazuje BIOS temperaturę +80C, a Everest taką samą. Chłodzenie mam dobre, Arctic Cooling, a komp przeczyszczony. Również nic nie podkręcałem.


(Mmiszczuk) #3

Mostek północny się grzeje. Zmień chłodzenie.


(piotter1994) #4

Jakie chłodzenie? Na płycie głównej jest tylko jeden radiator. Na procesorze mam BOXowe cooler, bo do tej pory utrzymywało dobre temperatury. W obudowie mam 3 wentylatory.


(Mmiszczuk) #5

Zrób zdjęcie radiatora od NB. U mnie dobrze sprawdzał się miedziany radiator pentagrama - NP-40 Cu, ale u ciebie może będzie potrzebne coś większego np. NB-HP-45 AlCu (średnio spisuje się Zalman ZM-NBF47).


(JNJN) #6

Co mówi palec na radiatorze ? zdejmij go i nałóż prawidłowo nową pastę i załóż poprawne. Pomiar temperatury dokonaj termometrem bezpośrednio na radiatorze, ponieważ biosy często przekłamują te odczyty na płytach z chipami Intela.


(piotter1994) #7

Zrobię tak. Chciałbym tylko dodać, że komputer działa stabilnie. Żadnych zawieszeń i restartów od długiego czasu. Pozostałe temperatury są w granicach normy. Można więc sądzić, że to zły odczyt, ale ostrożności nigdy za wiele.

Sprawdzałem metodą ,,palec na radiatorze'' i mimo wskazywania przez programy około 85 stopni Celsjusza na płycie głównej, radiator znajdujący się pomiędzy procesorem a kartą graficzną jest ,,letni''. Załączam screenshot z SpeedFana tuż po włączeniu komputera. Co o tym wszystkim myślicie?

przechwytywanieog.jpg