Dziwny komunikat przy starcie


(Zuber54321) #1

Siema :slight_smile:

Ostatnio, gdy włączam kompa(przy ładowaniu ramu i rozpoznawaniu dysków), to czasami wyskakuje mi komunikat: CPU FAN isn't running, Shutdown now? (Y/N)

Wiem co to oznacza, ale czym to jest spowodowane? Wcześniej tego nie było.

A i ostatnio zaczął troche mi się przegrzewać lekko proc i wiatrak zaczął mocno buczeć :frowning: ...


(Pikus Po) #2

prawdopodobnie wentylator nie działa!

rozkręć bude i zobacz! zobacz też temperatury w BIOS-ie


(Zuber54321) #3

O to chodzi, że działa. Temperatuty tak są w miare. Tylko jak włączam kompa to ten wiatrak jakby się rozkręcał, sprawdzałem w evereście, jak włączam program to pisze że wiatrak kręci się 3000rpm, a po jakich 5 minutach już jest 4000rpm, w biosie to samo pokazuje.


(Michal Kolatek) #4

Pewnie wiatrak konczy żywot przyspieszanie, zwalnianie, buczenie, ten komunikat jest troche dziwny wentyl teraz nie pracuje, czy wyłączyć go natychmiast - widocznie za wolno się rozpendza, jak wygląda sytuacja z kurzem moze przesmaruj wętyl, ale to tylko rozwiązanie tymczasowe lepiej kupić nowy.


(Zuber54321) #5

w Tym komunikacie chyba pisało "Shutdown PC now?" . Chyba masz racje Tobi wiatrak i tak ma już ponad 2 lata. Co robić? Wymienić tylko wiatrak, czy całe chłodzenie. Najgorsze jest to, że narazie nie mam pieniędzy na nowe chłodzenie bo zbieram na nową karte graficzną zasilacz :frowning: . Pewnie wymienie tylko wiatrak, co polecacie z wiatraków 70mmx70mm, bo na allegro znalazłem tylko jeden.


(Michal Kolatek) #6

A 80 sie zmieści?

http://4speed.pl/sklep.php?stan=opis&id_towaru=924

A jaki procesor będzie chłodzony?


(Zuber54321) #7

Mierzyłem wentylator i jego dł. x szer. wynosi 70mmx70mm więc chyba 80mmx800mm się nie zmieści. Mój proc to Athlon XP 2500+.


(Michal Kolatek) #8

A radiator zapewne masz boxowy czyli prostokąt z żeberkami, ja mam Durona i jak wentylator przesawał chłodzić to z 60 zmieniłem na 70.


(Zuber54321) #9

Dokładnie, radiator mam boxowy. Więc co robić? Zmienić tylko sam wiatrak czy kupić tanie chłodzenie takie jak Spire Whisper Rock ? A może jakiś Arctic Cooling? Co radzicie, chciałbym ponieść jak najmniejsze koszty.