Dziwny pisk z GF8800GTX

Witam

Posiadam kartę graficzną Asus’a Geforce 8800 GTX. Zauważyłem że w trybie 3D karta wydaje z siebie dziwny cichy wysoki pisk którego głośność zmienia się mniej więcej sinusoidalnie z częstotliwością około 0,5 sekundy. Nie jest to wiatrak bo po wyjściu z trybu 3D gdy wiatrak nadal szybko się kręci pisk ustępuje. Ktoś ma jakiś pomysł z czym to jest związane?

To wiatrak tylko w trybie 3d osiąga wyższe obroty i wyje. Przytrzymaj wiatrak palcem na chwile w 3d i wtedy sie dowiesz

W pierwszych GTXach “piszczały” cewki, właśnie przy szpilaniu, podobno niegroźne dla karty (nie znam z własnego doświadczenia tylko z tego co przeczytałem na innych forach, również zagranicznych)…, choć możesz sprawdzić z tym wiatrakiem dla zaspokojenia ciekawości:)

Przytrzymać palcem próbowałem, tzn. nie całkiem żeby coś nie poszło z dymem, ale spowolniłem obroty, a pisk nadal występował. Bardziej skłaniałbym się ku teorii witek-pl, czyli o takie dźwięczenie w elektronice. Niemniej jednak minęło dopiero pół roku z trzyletniej gwarancji więc może jeśli w ciągu rzeczonych 3 lat nic nie trzaśnie to będzie dobrze.

Teoria nie jest moja :wink: bo to fakty które miały miejsce (choć jak piszę wyżej nie miałem z ta kartą styczności). Przy zwiększonym pożeraniu energii przez kartę (właśnie w 3D) zaczynały piszczeć cewki zupełnie jak w przeciążonym zasilaczu (co miałem już okazję słyszeć). Z tego co czytałem w tym temacie to chłopaki wymieniali te “piszczałki” na nowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej przetrzep forum na http://www.purepc.pl jest tam długi wątek na temat kart 8800gtx.

Piszczą cewki i nic na to nie poradzisz. Normalny objaw. Możesz poprosić gwaranta o wyserwisowanie.

to CeFFki! ;]

Jeśli piszczą i to nie szkodzi to niech sobie piszczą. To jest ak ciche że słychać tylko po przyłożeniu ucha w pobliże obudowy komputera. Ale zwróciłem na to uwagę bo nie byłem pewien czy przypadkiem któryś z dysków w RAID nie kończy żywota.