Dziwny crash i 4 czerwone pionowe pasy na ekranie przy ponownym uruchamianiu pc, brak możliwości zalogowania itd

Witam, zacznijmy od tego, że kiedyś jak grałem na kompie ekran monitora zrobił się biały z takimi szarawymi paseczkami co jakiś czas, zcrashowało grę(wysiadł dźwięk) i nie pozostało nic po za resetem manualnym. Po resecie komp włączył się normalnie i nie było problemów. Za jakieś dwa dni, czyli dziś grałem w tą samą grę, dokładnie world of tanks, stało się to samo, czyli wywaliło grę i ekran był taki sam, tyle że w odcieniu oliwkowobiałym, wcale nie grałem długo w obu przypadkach. I dziś chcę kompa włączyć lecz podczas uruchamiania (ładowanie windowsa i tego przed, marki kompa) pojawiają się na ekranie 4 czerwone pasy przeplatane innym odcieniem czerwieni, w równych odstępach od siebie. Mało tego, kiedy windows się załaduje i powinien się pojawić ekran logowania, monitor gaśnie i nie da się nic zrobić. Tak samo po resecie. Przypuszczam że to grafika, bo jakiś czas temu spalił się w niej czujnik temperatury i od tego czasu wentylator od kary chodzi na najwyższych obrotach, tzn huczy, wcześniej tak nigdy nie było. Pytajcie o więcej jeśli trzeba, jutro postaram się zrobić temu zdjęcie. Z góry dzięki za pomoc.

Zapewne karta graficzna dokonała swojego żywotu.

1 polubienie

Sprawdź jeszcze czy ta usterka występuje także w oknie BIOSu. Po drugie, radziłbym jednak wymontować kartę graficzną, rozmontować jej chłodzenie, oczyścić, zmienić pastę itp.

Przecież masz zdjęcie z rozruchu/POST i widać że błędy się pojawiają. To nie wina OS.

1 polubienie

Nie rozumiesz! Zdjęcie z rozruchu, to nie to samo, co obraz z BIOSu, czyli klawisz Delete podczas startu komputera i wejście do BIOSu. Jeśli tam to zjawisko również występuje, to karta jest uszkodzona.
Ponadto, jeśli komputer ma zintegrowaną kartę graficzną, warto sprawdzić jak na niej obraz wygląda, po wymontowaniu karty graficznej PCIEx.

A jaka jest różnica?

Pewnie te paski znikają na niebieskim tle (sic!).

1 polubienie

W biosie też są artefakty, tyle że zmieniają kolor. Komupter dziś oddany do naprawy, siadła karta. Wątek zamykam.

1 polubienie

Może trochę odkopuje temat, ale wyjaśnienie: goście w serwisie zresetowali ustawienia płyty głównej, testowali 3 dni, wszystko wróciło do normy bez potrzeby wymiany karty.